سالانه تعداد زیادی از هموطنانمان بر اثر گاز منوکسید کربن مسوم شده و یا جان خود را از دست می دهند، شمار این قربانیان در کشور سالانه به 800 نفر می رسد.

به گزارش سفیرافلاک، هر ساله با سرد شدن هوا، سر و کله قاتل خاموش پیدا می شود، گازی بی رنگ و بی بو که در کمترین زمان ممکن جان فردی را که در معرض این گاز قرار گرفته را می گیرد.

سالانه شمار زیادی از هموطنانمان بر اثر گاز منوکسید کربن مسوم شده و یا جان خود را از دست می دهند؛ در سال گذشته ۸۳۹ نفر بر اثر گازگرفتگی جان خود را از دست دادند که از این تعداد ۲۰۸ نفر زن و ۶۳۱ نفر مرد بوده است.

با سرد شدن هوا، استفاده از وسایل گرمایشی و نصب آنها آغاز می شود و گاهی با کوچکترین سهل انگاری و بی توجهی به نکات ایمنی در نصب همین وسایل، ممکن است جان اعضای خانواده گرفته شود از همین رو کارشناسان تاکید می کنند در هنگام نصب این وسایل حتما دقت شود.

منوکسید کرین گازی سمی و خطرناک است که در صورت عدم خروج از لوله بخاری، وارد وسیله گرمایشی و منزل شده و سریعا وارد ریه می شود و ابتدا با چند علائم مانند خستگی، خواب آلودگی، تهوع و استفراغ همراه است و در نهایت فرد را از بین می برد.

اگرچه بارها و بارها رعایت چند نکته ساده برای جلوگیری از مرگ خاموش اعلام شده ولی متاسفانه بازهم عده ای به این موارد توجهی ندارند و هر ساله شاهد اخباری تلخ از جان باختن تعدادی از هموطنانمان هستیم.

در نیمه اول امسال ۲۱۵ نفر در کشور بر اثر استنشاق با گاز منوکسید کربن جان خود را از دست داده اند که از این تعداد هفت نفر مربوط به استان لرستان است، همچنین سال گذشته از مجموع ۸۳۹ فوتی با گاز منوکسید کربن، ۲۵ نفر لرستانی بوده اند.

مسمومیت ۹۴ نفر با گاز منوکسید کربن در لرستان

مهدی غیبی رئیس مرکز فوریت های پزشکی لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهارداشت: در نیمه اول امسال ۹۴ نفر با گاز منوکسید کربن دچار مسمومیت شدند که این رقم در نیمه نخست سال گذشته ۸۵ نفر بوده و نشان از افزایش آمار مسمومیتها دارد.

وی افزود: تاری دید، سردرد، تهوع، استفراغ و خواب آلودگی از مهمترین علائم مسمومیت با گاز منوکسید کربن است که بهتر است در صورت مواجه با این شرایط اول هوای تازه وارد این محیط شود و سپس با ۱۱۵ تماس گرفته شود تا نیروهای اورژانس در محل حادثه حاضر شوند وبتوانند اقدامات اولیه را برای افراد مسموم انجام دهند.

رئیس مرکز فوریت های پزشکی لرستان تصریح کرد: با سرد شدن هوا، آمار مسمومیت با گاز منواکسید کربن افزایش می یابد که این مسمومیت ها ناشی از استفاده نادرست از وسایل گرمایشی و یا وسایل گرمایشی که استاندارد نیستند، می باشد و لازم است شهروندان حتما قبل از استفاده از وسایل گرمایشی رعایت چند نکته ایمنی را مد نظر داشته باشند.

غیبی بیان کرد: علائم گاز گرفتگی در افراد مختلف است به طوری که ممکن است یکی از افرادی که دچار مسمومیت شده دچار سردرد شود و دیگری تهوع داشته باشد، به هر حال با دیدن و حس کردن هر یک از این علائم باید سریعا فرد در معرض هوای آزاد قرار گیرد و از محیط مسموم با گاز دور گردد.

لوله بخاری های فنری، بلای جان شهروندان

منصور میرزایی رئیس سازمان آتش نشانی خرم آباد اظهارداشت: نصب استاندارد وسایل گرمایشی با آغاز فصل سرما بسیار مهم است و سعی شود از وسایل گرمایشی استاندارد استفاده گردد تا در ایام سرد سال حادثه ای رخ ندهد.

وی افزود: قبل از نصب وسایل گرمایشی حتما دودکش چک شود چرا که ممکن است پرندگان از آن برای لانه سازی استفاده کنند و مسیر خروج گاز مسدود شده باشد، بنابراین یکی از مهمترین نکات جلوگیری از حوادث گازگرفتگی، چک کردن دودکش است، همچنین به هیچ عنوان از یک دودکش برای چند وسیله گرمایشی استفاده نکنند.

رئیس سازمان آتش نشانی خرم آباد تصریح کرد: یکی از مواردی که ایجاد خطر می کند، تغییر سایز دودکش است و به هیچ وجه از تبدیل برای تغییر این سایز استفاده نکنند چرا که سبب تجمع گاز و احتمال خطر بازگشت گاز سمی به وسیله گرمایشی می شود.

میرزایی بیان کرد: کلاهک دودکش بخاری نباید نزدیک کولر باشد چون ممکن است سبب کشیدن گاز سمی و انتقال آن به منزل شود، علاوه بر این نیز دریچه های کولر در داخل منزل باید مسدود شود تا مَکش معکوس رخ ندهد.

وی با تاکید بر عدم مسدود کردن همه منافذ منزل، گفت: شهروندان توجه داشته باشند برای رد و بدل شدن اکسیژن در منزل نباید همه منافذ را بپوشانند چرا که در نبود اکسیژن، ممکن است خطر رخ دهد و گاز سمی در فضا پخش شود.

رئیس سازمان آتش نشانی خرم آباد عنوان کرد: بیشترین حوادثی که در موارد گازگرفتگی با گاز منوکسید کربن رخ دهد، به دلیل استفاده از لوله بخاری های فنر یا آکاردئونی است که بسیار خطرناک هستند، در بسیاری از حوادث مرگ با این گاز که بررسی می شود استفاده از این نوع لوله بخاری بوده چرا که این لوله ها نرم و سبک هستند و با هر وزش باد ممکن است این لوله جابجا شود.

انتهای پیام/