نظری گفت: مرکز لرستان‌شناسی دانشگاه لرستان، تاریخ شفاهی ایثار و شهادت را مدون و ضبط می کند.

به گزارش سفیرافلاک به نقل از روابط عمومی دانشگاه لرستان، علی نظری اظهار داشت: ما باید وظایف کمیته، همچون حمایت از پایان‌نامه‌های مربوط به ایثار و شهادت، اعلام اولویت‌های پژوهشی در حوزه ایثار و شهادت، برگزاری همایش‌های سالانه ایثار و شهادت، تشکل منظم جلسات، راه‌اندازی واحد مشاوره و پژوهش در حوزه‌های ایثار و شهادت، برگزاری سمینارهای تحقیقاتی دانشجویی، ایجاد زمینه‌های مناسب تقویت مادی و معنوی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در این زمینه، برنامه‌ریزی برای برگزاری مراسم و یادواره‌های دانشجویی ایثار و شهادت و سایر وظایف و اقدامات مرتبط را تقویت کنیم و گسترش دهیم.

وی افزود: خوشبختانه در دانشگاه لرستان، قانون تبدیل وضعیت استخدامی نیروهای شرکتی و قراردادی دارای پرونده ایثارگری به نیروهای رسمی، به صورت صد در صدی اجرا شده است، همچنین تجلیل از خانواده‌های معظم شهدای دانشجو با حضور در منازل آن‌ها از جمله اقداماتی بوده است که در دانشگاه لرستان در دستور کار قرار گرفت و اجرا شد که البته ادامه خواهد داشت.

رئیس دانشگاه لرستان تصریح کرد: در همین راستا در دانشگاه لرستان، یک بوستان نیز به یاد شهدا ایجاد شد و مرکز لرستان‌شناسی دانشگاه لرستان نیز موظف شده است تاریخ شفاهی شهدای والامقام، رزمندگان و ایثارگران به‌صورت یک مجموعه مدون و ضبط شده، تهیه نماید.

نظری اظهار داشت: یگ گروه از دانشجویان علوم کامپیوتر هم برای انجام این مهم، تعیین شده‌ است تا یک نرم‌افزار ویژه معرفی شهدای والامقام به‌گونه‌ای طراحی کنند که قابلیت نصب روی گوشی‌های تلفن همراه را داشته باشد؛ این برنامه نیز به احتمال فراوان تا دو ماه آینده، به مرحله اجرای کامل خواهد رسید و باید گفت‌وگو با گروه‌های آموزشی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان را گسترش بدهیم تا موضوعات پژوهشی مربوط به حوزه‌های ایثار و شهادت، در قالب کارهای علمی، افزایش یابند.

وی بیان کرد: یکی دیگر از اقداماتی که در حال اجراست آن است که یک گروه برای تهیه سایت مخصوص دانشنامه دفاع مقدس استان لرستان، تعیین شده و مشغول فعالیت هستند تا این کار نیز به سرانجام برسد.

بانک جامع شهدای استاد، دانشجو و کارمند دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی لرستان تهیه شود

در این نشست، حجت‌الاسلام و المسلمین حبیب حاتمی‌کن‌کبود، مسئول دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان لرستان گفت: هرچقدر برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، کار کنیم کم کار شده است و مستلزم فعالیت هرچه بیشتر و اثرگذارتر است که بایستی در طراحی و اجرای برنامه‌های مرتبط با حوزه ایثار و شهادت از ظرفیت‌های سازمان بسیج دانشجویی استان لرستان هم بیش از پیش، استفاده شود.

وی افزود: نبود بانک جامع شهدای استاد، دانشجو و کارمند از کمبودهاست و بایستی بانک جامع حاوی اطلاعات شهدای استاد، دانشجو و کارمند دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان لرستان، تهیه شود.

حجت‌الاسلام حبیب حاتمی‌کن‌کبود بیان کرد: براساس آماری که از بنیاد شهید استان لرستان اخذ شده است در استان لرستان، آمار شهدای دانشجو، ۱۳۳ شهید است؛ این تعداد نشان می‌دهد که جای کار فراوانی وجود دارد که بتوانیم اقداماتی همچون جشنواره، نشست و سمینار مختص شهدای دانشجوی استان انجام بدهیم تا هرچه اثرگذارتر، فرهنگ ایثار و شهادت در سطح نسل جوان و دانشجو، تقویت شود.

انتهای پیام/