به واسطه تغییرات اخبار جهانی و داخلی شاهد تغییر روند در بازار سرمایه بودیم، یک کارشناس بازار سرمایه علت این تغییر و آینده پیش‌روی بازار سرمایه را تشریح می‌کند.

به گزارش سفیرافلاک، به واسطه تغییرات اخبار جهانی و داخلی شاهد تغییر روند در بازار سرمایه بودیم، یک کارشناس بازار سرمایه علت این تغییر و آینده پیش‌روی بازار سرمایه را تشریح می‌کند.

قیمت صنایع کامودیتی در چند هفته اخیر روند نوسانی داشته و ترس از رکود به علت نوسان قیمتی در کشورهای دنیا وضعیت سختی پدیدآورده است. این ترس از رکود در اقتصاد ایران نیز تاثیر داشته است. یعنی صنایع بورسی به واسطه همین تغییرات قیمتی روند اصلاحی به خود گرفته‌اند. اما همچنان پول پارک شده در بورس وجود دارد و می‌توان انتظار رشد این صنایع را در بازار داشت.

وضعیت صنایع بورس تغییر می‌کند؟

محمد ابراهیم سماوی، تحلیلگر بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: وضعیت پیچیده کامودیتی‌­ها با توجه به سیاست­‌های انقباضی اروپا و ایالات متحده و ترس از رکود چین به دلیل قرنطینه که در نهایت منجر به قیمت کامودیتی­‌ها خواهد شد را می‌­توان به عنوان یکی از عوامل عرضه بیش از تقاضا بالاخص برای صنایع کامودیتی­‌محور در روزهای اخیر نام برد.

وی ادامه داد: به نظر می‌­رسد مهم‌ترین عامل رکود بازار سرمایه در هفته‌های اخیر با توجه ارزش معاملات پایین، اخبار ضد و نقیض در مورد برجام است. با توجه به ماهیت ترسوی پول و حجم نقدینگی، تا زمان بلاتکلیفی برجام نمی­‌توان انتظار اتمام رکود بازار سرمایه را داشت.

این کارشناس بازار سرمایه تشریح کرد: هر چند در شرایط فعلی بسیاری از سهام در محدوده ارزندگی مناسبی قرار دارند. اما سوخت مورد نیاز آنها برای رشد که همان نقدینگی است در حال حاضر به دلیل سایه افکندن ابهامات بر سر بازار سرمایه، وجود ندارد.

سماوی گفت: شرایط حال به گونه‌­ای است که بازار نسبت به پالس‌­های مثبت یا منفی ناشی از توافقات وزنی نمی­‌دهد و مسیر رکودی خود را گاها با نوسانات قیمتی و چرخش نقدینگی بین صنایع طی می­‌کند. به صورت کلی می‌­توان گفت که حجم نقدینگی کل بازارهای موازی و بازار سرمایه پارک شده است و در صورت تحرکات واقعای در بخش بین­‌الملل می­توان به تحرک معنادار بازارها امید داشت.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : تجارت نیوز