حسن پور گفت: 200 میلیارد تومان برای تملک عرصه قلعه فلک الافلاک خرم‌آباد هزینه شده است.

به‌گزارش سفیرافلاک به نقل از روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان لرستان، عطا حسن‌پور اظهار داشت: به منظور ساماندهی حریم و عرصه قلعه فلک الافلاک خرم‌آباد و در راستای انجام مقدمات ثبت جهانی آن، طی چهار سال گذشته ۲۰۰ میلیارد تومان برای تملک عرصه این اثر ماندگار تاریخی، فرهنگی هزینه شده است، همچنین آزادسازی گوشه شمالی پل گپ نیز امسال با خرید و تخریب یک باب مغازه انجام می‌شود. 

وی با بیان اینکه بیش از ۳۵ میلیارد تومان از اعتبار سفر رییس جمهور برای آزادسازی حریم فلک‌الافلاک هزینه شده است، افزود: ۵۰ میلیارد تومان اعتبار سفر سال گذشته رییس‌جمهور به استان برای تملک عرصه‌های تاریخی اختصاص یافت که تاکنون ۳۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان از این مبلغ به منظور ساماندهی حریم و عرصه قلعه فلک‌الافلاک خرم‌آباد هزینه شده است.

حسن‌پور بیان کرد: این مبلغ برای خریداری و ساماندهی ضلع شمالی این اثر تاریخی هزینه شده و در این راستا هفت باب مغازه واقع در ضلع شمالی قلعه نیز خریداری و آماده تخریب است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: اکنون سند مالکیت این مغازه‌ها به نام میراث‌فرهنگی صادر شده و انشعاب آب، برق و گاز آنها نیز قطع است که با تخریب این سازه‌ها، ۶۰ درصد از حریم ضلع شمالی قلعه فلک الافلاک آزاد می شود.

حسن‌پور تاکید کرد: قلعه فلک‌الافلاک از سال ۸۹ تاکنون در فهرست موقت ثبت آثار جهانی قرار دارد و پیشنهاد ثبت جهانی آن در بسته‌ای با پیوست دره خرم‌آباد و پل شکسته ارائه شده است.

انتهای پیام/