گرانی سرسام آور انواع لوازم خانگی، سبب کاهش تقاضای مردم برای خرید شده و در این بین برخی افراد سودجو با فروش لوازم قاچاق و تقلبی به عنوان جنس خارجی توجه بسیاری از خریداران را به خود جلب کرده است.

به گزارش سفیرافلاک، سالهاست شعار سال بر مبنای حمایت از تولید داخل نامگذاری می شود که تحقق این شعار در گرو فرهنگ سازی در استفاده از کالاهای ایرانی است، واردات کالاهای خارجی و استفاده از آنها سبب خاموش شدن چراغ واحدهای تولیدی و بیکار شدن کارگران می شود در حالی که در پی حمایت از کالاهای ایرانی می توان به صنعت لوازم خانگی کمک زیادی کرد.

 بالا بردن کیفیت کالاهای داخلی، قیمت مناسب، حمایت از این واحدها، فرهنگ سازی و عدم واردات کالاهایی که در داخل تولید می شوند می تواند در رونق تولید نقش بسیار حائز اهمیتی داشته باشد اما گرانی لوازم خانگی سبب شده تا رکود در این بازار سایه بیندازد و مشتری ها روز به روز کمتر شوند.

افزایش قیمت لوازم خانگی بسته به یک یا دو دلیل نیست بلکه در گفتگو با کارشناسان و مسئولان هر کدام دلایلی خاص را عنوان می کنند ولی در نهایت قیمت لوازم خانگی در مقایسه با سال گذشته افزایش داشته است و همین سبب شده تا در صورت خراب شدن وسیله منزل، تعمیر بر تعویض ارجحیت داشته باشد.

ضربه قاچاق بر تولید لوازم خانگی

این در حالیست که در گذشته قیمت لوازم خانگی سالی یکبار افزایش چند درصدی داشت اما در حال حاضر قیمتها لحظه ای افزایش می یابد، از سوی دیگر قاچاق لوازم خانگی نیز ضربه سختی به تولید می زند به طوری که بیشترین قاچاق کالا در حوزه لوازم خانگی است که بسیاری از شوتی ها، محموله های قاچاق لوازم خانگی را جابجا می کنند و با این کار پای خود را بر گلوی تولید می گذارند.

از سوی دیگر به لطف شبکه های اجتماعی، بازار خرید و فروش برخی از اجناس لوازم خانگی قاچاق هم داغ شده به طوری که در برخی از پیج های اینستاگرام و سایر شبکه ها، دکوراسیونی از انواع لوازم خانگی چیده می شود و نرخی را با برند خارجی عنوان می کنند که بسیاری از آنها قاچاق بوده و از این طریق خرید و فروش می شوند.

این روزها با گذر از بازار لوازم خانگی به خوبی می تواند افزایش قیمتها را مشاهده می کرد که بخشی از آن نیز به عدم نظارت های کافی برمی گردد به طوری که دیده می شود دو کالا با یک برند در دو مغازه نرخ های بسیار متفاوتی دارند، از طرفی احتکار کالاهای خانگی توسط برخی افراد سودجو سبب می شود تا عرضه و تقاضا به هم بخورد.

بازار داغ کالاهای قاچاق

محمد مهدی برادران معاون وزیر صمت چندی پیش اعلام کرد: وقتی بازار رقابتی باشد و محصولات داخلی بتواند نیاز کشور را تامین کند، دلیلی برای واردات محصولات مشابه نداریم البته به دنبال این هستیم که در عرصه‌های بین‌المللی در حوزه لوازم خانگی به یک صادرکننده تبدیل شویم و با توجه به اقدامات انجام شده طی سال‌های اخیر این پتانسیل وجود دارد. 

وی بیان کرد: از سال آینده رویکرد وزارت صمت در حوزه لوازم خانگی که تکمیل زنجیره تولید و تامین محصولات لوازم خانگی بود به ارتقا کیفیت تغییر خواهد کرد و در حوزه لوازم خانگی بیشتر به کیفیت، ضمانت و خدمات پس از فروش فکر خواهیم کرد.

معاون وزیر صمت بیان کرد: در محصولاتی که مشابه داخلی دارد و سطح رضایت مشتری بالا باشد به هیچ وجه واردات نخواهیم داشت اما در محصولاتی که تولید نداشته باشیم و یا تولیداتمان کفایت نکند و یا رضایت مشتری از نظر قیمت و کیفیت فراهم نشود، از ظرفیت‌های مختلف استفاده خواهیم کرد.

بازار لوازم خانگی در رکود فرو رفته است

منوچهر اسبکوه رئیس اتحادیه لوازم خانگی لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: در سال جاری قیمت لوازم خانگی بین ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یافته و طی دو ماه گذشته هیچگونه افزایشی در قیمت لوازم خانگی رخ نداد ولی در مجموع وضعیت بازار لوازم خانگی در رکود است و تقاضا برای خرید کاهش داشته است.

وی افزود: در کل وضعیت بازار را عرضه و تقاضا مشخص می کند که در حال حاضر در راستای تولید انواع لوازم خانگی در داخل کشور مشکلی وجود ندارد و تولیدات داخلی جوابگوی نیاز می باشد ولی به دلیل قیمتها، قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده است که این روزها لوازم خانگی بیشتر برای تهیه جهیزیه خریداری می شود.

رئیس اتحادیه لوازم خانگی لرستان با اشاره به مشکل قاچاق در لوازم خانگی تصریح کرد: وارد کردن لوازم خانگی قاچاق از هر طریقی مشکل ساز است و زمانی می توان در این بازار موفق بود که ورود کالای قاچاق ممنوع شود چرا که هدف اصلی عرضه کالاهای داخلی است که از کیفیت خوبی برخوردار هستند.

ورود لوازم قاچاق و ضربه به تولید

اسبکوه خاطرنشان کرد: متاسفانه سوداگرانی در این بازار موج سواری می کنند و با وارد کردن لوازم خانگی قاچاق، ضربه سختی به تولید داخل می زنند به طوری که کالاهای خارجی قاچاق را با قیمتی کمتر و با روش های مختلف در بازار پخش می کنند و این زمینه ساز مشکلات در بازار لوازم خانگی است.

وی با اشاره به قیمت لوازم خانگی بیان کرد: واحدهای صنفی رابط بین تولید کننده و مصرف کننده هستند و تنها می توانند هفت درصد به قیمت اصلی اصلی لوازم خانگی اضافه و سپس عرضه کنند و در صورتی که بیش از این درصد اعلام شده عرضه شود به عنوان تخلف گرانفروشی برخورد می شود.

رئیس اتحادیه لوازم خانگی لرستان گفت: سودجویان بیشتر سعی می کنند لوازم خانگی برقی کوچک را به صورت قاچاق وارد بازار کنند که سود بیشتری را به جیب بزنند ولی لازم است که فرهنگ استفاده از کالای ایرانی بیشتر ترویج یابد البته رقابت بین چند برند هم سبب افزایش کیفیت می شود ولی در مجموع کیفیت لوازم خانگی تولید داخل رضایت بخش است.

لزوم توجه به بهره وری بالا در صنعت لوازم خانگی

رضا سپهوند کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: صنعت لوازم خانگی از صنایع استراتژیک کشور با توان اشتغال آفرینی بالا محسوب می شود که در کشور قدمت بیش از ۷۰ سال دارد اما مهمترین دلیل مشکلات در کارخانجات لوازم خانگی، عدم حکمرانی شرکتی مناسب، عدم سرمایه گذاری در نوآوری و تحقیق و توسعه و عدم پایش بازار طبق سلایق مشتریان است.

وی افزود: یکی از اصلی ترین مولفه های این صنعت بهره وری بالاست که باید مورد توجه قرار بگیرد و رقبای خارجی توجه زیادی به این مهم دارند و صنعت لوازم خانگی با این مهم می تواند به رونق زیادی برسد.

کارشناس اقتصادی تصریح کرد: ضعف مدیریت در شرکت های داخلی موجب افزایش سرسام آور هزینه ها و کاهش بهره وری شده  و توان مالی شرکت های داخلی برای تمرکز بر نوآوری و تحقیق بازاریابی را بسیار ضعیف کرده است.

سپهوند بیان کرد: در سایه حمایت هایی که از این صنعت صورت می گیرد، برخی از شرکت های فعال در این حوزه احساس حمایت فراوان کرده و به رخوت و سستی دچار شده و محصولاتی تولید می کنند که طبق سلیقه مشتری نبوده و از کیفیت لازم هم برخوردار نیست و توان رقابت هم ندارد و در نهایت این به ضرر مصرف کننده خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: راه اصلی شکوفایی و رونق صنعت لوازم خانگی نه در قوانین هزینه زا برای دولت، بلکه در اصلاح مدیریت ناکارامد، توجه به بهره وری، نوآوری و تحقیقات بازاریابی و  افزایش رقابت پذیری شرکت‌هاست که می توان لوازمی با کیفیت، قیمت مناسب و طبق سیلقه مشتری را تولید کرد.

بالا بردن کیفیت لوازم خانگی، افزایش تولید را به همراه دارد

امین شاهوردی کارشناس لوازم خانگی به خبرنگار سفیرافلاک، گفت: صنعت لوازم خانگی در کشور با تکنولوژی های روز منطبق است و با وجود نیروی کار ماهر و حرفه ای می توان انواع لوازم خانگی با کیفیت را تولید کند، در همین راستا در جهت رونق تولید شعار سال نیز در همین محور می باشد که با استفاده از کالای ایرانی می توان از تولیدکننده حمایت کرد.

وی افزود: قیمت گذاری و افزایش قیمت لوازم خانگی طبق برنامه انجام می شود اما امسال فقط ۱۰ درصد به قیمت لوازم خانگی اضافه شد ولی برخی از تولیدکننده ها انتظار افزایش بیش از ۳۰ درصدی را داشتند در حالی هم اکنون بازار لوازم خانگی در رکود است، اگر افزایش قیمت  لوازم خانگی بیش از حد باشد قطعا توان خرید کمتر و مشتری های این بازار هم کمتر می شود که به دنبال آن تولید لوازم خانگی کاهش می یابد چرا که مشتری برای خرید و تقاضا برای کالاها وجود ندارد.

کارشناس لوازم خانگی بیان کرد: از طرفی سودجویان در بازار لوازم خانگی به گونه ای اقدام کرده اند که با ورود کالاهای قاچاق از هر راهی، ضربه سختی به تولیدکننده می زنند به طوری که لوازم خارجی مشابه را با تخفیف و قیمتی کمتر در بازار عرضه می کنند که لازم است با قاچاق در لوازم خانگی به شدت برخورد شود.

شاهوردی خاطر نشان کرد: البته تولید کننده مواد اولیه مورد نیاز را با قیمت بالایی خریداری می کند و در کنار آن هزینه های دیگری را متحمل می شود که لازم است حمایت از واحدهای تولید لوازم خانگی به گونه ای باشد که منجر به افزایش بهره وری، افزایش تولید، توان رقابت، قیمت مناسب شود.

وی اظهار داشت: در حال حاضر تولید کننده های لوازم خانگی می توانند از این فرصت در جهت بالا بردن کیفیت لوازم خانگی استفاده کنند چرا که افزایش کیفیت، خدمات پس از فروش و تنوع لوازم خانگی در بازار می تواند عرضه را افزایش دهد.

بازار لوازم خانگی علاوه بر تولید، اشتغال را نیز به همراه دارد و می تواند با توجه به مولفه های مهم در این بازار شرایط برای صادرات و رقابت هم مهیا شود.

انتهای پیام/