کیانی فر گفت: سالانه بیش از 200 هزار نهال گواهی شده در نهالستان‌های استان لرستان تولید می‌شود.

محمد حسن کیانی فر در گفتگو با خبرنگار سفیر افلاک با بیان اینکه سالانه در استان لرستان بیش از ۲۰۰ هزار اصله نهال تولید می‌شود اظهارداشت: نهال‌های مذکور تحت نظراند و ما می‌توانیم گواهی سلامت آنها را تایید کنیم اما به صورت غیر رسمی بیش از یک میلیون نهال در استان تولید می‌شود که بخش اعظمی از آنها به صورت باغچه‌ای و بدون تاییده حفظ نباتات است و معمولا به شکل آزاد و خرید و فروش می‌شوند.

وی افزود: در بخش گل محمدی صادرات استان لرستان بسیار عالی است و نشاء گل محمدی بیش از نیاز استان تولید می‌شود که در این زمینه شهرستان الیگودرز بیشترین تولید را دارد.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی لرستان در رابطه با نظارت بر تولید نهال عنوان کرد: از انتخاب زمین نهالستان که قرار است بذر در آن کاشته و تبدیل به نهال شود، سه گروه نظارت می‌کنند به طوری که از ابتدای اخذ مجوز تا تولید نهایی این نظارت‌ها ادامه می‌یابد.

وی بیان کرد: در بحث حفاظت گیاهان بخش حفظ نباتات، در بخش بذر و نهال کارشناسان بذر و نهال و  در بخش بعدی کارشناسان باغبانی نظارتی بر کاشت تا موقعی که آماده انتقال است را انجام می‌دهند و نشاها بر اساس کیفیت برچسب گذاری می‌شوند.

انتهای پیام/