احیای واحدهای راکد، گامی به سوی اشتغال و رونق تولید است و در همین راستا 53 واحد تولیدی لرستان به چرخه تولید بازگشت.

به گزارش سفیرافلاک، لرستان یکی از استان های دارای ظرفیت های بسیار زیادی در بخش های مختلف است که متاسفانه طی سال های متمادی فعال کردن بسیاری از این ظرفیت ها مورد غفلت قرار گرفته است، ظرفیت هایی که علاوه بر رونق تولید، در خروج استان از این وضعیت و کاهش رتبه بیکاری نیز نقش بسزایی خواهد داشت.

سالهاست که جوانان این دیار برای رهایی از کابوس بیکاری، راهی شهرهای دیگر می شوند تا برای کسب روزی حلال بتواند در شهرهای دیگر مشغول به کار شوند، این در حالیست که فعال کردن ظرفیت های نهفته می تواند شرایط کار و اشتغال را برای بسیاری از جوانان جویای کار فرا هم کرد.

طی سال های گذشته بخش زیادی از صنایع تولیدی در استان به صورت دومینووار تعطیل و نیمه تعطیل شدند، واحدهایی در تملک بانک قرار گرفتند و این روند نفس تولید را گرفت، جوان زیادی بیکار شدند و سایه شوم تعطیلی بر سر بسیاری از واحدهای صنعتی سایه افکند.

۳۵ درصد اقتصاد استان وابسته به بخش صنعت است

در استان لرستان ۹۷ درصد صنایع متوسط و کوچک هستند که ۳۵ درصد اقتصاد استان وابسته به بخش صنعت است و درصد بالایی از مردم این استان به دلیل دارا بودن شرایط خاص آب و هوایی مشغول به کار کشاورزی می باشند.

بیش از هزار و ۲۸۰ واحد صنعتی در استان وجود دارد که حدود هزار واحد فعال بوده و از این هزار واحد هم ۷۳۰ واحد با بیش از ۵۰ درصد و مابقی با کمتر از ظرفیت مشغول به فعالیت می باشند.

متاسفانه ۱۹۸ واحد صنعتی در استان راکد است، همچنین در استان ۱۸ شهرک صنعتی با مساحت هزار و ۶۰۰ هکتار در شهرهای مختلف وجود دارد و بیش از ۴۰۰ واحد صنعتی در این شهرک ها فعال هستند.

در مجموع حدود یک سوم واحدهای تولیدی در استان تعطیل و یا با نیمی از ظرفیت فعال هستند در حالی که سهم اشتغال در نظر گرفته برای استان ۳۹ هزار نفر است، می طلبد تا با برنامه ریزی و احیای این واحدها، شرایط برای اشتغال فراهم گردد.

۵۳ واحد صنعتی در شهرک صنعتی احیا شد

فرازد محمدی مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون با راه اندازی مجدد ۵۳ واحد صنعتی برای ۳۵۸ نفر اشتغال ایجاد و یا تثبیت شغل شده است که این اقدام گامی مهم در جهت تولید و اشتغال استان می باشد.

وی افزود: هم اکنون در شهرکها و نواحی صنعتی لرستان حدود ۴۱۹ واحد صنعتی کوچک و متوسط مستقر هستند که حدود ۱۲۹ مورد از آنها غیرفعال و راکد است و راه‌اندازی مجدد واحدهای غیرفعال از طریق واگذاری به سرمایه‌گذار جدید، تامین مالی، اخذ شریک سرمایه‌گذار، تامین مواد اولیه، اجاره به شرط تملیک، حل مشکلات اختلاف شرکا و غیره انجام شده است.

مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی لرستان گفت: تجربه سال‌های گذشته در راه‌اندازی مجدد واحدهای غیرفعال نشان می‌دهد که در نیمه دوم سال، عملکرد بهتری در این حوزه اتفاق می‌افتد و امیدواریم این روند با تمهیدات اتخاذ شده و همکاری دستگاه‌های مرتبط بیش از پیش محقق شود.

محمدی خاطرنشان کرد: برنامه ریزی برای احیا و ارتقای ظرفیت تولید در واحدهای تولیدی در دستور کار قرار دارد و هرساله تعدادی از واحدهای راکد به چرخه تولید برمی گردد که نقش مهمی در کاهش نرخ بیکاری، رونق تولید و اقتصاد دارد.

انتهای پیام/