حسن پور گفت: همایش ملی گردشگری کشاورزی در خرم‌آباد با حضور ۳۰ استان کشور آغاز شد.

به‌گزارش سفیرافلاک به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان لرستان، عطا حسن‌پور اظهار داشت: مفرغ‌های لرستان پیشینه‌ای پنج هزارساله از این استان را هویدا می‌کند و همین شاخصه این خطه از خاک ایران، دلیلی برای انتخاب لرستان به عنوان میزبانی این همایش بود چرا که لرستان خاستگاه بیش از سه هزار ژن گیاهان دارویی در کوه‌های گرین و اشترانکوه است.

وی به وجود درخت مازو لرستان از خانواده درختان بلوط اشاره کرد و افزود: این درخت با هفت میوه که هیچ‌کدام از لحاظ مزه و شکل شبیه هم نیستند فقط یک نمونه نادر از ژن گیاهان دارویی و متنوع در استان است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان با بیان اینکه لرستان در زمینه تولید گیاهان دارویی، انار، زعفران، انجیر سیاه، عسل و غلات خاستگاه گردشگری کشاورزی است، گفت: از این ظرفیت و پتانسیل به منظور توسعه گردشگری کشاورزی در استان استفاده خواهیم کرد.

حسن پور با بیان اینکه همایش ملی گردشگری کشاورزی با حضور ۳۰ استان کشور از امروز در خرم‌آباد آغاز شده و تا عصر فردا ادامه دارد، بیان کرد: بازدید از جاذبه‌های گردشگری و کشاورزی لرستان، برگزاری کارگاه‌های تخصصی و تبادل اطلاعات توسط کارشناسان دو حوزه گردشگری و کشاورزی از جمله برنامه‌های این همایش دو روزه خواهد بود.

در ادامه احمدرضا دالوند معاون عمرانی استانداری لرستان گفت: لرستان به لحاظ تنوع زیست محیطی و آب و هوایی می‌تواند یکی از قطب‌های توسعه گردشگری کشور باشد چرا که پس از استان‌های مازندران و گیلان سومین استان پربارش کشور است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار لرستان به چهار فصل بودن شرایط آب و هوایی استان اشاره کرد و افزود: در سردترین فصول سال در پلدختر بهار است‌ و در گرم‌ترین فصول سال، شهرستان‌های الیگودرز و نورآباد دارای هوای خنک و بهاری هستند و در بحث کشاورزی و گردشگری در نقاط مختلف کشور کارهایی اتفاق افتاده که زیاد کارشناسی نیست چراکه لرستان با وجود پتانسیل‌ها و زیرساخت‌های توسعه کشاورزی به شدت مستعد توسعه آگروتوریسم است.

وی با اشاره به اینکه لرستان علاوه بر تنوع گیاهان دارویی، در کشت مرغوب زعفران، انجیر سیاه، انار و تولید عسل زبان‌زد است، عنوان کرد: در بحث تولید پسته طبق تحقیقات به عمل آمده مجموعه کشت و صنعت لرستان یکی از ظرفیت‌های خوب استان خواهد بود و علاوه بر این لرستان در بحث پرورش ماهیان سردابی نیز در رتبه‌های برتر کشوری قرار دارد.

دالوند تاکید کرد: لرستان سرزمینی خوش آب‌و‌هوا و مملو از جاذبه‌های طبیعی و گردشگری مانند دریاچه گهر در ارتفاع دو هزار متر از سطح دریا است که خود زیستگاهی متنوع از گونه‌های زیستی و جانوری به شمار می‌رود و علاوه‌بر این وجود آبشارها و چشمه‌های متعدد در لرستان همگی مصداق ظرفیت‌های توسعه صنعت گردشگری در استان است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار لرستان بیان کرد: در راستای توسعه گردشگری و انواع آن در استان لرستان نیازمند تدوین برنامه خاص در این حوزه هستیم که خوشبختانه یکی از کارهای مهمی که در حوزه انجام شده، طرح جامع گردشگری در لرستان است که آماده شده و به نتیجه مطلوب رسیده و پس از تصویب، عملیاتی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: گردشگری سلامت نیز از دیگر موضوعات اتخاذ شده در طرح جامع گردشگری لرستان است که مطالعات آن شروع شده و طی جلسات متعدد طرح‌هایی ارائه شده که در آینده شاهد ایجاد یک شهرک سرآمد سلامت مطابق استانداردهای روز دنیا در سطح لرستان باشیم و امیدواریم با توسعه انواع صنعت گردشگری، لرستان از چالش‌ها و تنگناهای بیکاری و نبود اشتغال کافی رها شود.

انتهای پیام/