سپهوند گفت: ۱۱ پروژه آبخیزداری با اعتباری بالغ بر ۳۳ میلیارد تومان در لرستان در دست اجراست.

مجید سپهوند در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: در حال حاضر ۱۱ پروژه آبخیزداری با اعتباری بالغ بر ۳۳ میلیارد تومان در استان در دست اجرا می باشد که پیشرفت خوبی دارد و پیش بینی می شود تا پایان سال تعداد زیادی از پروژه ها به بهره‌برداری برسد.

وی با اشاره به مزایای طرح های آبخیزداری، افزود: کنترل سیلاب و رواناب های ناشی از بارشها از مهمترین مزایای این طرح محسوب می شود و هر بند خاکی طبق ظرفیت بین ۹۰ تا ۱۲۰ لیتر بر ثانیه، آب را نفوذ می دهد یا در هر هکتار عملیات آبخیزداری ۵۰۰ متر مکعب آب را به زمین نفوذ می دهد که با توجه به کاهش بارندگی ها و خشکسالی، این پروژه ها و برنامه ها می تواند محلی برای تغذیه قنوات باشد.

معاون آبخیزداری لرستان تصریح کرد: در برخی از نقاط که این طرح ها اجرا شده، سطح سفره های آب های زیرزمینی و یا چشمه و قنات بین یک و نیم تا سه برابر افزایش یافته است، همچنین در برخی از آبراهه و رودخانه ها نیز تغذیه مصنوعی با انتقال آب انجام می شود.

سپهوند عنوان کرد: علاوه بر پروژه هایی که در دست اجرا می باشد، هشت پروژه دیگر با اعتبار ۲۵ میلیارد تومان نیز وارد سامانه شده که پیمانکاران مشخص شوند.

وی اعتبارات امسال پروژه های آبخیزداری را ۱۰۸ میلیارد تومان برشمرد و بیان کرد: ۳۳ میلیارد تومان اعتبارات ملی، ۲۵ میلیارد تومان اعتبار مازاد ملی کرخه و کارون، اعتبار محرومیت زدایی ۲۳ میلیارد تومان و ۲۷ میلیارد تومان هم اعتبارات استانی بوده که فعلا تخصیص داده نشده ولی تعدادی از پروژه ها اجرا می شوند.

معاون آبخیزداری لرستان گفت: با این میزان اعتبار قرار است که ۱۱ پروژه از طریق اعتبارات ملی، هشت پروژه با اعتبارات مازاد ملی، شش پروژه با اعتبارات استانی انجام شود و برای اعتبارات محرومیت زدایی هنوز پروژه ای تعریف نشده است، البته یک پروژه آبخیزداری هم توسط مشارکت های خیرین اجرا می شود.

انتهای پیام/