حسن نژاد موثرترین راه مقابله با بحران کم آبی را مدیریت مصرف و صرفه جویی آب توسط همه مردم دانست و گفت: اقدام برای صرفه جویی در مصرف آب نه تنها سبب کاهش هزینه می‌شود بلکه برای کشور و نسل آینده نیز مفید است.

به گزارش سفیر افلاک، داریوش حسن نژاد  ظهر امروز جمع خبرنگاران این شهرستان در رابطه با تنش های کم آبی اظهارداشت: مسئله کمبود آب در سراسر جهان به بحرانی عمومی تبدیل شده به طوری که کم آبی گریبان نیمی از جمعیت جهان را گرفته است.

وی با بیان اینکه سرانه منابع جهانی آب با رشد جمعیت و گسترش منابع در حال کاهش است افزود: کمبود آب و بحث تنش آبی در هر استان و شهری مطرح می‌شود و خطر کم آبی و خشکسالی کشورمان را تهدید می‌کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان موثرترین راه مقابله با بحران کم آبی را مدیریت مصرف و صرفه جویی آب توسط همه مردم دانست و عنوان کرد: اقدام برای صرفه جویی در مصرف آب نه تنها سبب کاهش هزینه می‌شود بلکه برای کشور و نسل آینده نیز مفید است.

وی بیان کرد: شاید اگر بدانیم که نبود آب چه آسیب‌های جدی به محیط زیست و البته زندگی ما وارد می‌کند بیشتر دلمان به حال آب می‌سوزد و باید گفت یکی از آثار کمبود آب از بین رفتن زمین‌های حاصلخیز و مرغوب است.

حسن نژاد در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با مصرف آب در بخش‌های مختلف گفت: از ۹۳ میلیارد مترمکعب آب مصرفی کشور، ۸۶ میلیارد مترمکعب آن در بخش کشاورزی و ۷ میلیارد مترمکعب در بخش صنعت و شرب مصرف می‌شود که این میزان مصرف آب در بخش کشاورزی نیازمند انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از هدر رفت و صرفه جویی آب در بخش کشاورزی است.

وی میزان هدر رفت آب در کشور را بین ۲۸ تا ۳۰ درصد برشمرد و تصریح کرد: این میزان هدر رفت بیشتر از میانگین جهانی بوده و این درحالی است که این مقدار در دنیا بین ۹ تا ۱۲ درصد گزارش شده است .

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان اظهارداشت: صرفه جویی در بخش کشاورزی، استفاده از روش‌های آبیاری نوین، آبیاری زیر سطحی، آبیاری قطره‌ای، کشت گلخانه‌ای، جلوگیری از هدر رفت آب، حذف روش‌های آبیاری غرقابی، افزایش بهره‌وری و حذف شجاعانه محصولات کشاورزی پر آب بر می‌تواند ما را در ذخیره آب و حل بحران یاری کند.

انتهای پیام/