سایه تکنولوژی نوین بر سرانه مطالعه مدتهاست سنگینی می کند و مهجوریت کتاب با گسترش فضای مجازی این روزها بیشتر مشهود است.

به گزارش سفیرافلاک، از کتاب همیشه به عنوان یار مهربان یاد می شود که هیچ جایگزینی ندارد، کتاب خواندن دانش انسان را افزایش می دهد و انسان را آگاه می سازد، برای ترویج فرهنگ مطالعه همیشه تاکید شده که از دوران کودکی باید کودکان را با کتاب و کتابخوانی آشنا کرد تا از همان سنین کودکی بتوانند ارتباط با کتاب برقرار نمایند و هرچه سن آنها بیشتر می شود علاقمندی آنها به کتابخوانی بیشتر می شود و در نهایت ارمغان مطالعه می تواند سبب سوق دادن افکار انسان به سمت دانش و نیکی باشد.

در سال های نه چندان دور قصه خواندن بهترین برنامه برای پُر کردن اوقات فراغت بود ولی با گسترش فضای مجازی و ابزارهای تکنولوژی، مطالعه کتاب روز به روز کمتر شده است و برای گذران اوقات، افراد زیادی گشت و گذار در فضای مجازی را به مطالعه کتاب ترجیح می دهند.

گوشی های تلفن همراه با داشتن جذابیت های فراوان جوانان و نوجوانان را به دوستی خود فرا گرفته اند و این روزها کتاب به عنوان یار مهربان بیش از هر زمانی مهجور شده است، این در حالیست که با توجه به اهمیت کتاب و کتابخوانی ضرورت دارد تا مسئولان فرهنگی برای ترویج کتاب و کتابخوانی در بین آحاد جامعه تدابیر خاص در نظر بگیرند و از ظرفیت بالای گوشی های تلفن همراه برای ترویج کتابخوانی استفاده است به طوری که این روزها با پیشرفت تکنولوژی نسخه های پی دی اف انواع کتابها در دسترس است و فقط باید با یکفرهنگ سازی درست دوستی با کتاب را ترویج داد.

هر ساله از ۲۱ تا ۲۷ آبان هفته کتاب و کتابخوانی نامگذای شده، در همین راستا گفتگویی با سید سجاد راستخانه مدیرکل کتابخانه های عمومی استان انجام شده است که مشروح آن را در زیر می خوانید.

چند کتابخانه با چند جلد کتاب در استان فعال است؟

در استان لرستان ۵۸ کتابخانه وجود دارد که از این تعداد ۳۸ کتابخانه نهادی و ۲۰ کتابخانه مشارکتی است.

در این تعداد کتابخانه بالغ بر ۷۵۰ هزار جلد کتاب مختلف در بخش های علمی، فرهنگی، هنری، داستان و غیره وجود دارد که تلاش شده مخاطبان کتاب با مراجعه به فضای کتابخانه بتوانند کتاب مورد علاقه خود را پیدا نمایند.

سرانه فضای کتابخانه در لرستان چقدر است؟

در حال حاضر طبق استانداردها، سرانه فضای کتابخانه به ازای هر ۱۰۰ نفر هشت متر است اما در استان لرستان به ازای هر ۱۰۰ نفر فضای کتابخانه یک متر است البته با توجه به پروژه هایی که در دست اجرا می باشند، با بهره برداری از آنها سرانه فضای کتابخانه به ازای هر ۱۰۰نفر به دو متر افزایش پیدا می کند.

هم اکنون مساحت فضای کتابخانه های استان ۱۸ هزار متر است که ۱۷ هزار متر پروژه فضای کتابخانه در استان در دست اجرا هستند که با افتتاح آنها کل مساحت کتابهانه های استان به ۳۵ هزار متر افزایش خواهد یافت.

چند بخش تخصصی کتابخانه در استان وجود دارد؟

در استان دو بخش از کتابخانه ها تخصصی شده اند به طوری که در بروجرد به دلیل این که تعداد نابینائیان بیشتر از سایر شهرها بوده، بخشی از کتابخانه علامه شهیدی به کتابخانه ویژه نابینائیان اختصاص داده شده و تجهیزات به گونه ای فراهم شده تا نابینائیان بتوانند با مراجعه به این فضا از خدمات کتابخانه ای بهره مند شوند.

همچنین در خرم آباد هم بخشی از فضای کتابخانه شهید مطهری برای ناشنوائیان در نظر گرفته شده که هدف اصلی این بوده که این افراد هم بتوانند از فضای کتابخانه ها بهره مند شوند و در این کتابخانه ها کتاب های زیادی در دسترس قرار گرفته است.

در حال حاضر چه تعداد پروژه کتابخانه نیمه کاره در استان وجود دارد؟

در حال حاضر ۱۰ پروژه نیمه کاره در استان وجود دارد که بین ۲۰ تا ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و مساحت پروژه های نیمه کاره ۱۷ هزار متر مربع است.
علاوه بر این پروژه ها، هشت کتابخانه روستایی هم وجود دارد و در طول سال نیازها و تجهیزات کتابخانه ها بررسی می شود تا این تجهیزات در اختیار آنها قرار گیرد.

کتابخانه های استان چه تعداد عضو فعال دارد؟

با شیوع کرونا یکی از مکان هایی که تعطیل شد، کتابخانه ها بودند که متاسفانه این امر سبب شد تا دوستداران کتاب نتوانند از فضای کتاب و کتاب های مورد نظر بهره مند شوند و هر روز از تعداد اعضای کتابخانه کاسته می شد ولی با فروکش کردن بیماری کرونا با برنامه ریزی و اقداماتی که در دستور کار قرار گرفت، خوشبختانه این خلاء برطرف شد و هم اکنون اعضای کتابخانه ها رو به افزایش است.

هم اکنون بیش از ۳۵ هزار نفر عضو کتابخانه های استان هستند و از کتاب و فضای کتابخانه ها بهره مند می شوند.

در فضای کتابخانه های استان ۹۰ کتابدار مشغول به فعالیت هستند که نسبت به تعداد کتابخانه ها کمبود و مشکلی وجود ندارد.

برای ترویج کتابخوانی در مناطق محروم چه برنامه ای اجرا می شود؟

در حاشیه شهرها و مناطق محروم که از فضای کتابخانه محروم هستند تلاش شده تا کتاب هایی را به صورت اهدایی در اختیار علاقمندان کتاب قرار گیرد که در بیشتر مناسبتها کتاب های اهدایی در این مناطق توزیع می شود.

از ابتدای سال جاری تاکنون بالغ بر دو هزار جلد کتاب در این مناطق اهدا شده و تلاش می شود تا هر روز بر سرانه مطالعه افزوده شود.

چه تعداد برنامه امسال در هفته کتاب برگزار می شود؟

امسال بیش از ۲۳۰ برنامه در استان برگزار می شود که آیین تکریم مقام کتابداران و ترویج فرهنگ کتاب خوانی مهم ترین برنامه در این هفته است که برگزار خواهد شد، همچنین غبار روبی گلزار شهدا، دیدار کارکنان و کتابداران کتابخانه های عمومی لرستان با نماینده ولی فقیه در استان، دیدار با خانواده معظم شهدا، برگزاری برنامه های کتاب محور به صورت حضوری و مجازی، پخش ویژه برنامه هایی با موضوع کتاب از صدا و سیمای مرکز لرستان، ویژه برنامه رهایی با کتاب با حضور مددجویان زندان مرکزی خرم آباد، مراسم بزرگداشت کتاب در پادگان شهید الماسی ارتش و برگزاری شمیم خدمت در مصلی الغدیر خرم آباد برگزار می شود.

در هر یک از شهرستان های استان نیز طبق ظرفیتی که وجود دارد برنامه هایی اجرا می گردد که روشندلان بینا، زنگ دانایی، نقد و رونمایی کتاب، یار مهربان، کارگاه مرور نویسی و نقد کتاب، ویژه برنامه هر چادر یک کتابخانه، نشست تخصصی معرفی آثار علامه طباطبایی(ره) با حضور اساتید حوزه و دانشگاه و کتاب و زیارت اجرا می شود.

انتهای پیام/