طی هفته گذشته ۳۳۴ مورد آنفلوآنزا در کشور و 40 مورد در لرستان شناسایی شده و این زنگ خطری است که رعایت دستورالعمل های بهداشتی می تواند سدی در برابر این ویروس باشد.

به گزارش سفیرافلاک، هر ساله با فرا رسیدن فصل پاییز، بیماری های ویروسی شیوع بیشتری پیدا می کنند از جمله آنفلوآنزا که در این فصل به اوج خود می رسد و افراد زیادی را درگیر می نماید.

طی دو سال گذشته بیماری کرونا شیوع بسیار زیادی را به همراه داشت و حالا با فروکش کردن کرونا شاهد طغیان بیماری آنفلوآنزا هستیم تا جایی که بسیاری از شهرها درگیر این بیماری هستند.

این در حالیست که علائم آنفلوآنزا نسبت به کرونا خفیف تر است اما در مواردی هم می توانند سبب بستری و مرگ شود که لازم است مراقبت های بهداشتی و رعایت تمامی دستورالعمل ها مورد توجه قرار گیرد.

متاسفانه در حال حاضر که این بیماری شیوع زیادی یافته، استفاده از ماسک بسیار کاهش یافته تا جایی که به کمتر از ۳۰ درصد رسیده و این می تواند زنگ خطری برای شیوع این بیماری باشد در حالی که استفاده از ماسک می تواند از شیوع این بیماری بکاهد.

طی هفته گذشته ۳۳۴ مورد آنفلوآنزا در کشور شناسایی شده و این زنگ خطری است که رعایت دستورالعمل های بهداشتی می تواند سدی در برابر این ویروس باشد.

در آخرین رنگ بندی اعلام شده شاهد بازگشت رنگ قرمز به نقشه کرونایی شهرهای کشور بودیم که در صورت افزایش بیماران کرونایی و همزمانی با شیوع موج آنفلوآنزا می تواند نگرانی هایی را به همراه داشته باشد و تنها با رعایت نکات بهداشتی و استفاده از ماسک می توان از بیماری در امان ماند.

شناسایی ۴۰ بیمار مبتلا به آنفلوآنزا در لرستان

حمید مخیری مدیر گروه مبارزه با بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: در حال حاضر با یک موجی از شیوع بیماری آنفلوآنزا در کشور روبرو هستیم و تمام شهرهای کشور از جمله لرستان درگیر این بیماری است.

وی افزود: تاکنون ۴۰ مورد مثبت آنفلوآنزا در استان ثبت شده که از این تعداد ۳۵ نفر به صورت سرپایی و پنج نفر هم بستری شدند و خدمات درمانی و دارویی به این افراد ارائه شده است.

مدیر گروه مبارزه با بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان اینکه سرماخوردگی با آنفلوانزا فرق دارد، گفت: در این دو مورد شرایط بیمار و علائم به گونه ای است که بیمار مبتلا به آنفلوانزا واجد شرایط نمونه گیری است به طوری که در مهرماه ۲۴۳ نمونه از موارد مراجعه سرپایی و ۵۴ مورد نمونه از بیماران بستری، گرفته شده که تاکنون ۴۰ مورد مثبت بوده است.

مخیری عنوان کرد: بیشترین مورد آنفلوانزا در خرم آباد با ۲۰ مورد نمونه مثبت بوده است، همچنین دورود ۱۱ مورد، پلدختر دو مورد، دلفان سه مورد، بروجرد دو مورد و سپیددشت یک مورد مثبت آنفلوانزا مشاهده شده است.

وی با اشاره به واکسن آنفلوانزا بیان کرد: در استان بالغ بر پنج هزار واکسن آنفلوانزا توزیع شده تا افراد در معرض خطر استفاده نمایند.

راه اندازی آزمایشگاه تشخیص نمونه گیری آنفلوآنزا

مدیر گروه مبارزه با بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی لرستان از فعالیت آزمایشگاه تشخیص آنفلوانزا در استان لرستان خبر داد و گفت: در سال های قبل، نمونه های گرفته شده از بیماران مشکوک به آنفلوانزا به تهران ارسال می شد ولی امسال آزمایشگاه تشخیص راه اندازی شده که تمام موارد به این آزمایشگاه ارسال می شود.

مخیری بیان کرد: علائم آنفلوانزا شامل گلودرد، تب بالا، آبریزش بینی، بدن درد و خستگی است که هرساله شیوع پیدا می کند منتها رده سنی کودکان و سالمندان باید بیشتر مراقب باشند البته هر شخصی که مبتلا می شود ممکن است تمامی این علائم را نداشته باشد، همچنین در برخی از موارد افراد حتی بدون مراجعه به پزشک بهبود پیدا می کنند و برخی هم نیاز به بستری دادند.

وی خاطرنشان کرد: افراد بالای ۶۵ سال، بیماران زمینه ای و کودکان زیر پنج سال بیشتر در معرض خطر هستند که باید مراقبت های لازم و پروتکل های بهداشتی مد نظر قرار گیرد.

موردی از مرگ و میر ناشی از آنفلوآنزا نداشتیم

مدیر گروه مبارزه با بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی لرستان به زمان انتقال این بیماری اشاره کرد و افزود: وقتی یک فرد سالم با بیمار آنفلوانزا ارتباط داشته باشد، بین سه تا پنج روز طول می کشد تا علائم در این فرد ظاهر شود و این بیماری بین پنج تا هفت روز در بدن فرد مبتلا باقی می ماند که در این مدت در صورت ارتباط با هر فرد می تواند ناقل باشد.

مخیری تصریح کرد: شدت این بیماری در افراد مختلف فرق دارد ولی تاکنون موردی از مرگ و میر ناشی از آنفلوانزا در استان گزارش نشده است ولی در سنوات قبل این بیماری در صورت تشدید باعث مرگ و میر هم شده است.

وی با تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی گفت: اگر همان پروتکل های بهداشتی که برای بیماری کرونا رعایت شد، برای آنفلوانزا هم رعایت شود شیوع کاهش می یابد که لازم است استفاده از ماسک، تهویه مناسب، دوری از تجمعات مد نظر قرار گیرد.

انتهای پیام/