وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تحقق شبکه ملی اطلاعات در صدر برنامه‌های این وزارتخانه قرار دارد و برای اینکه این طرح محقق شود تمام منابع وزارتخانه را بسیج کرده و اولویت شماره یک این وزارتخانه قرار دادم.

به گزارش سفیرافلاک، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه ۲۴ آبان) مجلس شورای اسلامی، گزارشی از پیشرفت پروژه‌های مربوط به شبکه ملی اطلاعات را به شرح ذیل ارائه کرد.

وی در ابتدا از حمایت نمایندگان در توسعه و پیشرفت و تحقق شبکه ملی اطلاعات که یک نیاز ملی است تشکر کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: همانطور که بنده در جلسه رای اعتماد عرض کردم تحقق شبکه ملی اطلاعات در صدر برنامه‌های وزارت ارتباطات قرار دارد و بنده برای اینکه این طرح محقق شود تمام منابع وزارتخانه را بسیج کرده و اولویت شماره یک این وزارتخانه قرار دادم.

زارع پور ادامه داد: در این رابطه شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات با مسئولیت بنده را به عنوان یک قرارگاه تشکیل دادیم و هر هفته جلساتی برگزار و پیشرفت پروژه ها بررسی می‌شود. در این مسیر ۷ کلان پروژه تعریف شده است و بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، وظایف دستگاه‌ها را مشخص کرده‌ایم.

وی ادامه داد: در تعریف وظایف ۵۳ بند آورده شده است که ۳۷ بند مستقیم به وزارتخانه مرتبط است و در دو ماه گذشته به دلیل شرایط ویژه هر روز تشکیل جلسه داده‌ایم و روند پیشرفت ۲۰۰ پروژه را پیگیری کرده‌ایم.

زارع‌پور با بیان اینکه نیاز به ادبیات مشترک برای سنجش پیشبرد شبکه ملی اطلاعات داشتیم، گفت: ۱۰۰ شاخص برای ارزیابی پیشرفت شبکه ملی اطلاعات به صورت کمی مورد موافقت قرار گرفت که بر اساس آخرین سنجش در ابتدای دولت سیزدهم و با گذشت ۱۰ سال از اجرای شبکه ملی اطلاعات، طرح مذکور تنها پیشرفت ۳۰ درصدی داشت و امروز با افتخار می‌گویم با تلاش شبانه‌روزی همکاران در وزارتخانه، شبکه ملی ارتباطات ۵۹ درصد پیشرفت کرده است، به عبارتی در کمتر از دو سال پیشرفت آن دو برابر شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تشریح کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده حداکثر تا سال ۱۴۰۳ طرح مذکور به سرانجام می‌رسد اما باید توجه داشت شبکه ملی اطلاعات کار پویا و دائم است و باید متناسب با فناوری‌های روز توسعه پیدا کند تا خدماتی با کیفیت، متنوع و پرسرعت در پهنه ایران ارائه شود. اگر حمایت‌ها و پیشرفت‌های مجلس و دولت همچنان ادامه پیدا کند، شبکه ملی اطلاعات زودتر به سرانجام می‌رسد.

زارع‌پور در پاسخ به سوال نماینده مردم تهران درباره زیرساخت‌های توسعه دیجیتال شبکه باکیفیت فیبرنوری گفت: از حمایت مجلس از اقداماتی که در وزارت ارتباطات انجام شده تشکر می‌کنم. یکی از هفت کلان پروژه شبکه ملی اطلاعات توسعه زیرساخت های ارتباطی در کشور است. متاسفانه در حوزه ارتباطات ثابت ما جزءو کشورهای انتهای جدول هستیم. البته در ۱۰ سال گذشته اتفاق افتاده و دلایلی دارد که از آن عبور می‌کنم اما برنامه ما این است که ان‌شاءالله تا پایان دولت سیزدهم ۸۰ درصد خانوارهای کشور را کسب و کارها را به فیبر نوری متصل کنیم که عملاً سرعت در آن نامحدود است.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : فارس