نجفی گفت: ۲ پروژه آبخیزداری به زودی در شهرستان بروجرد به بهره برداری می رسد.

به گزارش سفیرافلاک، به نقل از روابط عمومی منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان، شیرزاد نجفی در بازدید از پروژه‌های آبخیزداری بروجرد اظهار داشت: متاسفانه در دهه اخیر همواره خشکسالی، سیل و تغییر اقلیم که اکنون یک پدیده مسلط جهانی شده است بر کشور سایه افکنده که علاوه بر این موارد کاهش بارندگی، افزایش دما و شدت کوتاه بارندگی ها نیز مزید بر علت شده و همه خطر بروز سیل را بیش از پیش افزایش داده اند.

وی افزود: عملیات اجرایی بند خاکی گل چهران با اعتبار بالغ بر ۷۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری به استان لرستان و با حجم آبگیری ۳۰۰ هزار متر مکعب به منظور کنترل رواناب حوزه آبخیز، مهار سیلاب و تقویت آب های زیرزمینی سال ۱۴۰۰ آغاز شد و هم اکنون با پیشرفت فیزیکی ۹۸ درصد در حال اجراست.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان عنوان کرد: عملیات اجرایی بند سنگی ملاتی زرشکه نیز سال ۱۴۰۰ آغاز شد و هم اکنون با پیشرفت فیزیکی ۹۹ درصد، با حجم آبگیری ۱۵۰ هزار مترمکعب و با اعتبار ۴۰ میلیارد ریال به منظور کنترل رواناب و مهار سیلاب در حال اجراست.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به گزارش UNDP سازمان ملل، تا سال ۲۰۲۵، ۱۷ کشور دنیا در معرض شدید خشکسالی قرار خواهد گرفت که این روند تا سال ۲۰۴۰ به مرحله اوج می رسد و متاسفانه کشور ایران نیز جزء ۱۷ کشور فوق است که می طلبد به منظور جلوگیری از خسارات شدید خشکسالی و همچنین مهار سیلاب و تقویت آب های زیرزمینی، توجه ویژه‌ای به اجرای پروژه های آبخیزداری در سطح کشور و لرستان که دارای توپوگرافی و شیب بالاست به عمل آید.

نجفی گفت: دو پروژه آبخیزداری مذکور به زودی با سفر معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور به شهرستان بروجرد افتتاح و بهره‌برداری می رسند.

انتهای پیام/