نجفی با بیان اینکه مراتع لرستان جوابگوی چرای دامهای مهاجر نیست، گفت: اجرای طرح مرتع داری سبب جلوگیری از تخریب مراتع می شود.

به گزارش سفیرافلاک، شیرزاد نجفی ظهر امروز در کارگروه ملی مدیریت چرا، کنترل پروانه و ساماندهی کوچ پاییزه عشایر ۱۰ استان زاگرس نشین با بیان اینکه اجرای طرح‌های مرتع داری اثرات بسیار چشمگیری در جلوگیری از تخریب مراتع دارد، اظهارداشت: این طرح سبب افزایش تولید علوفه و بهبود وضعیت پوشش گیاهی در محدودهای اجرایی می شود.

وی افزود: به منظور طرح مرتع داری تا پایان سال ۱۴۰۰، ۱۵۱ فقره طرح به مساحت ۳۵۰ هزار و ۵۸۰ هکتار تهیه شده است.

مدیرکل منابع طبیعی لرستان با بیان اینکه ۲۵ درصد از تنوع آبهای سطحی زاگرس از استان لرستان می گذرد، عنوان کرد: بخش عمده ای از مساحت لرستان را اراضی ملی تشکیل داده به طوری که یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار جنگل در لرستان وجود دارد.

وی به وجود ۱۴ هزار و ۶۳۸ خانواده عشایری با ۱۴ ایل، ۱۵ طایفه و ۸۳ هزار و ۶۹۰ نفر جمعیت در لرستان اشاره کرد و گفت: لرستان یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد دامی دارد که در این زمینه رتبه هفتم جمعیت عشایری کشور را به خود اختصاص داده است.

نجفی تصریح کرد: از آنجا که لرستان بیشترین آسیب را از کوچ عشایر مهاجر متحمل می شود، مراتع جوابگوی دام های مهاجر نیست از طرفی تاثیر خشکسالی نیز بر تاریخ شروع کوچ تاثیرگذار است.
انتهای پیام/