جهانی به کاهش ۲۶ درصدی حوادث ناشی از کار در لرستان اشاره کرد و‌ گفت: کمیته های حفاظت فنی و بهداشت کار در سطح کارگاه های بالای ۲۵ نفر در استان تشکیل شد.

به گزارش سفیر افلاک به نقل از روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان، علی جهانی به کاهش ۲۶ درصدی حوادث ناشی از کار در لرستان اشاره کرد و‌ اظهارداشت: اکثر حوادث ناشی از کار در ساختمان سازی اتفاق می افتد که با همکاری و هماهنگی با سازمان نظام مهندسی ساختمان و شهرداری ها در سطح استان کارگروه مشترک بازرسی از ساختمانهای در حال احداث تشکیل شد.

وی افزود: با تشکیل کارگروه مذکور بازرسان کار این اداره کل با همراهی این نهادهای مرتبط، با هدف پیشگیری از حوادث در این زمینه با بازرسی های مستمر، آموزشهای مرتبط ایمنی، فنی و هشدار به خطرات پیش رو در بخش ساختمان سازی منجر به کاهش چشمگیر حوادث ناشی از کار می شوند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان به بازرسی های ادواری و موردی بازرسان کار در شش ماهه نخست امسال اشاره کرد و گفت: در شش ماهه نخست امسال چهار هزار و ۱۹۵ مورد بازرسی از کارخانجات و واحدهای اقتصادی در سطح استان توسط ۳۴ بازرس کار انجام شد که خوشبختانه منجر به کاهش ۲۶ درصدی حوادث ناشی از کار در استان شد.

وی بیان کرد: ۱۱۲ حادثه ناشی از کار در شش ماهه نخست سال ۱۴۰۰ رخ داده که در شش ماهه امسال تعداد این حوادث به ۸۳ حادثه رسیده است که نشان می دهد برنامه ریزی ها و بازرسی های مستمر از کارگاه های سطح استان در کاهش این حوادث تاثیر گذار بوده است.

جهانی با بیان اینکه بازرسان کار استان به منظور رفع نواقص مشاهده شده، از طریق صدور ابلاغیه موارد دارای نقص را به کارفرما ابلاغ و پیگیری می کنند، تصریح کرد: در این راستا بازرسان کار با مشاهده نواقص در بحث ایمنی و بهداشت کار در سطح کارگاه های استان تذکرات و ابلاغیه های لازم را به کارفرمایان صادر کرده اند که در شش ماهه نخست امسال تعداد ۳ هزار ۶۵ ابلاغیه رفع نقص به کارفرمایان ارسال شده است.

وی با اشاره به تایید صلاحیت پیمانکاران از لحاظ ایمنی و بهداشت کار در راستای رعایت و پیشگیری از وقوع حوادث در کار، عنوان کرد: کلیه پیمانکاران باید صلاحیت انجام کار خود را از نظر ایمنی از وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی اخذ کنند که در این راستا امسال درخواست ۸۶ پیمانکار در سطح استان مورد بررسی و تایید قرار گرفت.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان با اشاره به تشکیل کمیته های حفاظت فنی و بهداشت کار در سطح کارگاه های بالای ۲۵ نفر در استان، افزود: بر اساس ماده ۹۳ قانون کار، به منظور مشارکت کارگران و کارفرمایان و نظارت درست و دقیق بر حسن اجرای مقررات حفاظتی و بهداشتی در محیط کار، صیانت نیروی انسانی و منابع مادی کشور، پیشگیری از بیماریها و حوادث، حفظ و ارتقاء سلامتی کارگران و سالم سازی محیط های کار در این کارگاههای سطح استان ۱۶۹ کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار تشکیل شده است.

وی با تاکید بر نقش مؤثر برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی ایمنی و بهداشت کار در کاهش حوادث ناشی از کار، خاطر نشان کرد: امسال دو هزار و ۵۵۶ نفر ساعت برنامه آموزشی تخصصی و عمومی ایمنی و حفاظت بهداشت کار برای کارفرمایان و کارگران در سطح کارگاه های استان برگزار شده‌ است.

انتهای پیام/