آیت اله اعرافی گفت: حوزه به عنوان کانون اصلی تربیت و تولید فکر باید در موضع اهتمام همه باشد و اولین اولویت تربیت نیرو، تولید فکر برای ارتقای جامعه قرار گیرد.

به گزارش سفیرافلاک، آیت اله علیرضا اعرافی ظهر امروز در گردهمایی ائمه جمعه لرستان که در دفتر نماینده ولی فقیه برگزار شد، اظهار داشت: لرستان استان تاریخی، دارای مردمانی غیور و پایبند به ارزش های اسلامی در طول تاریخ بوده است، استانی است در قلب کشور که در گذشته تاریخ بزرگانی از این استان برخاستند که این استان را نورافشانی و مردم را هدایت کردند و در سطح ایران و جهان شهرت داشتند و در حوزه های علمیه این استان در تبلیغ معارف داشته است.

وی افزود: با وجود موانع و مشکلات زیاد و فقدان امکانات کافی و لازم، تلاش هایی صورت گرفت و سختی ها را به جان خریدند تا گامی بلند در ارتقای حوزه برداشته شود.

مدیر حوزه های علیمه کشور تصریح کرد: حوزه های علمیه یک درخت تناوری است که در طول تاریخ شکل گرفته و به شکل پیوسته استمرار داشته و امروز این امانت دست ماست، حوزه تئوری پردازی انقلاب است و از تاریخ کهنی برخوردار است، عظمت حوزه این است که قدمت آن به سال های بسیار دور برمی گردد و یک روز در تاریخ آن گسست دیده نمی شود.

آیت اله اعرافی عنوان کرد: نهاد حوزه و روحانیت یک نهاد پیوسته است و در این سالها هر جایی کانون بوده ولی گسستی رخ نداده است و این تاریخ بهم پیوسته است که نشان از اصالت تاریخی و هویت بوده که یک وجه مهم در تاریخ حوزه های علمیه است.

وی بیان کرد: حوزه های علمیه در ادواری از تاریخ همه علوم معارف بشر را پوشش داده است و تاریخ علم و فرهنگ و دانش و تمدن ریشه در همین نهاد علمی و جایگاه ها حوزه ها دارد.

وی تصریح کرد: حوزه های علمیه دانش، اخلاق و ادب، در بُعد اجتماعی همدلی با مردم، از نظر سیاسی هم اثرگذای مناسبی داشته است.

مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: حوزه به عنوان کانون اصلی تربیت و تولید فکر باید در موضع اهتمام همه باشد و اولین اولویت تربیت نیرو، تولید فکر برای ارتقای جامعه قرار گیرد و ریشه همه این است که روحانیت پاک و بیدار داشته باشیم.

آیت اله اعرافی خاطرنشان کرد: در این دوره از برنامه های حوزه براساس خدماتی که انجام شده و هم مطالبات رهبری و هم مطالباتی که در بدنه حوزه وجود داشت، این مطالبات شناسایی و آسیب شناسی صورت گرفت که گام مهمی بود که برداشته شد و حالا به طراحی و برنامه ریزی رسیده است که براساس این مطالبات و ارزیابی ۱۵ سند راهبردی برای دهه های آینده طراحی شد.

وی افزود: در هر استان یک مرکز تخصصی برای رشته ها باشد و اختیارات به خود استان و حتی شهرستان واگذار شود و این طرح جامعی است، طرح دیگر آموزش های کاربردی و مهارتی است که در دستور کار قرار دارد.

انتهای پیام/