معاون پارلمانی رئیس‌جمهور گفت: ایران حضور بیگانگان به ویژه آمریکایی‌ها را در خاک سوریه به بهانه مبارزه با تروریسم در حالیکه حامی اصلی آن هستند، غیر قانونی می‌داند.

به گزارش سفیرافلاک، سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در دیدار  «هیفاء جمعه» نایب رئیس گروه دوستی پارلمانی سوریه و ایران و هیأت همراه با اشاره به اشتراکات تاریخی و فرهنگی و علاقه قلبی دو ملت ایران و سوریه به یکدیگر، گفت: دو ملت در روز‌های سختی و دشواری در کنار هم بودند و همچنان که مرحوم حافظ اسد در دوران جنگ تحمیلی رژیم بعث صدام در کنار ملت ایران بود ما نیز در مبارزه با تروریسم حامی مردم سوریه بودیم و سردار شهید سلیمانی در نجات مردم سوریه از دست تکفیری‌های جنایتکار، نقش بی‌بدیلی بر عهده داشت.

معاون رئیس‌جمهور با ابلاغ سلام گرم آیت‌الله رئیسی، به رابطه صمیمی و نزدیک رهبران و مسئولان دو کشور اشاره کرد و گفت: امروز دولت و مجلس با همگرایی و اشتراک نظر اهتمام ویژه‌ای به توسعه و تعمیق روابط دو کشور دارند و مصمم هستیم در همکاری نزدیک با سوریه همچنان که توانستیم مثلث عربی، عبری و غربی را شکست دهیم، در حوزه روابط اقتصادی و تجاری نیز همکاری‌های سازنده و مفیدی را در راستای منافع دو ملت رقم بزنیم.

حسینی با بیان اینکه روابط و مناسبات تجاری و اقتصادی دو کشور در سطح مطلوبی قرار ندارد، گفت: دولت و مجلس شورای اسلامی بر ارتقای سطح روابط اقتصادی و تبادلات تجاری بین تهران و دمشق تأکید دارند و با توجه به ظرفیت‌ها و تجربیاتی که وجود دارد، به دنبال حضور فعال و مؤثر در روند بازسازی سوریه هستیم.

معاون رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: سیاست خارجی دولت آیت‌الله رئیسی بر توسعه و تعمیق روز افزون روابط و همکاری با کشور‌های منطقه و همسایه تمرکز دارد و در این مسیر سوریه از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

حسینی با تأکید بر لزوم احترام به تمامیت ارضی سوریه، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران حضور بیگانگان به ویژه آمریکایی‌ها را در خاک سوریه به بهانه مبارزه با تروریسم در حالیکه حامی اصلی آن هستند، غیر قانونی می‌داند و آن را به شدت محکوم می‌کند و تأکید داریم که همه کشور‌ها باید به تمامیت ارضی سوریه احترام گذاشته و از دخالت نظامی و تعرض به خاک این کشور اجتناب کنند.

معاون رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به حملات نظامی رژیم صهیونیستی به قلمرو سوریه تأکید کرد: سکوت شورای امنیت سازمان ملل در مقابل اینگونه تجاوزات آشکار تعجب برانگیز است.

«هیفاء جمعه» نایب رئیس گروه دوستی پارلمانی سوریه و ایران نیز در این دیدار روابط دو کشور را صمیمی و راهبردی توصیف کرد و گفت: دو ملت ایران و سوریه از روابط ریشه‌دار و دیرینه برخوردار هستند و هیأت پارلمانی سوریه تلاش می‌کند سطح این روابط روز به روز عمیق‌تر شود.

نایب رئیس گروه دوستی پارلمانی سوریه خاطرنشان کرد: سوریه با اجرای توافقات موجود بین دو کشور مصمم است در مسیر توسعه روابط دوجانبه و منطقه‌ای گام بردارد و در این راه تبادل تجربیات مجالس ایران و سوریه از نقش مهمی برخوردار است.

«هیفاء جمعه» با بیان اینکه دو ملت ایران و سوریه تحت تحریم‌های ظالمانه دشمنان قرار دارند، گفت: با همکاری یکدیگر می‌توانیم نیاز‌های یکدیگر را برطرف کرده و بر خواست دشمنان غلبه کنیم.

نایب رئیس گروه دوستی پارلمانی سوریه با قدردانی از دولت و ملت ایران به خاطر حمایت از مردم سوریه در جنگ ظالمانه علیه تروریسم، اظهار کرد: در این جنگ بی‌رحمانه به جز چند کشور دوست، همه کشور‌ها مشغول توطئه علیه سوریه بودند، اما ملت ایران حامی سوریه بود و خون جوانان شما و فرزندان ما در سوریه درهم آمیخته شد و ملت سوریه هرگز این حمایت‌های بی‌نظیر به ویژه رشادت‌های سردار سلیمانی را فراموش نخواهد کرد.

«هیفاء جمعه» با بیان اینکه روابط تهران و دمشق در سطح روابط سیاسی دو کشور نیست، اظهار کرد: سوریه خواهان توسعه روابط با ایران در همه زمینه‌های اقتصادی، علمی و حوزه بهداشت و درمان است و در این مسیر اگر نیاز به تصویب قانون باشد، حتما با دولت سوریه همراهی خواهیم کرد.

نایب رئیس گروه دوستی پارلمانی سوریه و ایران، اشراف حسینی به مسائل سوریه را تحسین برانگیز دانست و خواستار عضویت افتخاری و حضور حسینی در گروه دوستی ایران و سوریه شد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : فارس