امیری گفت: تاکنون موردی از آنفلوانزای پرندگان در استان لرستان مشاهده نشده است.

محسن امیری در گفتگو با خبرنگار سفیر افلاک اظهارداشت: فعلا موردی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در جمعیت پرندگان وحشی در استان لرستان گزارش نشده است.

وی با اشاره به گشت و کنترل ریستگاه‌های آبی لرستان افزود: با هماهنگی که با دامپزشکی استان داریم، آبگیرها، تالاب‌ها، سدها و… هفته‌ای یک الی دو بار رصد و پایش می‌شوند همچنین واحدهای شهرستانی نیز پایش‌های خود را انجام می دهند.‌

رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی لرستان عنوان کرد: در استان لرستان زیستگاه‌های آبی متعددی از قبیل تالاب بیشه دالان بروجرد، ۱۱ تالاب کوچک و بزرگ در پلدختر، تالاب تنودر، سد ایوشان، سد مروک، سد حوضیان ، سد خان آباد، رودخانه‌ها و … وجود دارد.

وی بیان کرد: متاسفانه با توجه به خشکسالی، اکثر رودخانه‌های استان خشک شده‌اند از طرفی سدها هم خیلی کم آب‌اند و هنوز به آن شکل پرنده آبزی یا کنار آبزی در حوزه  تالاب‌ها نیست.

امیری گفت: پرندگان معمولا هر ساله از ماه آبان و آذر مهاجرت خود را به سمت زیستگاه‌های آبی لرستان آغاز می‌کنند اما امسال با توجه به خشکسالی ممکن است این پرندگان به صورت غریزی کریدور مهاجرتی خود را تغییر دهند.

رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی لرستان با بیان اینکه تاکنون ۸۰ گونه پرنده وحشی در زیستگاه‌های استان ثبت شده است تصریح کرد: از جمله پرندگانی که تاکنون در زیستگاه‌های آبی استان مشاهده شده‌اند می‌توان به  اردک سر سبز، اردک سر حنایی، گیلان، اردک بلوچی، انواع اگرک‌ها، انواع کشیل‌ها، پلیکان، انواع باکلان‌ها، حواصیل شب، قوی گنگ و … اشاره کرد.

انتهای پیام/