بازی‌های گروهی و خاطره انگیز کودکانه در صندوقچه خاطرات جا خوش کرده و امروز کودکان غرق در هیاهوی پُر از سکوت فضای مجازی شده اند.

به گزارش سفیرافلاک، همین چند دهه قبل بود که هیاهوهای کودکانه را می شد در بازی های پر از جنب و جوش مشاهده کرد، بازی هایی با نام های مختلف ولی هر کدام دنیایی از لذت کودکی را به ارمغان می آورد تا کودکان در طلایی ترین دوران زندگی خود، به دور از همه دغدغه ها و مشکلات روزگار و زندگی را غرق در بازی تجربه کنند.

صدای رکاب زدن و سوار بر دوچرخه هایی که امکانات و تجهیزات امروزی را نداشتند، بهترین خاطره برای کودکان دهه های قبل است، یا بازی های دسته جمعی و چند نفره ای که در حیاط خانه ها و یا کوچه ها برگزار می شد، کودکان آن زمان توقع زیادی برای بازی کردن نداشتند و سهم آنها از امکانات بازی، فقط یک توپ و یا چند قطعه سنگ برای انواع بازی ها بود.

لی لی، گرگم به هوا، عموزنجیر باف، یه قُل دو قُل، هفت سنگ، وسطی، فوتبال، خاله بازی و یا بازی های دیگری که در دنیای واقعی و با همان امکانات ساده به گونه برگزار می شد که تجربه های بازی، کودکان را از نظر شخصیت و مسئولیت برای زندگی سال های آینده آماده می کرد.

آن روزها خبری از استرس، اضطراب، نگرانی، تایم بندی کلاس های فوق برنامه و مدرن بودن نبود و کودکان از فرصت کودکی بهترین بهره را می بردند تا وارد مرحله بعدی زندگی شوند اما با گذشت زمان و گسترده شدن تکنولوژی و ورود ابزارهای بازی تک نفره مانند تبلت، کودکان با دنیای بازی های دسته جمعی خداحافظی کردند تا جایی که امروز بازی های خاطره انگیز سالها پیش کودکانه در صندوقچه خاطرات، جا خوش کرده است.

تصور نمی شد روزی برسد کودکانی که باید هیاهو و جنب و جوش وجودشان را دربرگیرد، امروز خیره به قاب های شیشه ای تبلت نشسته و در دنیای مجازی مشغول به بازی هایی هستند که خشم، انزوا، بی حوصلگی، اعتیاد و عدم برقراری ارتباط با دیگران را به همراه دارد.

سالها پیش کودکان برای بازی های دسته جمعی، لحظه شماری می کردند ولی کودکان امروز خواسته یا ناخواسته در سنین بسیار کم وارد فضای مجازی می شوند به گونه ای که همه زندگی و بازی و تفریح را فقط در تبلت و بازی های مجازی می بینند، همین کودکان توانایی برقراری ارتباط با دیگران را ندارند، گوشه نشینی را به بازی های جمعی ترجیح می دهند.

امروز شاید از بازی های قدیمی فقط یک خاطره و نام باقی مانده باشد و کودکان امروز با این بازی ها بسیار غریبه هستند، بی توجهی به این موضوع می تواند به شکاف بیشتر کودکان با دنیای حقیقی ختم شود که در این میان نقش والدین بسیار پررنگ است.

کاهش تحرک، زنگ خطری برای سلامتی کودکان

علیرضا رخشان روانشناس در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: در زمان های گذشته به دلیل اینکه وسیله های الکترونیک و بازی های مجازی نبود، بیشتر کودکان در حیاط خانه ها و کوچه ها مشوغ بازی بودند و بازی کردن در دنیای حقیقی در واقع بر رشد و تکامل و شخصیت آنها بسیار اثرگذار بود چرا که بازی در دنیای حقیقی، دید واقع بینانه به کودک می دهد و می تواند مهارت بیشتری را کسب کند.

وی افزود: امروزه به خاطر کاهش تعداد فرزندان و افزایش وسایل و ابزار هوشمند، بازی های دسته جمعی کاهش یافته و اولین موضوع این است که عدم بازی های دسته جمعی سبب کاهش تحرک شده و سلامتی را به خطر می اندازد.

روانشناس تصریح کرد: در بازی های مجازی، همیشه کودک برنده بازی است و هیچگاه این کودکان بُرد و باخت را تجربه نمی کند و همین موضوع سبب می شود تا توقع بیجا برای کودک ایجاد شود، این کودکان مهارت کنترل خشم را ندارند و سریعا عصبانی می شوند.

رخشان خاطرنشان کرد: بازی کردن زیاد کودکان در فضای مجازی سبب می شود تا به باورهای آنان آسیب وارد شود، این کودکان تجربه بازی دسته جمعی، تجربه رعایت نوبت در بازی و یا بُرد و باخت را ندارند و سبب می شود تا شخصیت آنها با مشکل مواجه شود.

وی بیان کرد: در گذشته کودکان بیشتر وقت خود را صرف بازی با بچه ها می کردند و کمتر از مشکلات و دغدغه های منزل خبر داشتند ولی امروزه کودکان بیشتر اوقات فراغت خود را در فضای مجازی سپری می کنند و شنیدن و دیدن مشکلات منزل سبب می شود تا تاثیر منفی به روح و روان کودک وارد شود.

بازی های مجازی، کودک را از کار گروهی دور می کند

حامد پرچی جامعه شناس در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: کسانی که در گذشته بازی هایی قدیمی را انجام می دادند به دلیل اینکه بازی ها گروهی بود، با ایفای نقشی که در بازی به کودک داده می شد نقش آفرینی می کرد، این کودک یاد می گرفت درون یک بازی و اجتماع چگونه مسئولیت را از همان کودکی پذیرا باشد.

وی افزود: بازی قواعدی دارد و کودک احترام به قانون را یاد می گرفت و نمی شد هر کسی کاری را انجام دهد، کودک یاد می گرفت در یک گروه مسئولیتی داشته باشد و با پذیرفتن این قواعد و قانون در بازی شرکت می کرد و در نهایت این کار سبب می شد انسجام درون گروهی ایجاد شود و به بهترین شکل نقش خود را در بازی رعایت کند و از اتحاد و انسجام تا رعایت قانون فرد را برای آینده آماده می کرد.

این جامعه شناس تصریح کرد: امروز بچه ها به صورت فردگرایانه در کنج خلوت بیشتر به بازی هایی از طریق گوشی های موبایل را انجام می دهند، در این بازی بچه ها نمی توانند کار گروهی را به صورت ملموس یاد بگیرند، وقتی این کودکان بزرگ شود قطعا برای حضور در کار گروهی و یا مسئولیت پذیری ضعیف تر هستند.

پرچی بیان کرد: همین بازی ها در روابط خویشاوندی بسیار اثرگذار بود و طبق قواعد بچه ها بزرگ می شدند ولی امروز بچه ها دچار از هم گسیختگی شدند و قدرت دوست یابی ندارند که یکی از عوامل این موضوع، کاهش رشد جمعیت است چون کودکان هم سن و سالان خود را کمتر دیده اند و برخورد کمتری داشتند، همچنین وسایل الکترونیکی و فضای مجازی هم دخیل است و سونامی بازی های فضای مجازی در کنار غفلتهایی که وجود دارد سبب شدند تا در کنار هم کودکان در فضای مجازی محصور شوند.

اجرای ۱۶۲ برنامه در هفته کودک

محمد جواد محمدی مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان لرستان گفت: هفته ملی کودک در سال ۱۴۰۱ با شعار «حال خوش کودکی، رنگ خوش زندگی» از روز شنبه ۱۶ مهر(روز جهانی کودک) آغاز و تا روز جمعه ۲۲ مهر ادامه دارد که امسال همه مراکز ثابت و سیار استان با تمام ظرفیت ‌های موجود، ویژه برنامه‌های متنوعی را با محوریت «حال خوش کودکی، رنگ خوش زندگی» با حضور کودکان ونوجوانان و خانواده ها برگزار خواهند کرد.

وی افزود: بیش از ۱۶۲ ویژه برنامه فرهنگی، هنری و ادبی واسلامی در هفته ملی کودک در کلیه مراکز استان برگزار خواهد شد و کودکان در سراسر استان می‌توانند از ۱۶ تا ۲۲ مهرماه با مراجعه به مراکز کانون، از این برنامه های متنوع بهره‌ مند شوند.

محمدی گفت: عضویت رایگان، ویژه برنامه «به کودکی سلام» جشن آغاز هفته ملی کودک با حضور حداکثری اعضا و دانش آموزان در همه مراکز، دیدار کودکان با مسئولان و چهره های شاخص در مرکز استان و شهرستان‌ها، دیدار اعضا با مسئولین ارشد استان، اجرای نمایش شاد در خرم آباد، الشتر و بروجرد، برپایی ایستگاه نقاشی و سفال، برگزاری نمایشگاه از دستاوردهای اعضا و مربیان در مراکز، آفرینش های ادبی«صبحی با واژه ها» ویژه برنامه نشست های شاعرانه، نشست با حضور شاعران و نویسندگان کودک ونوجوان وکودکان شاعر و نویسنده، مراکز«صبحی با حافظ» نشست شاعرانه، شعرخوانی اعضا از اشعار حافظ از جمله برنامه های کانون استان لرستان هستند.

انتهای پیام/