تابعی با اشاره به اینکه توسعه عمران روستایی گامی مهم برای جلوگیری از مهاجرت روستایی است، گفت: 11 هزار واحد مسکونی در روستاهای لرستان مقاوم سازی شد.

به گزارش سفیرافلاک، یکی از مهمترین نهادهای خدمات رسان بنیاد مسکن است که در فروردین سال ۵۸ به فرمان امام(ره) تاسیس شد، این نهاد با هدف ارائه خدمت رسانی در روستاها و توسعه خدمات عمرانی برپا شد تا روستانشینان در دورترین نقاط هم بتوانند از امکانات و زیرساخت های لازم برخوردار شوند.

طی این سالها بنیاد مسکن در حوزه های ساخت و مقاوم سازی مسکن روستاها، اجرای طرح های هادی، ایجاد زیرساختها خدمات قابل توجهی را ارائه داده است و با ارائه این خدمات، بسیاری از روستاها رنگ و لعاب خاصی به خود گرفته اند.

رسیدگی به روستاها و توجه ویژه برای توسعه امکانات در این مناطق از مهاجرت افراد روستاها به شهر یا حاشیه شهر جلوگیری می کند و بدون شک افزایش این خدمات می تواند در جهت مهاجرت معکوس هم نقش بسزایی داشته باشد.

در همین راستا گفتگویی تفصیلی با پویا تابعی مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لرستان انجام شده است که مشروح آن را در زیر می خوانید.

چند درصد از واحدهای روستایی تاکنون مقاوم سازی شده اند؟

براساس آمار سرشماری سال ۹۵ در استان دو هزار و ۹۸۵ روستای دارای سکنه با جمعیت ۶۳۰ هزار نفر وجود دارند و ۱۵۳ هزار واحد مسکن در سطح روستاها می باشد.

از مهمترین خدمات بنیاد مسکن مقاوم سازی واحدهای مسکونی در روستاها است که استحکام لازم را ندارند، از تعداد ۱۵۳ هزار واحد مسکونی در روستاهای استان تاکنون ۱۱ هزار واحد مسکن مقاوم سازی شده که حدود ۷۲ درصد است و لرستان در مقاوم سازی رتبه بسیار خوبی در کشور دارد.

با توجه به وقوع حوادثی مانند سیل، زلزله و یا سایر بلایای طبیعی لازم است که مقاوم سازی به عنوان یک امر مهم در دستور کار قرار گیرد که برنامه ریزی شده و تلاش داریم تا همه واحدهای روستایی مقاوم سازی شوند.

سهمیه لرستان در وام های ۲۰۰ میلیون تومان چه تعداد است؟

توجه ویژه به روستاها از مهاجرت جلوگیری می کند و یکی از مهمترین مشکلات نبود امکانات در برخی از روستاها است و اگر زیرساختی نباشد خیلی از روستاها خالی از سکنه می شود، برهمین اساس توسعه عمرانی در روستاها یک امر لازم است که در دستور کار قرار دارد.

در همین راستا افزایش وام های مسکن روستایی از ۱۰۰ میلیون به ۲۰۰ میلیون تومان با همین نگاه آغاز شده که در سهمیه امسال مسکن روستایی هفت هزار واحد روستایی در استان می توانند از این وام بهره مند شوند که به بانکها ابلاغ شده و بانکهای عامل در حال تقسیم بندی هستند و به محض اعلام آمادگی بانکها، تشکیل پرونده و معرفی به بانک انجام می شود.

برای دریافت وام ۲۰۰ میلیون تومانی، اولویت با متقاضیانی است که ساکن همان روستاها هستند که توسط دهیار تایید شوند و یا افرادی که مهاجرت معکوس نموده و باید تایید شود که قصد سکونت دارند.

در نهضت ملی مسکن چه تعداد متقاضی ثبت نام کردند؟

این طرح در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت به بنیاد مسکن واگذار شد ولی تملک زمین در اختیار راه و شهرسازی است که پیگیری هایی صورت گرفته و در سه شهر استان مشکل تامین زمین داریم.

در استان ۴۹ هزار متقاضی در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر در نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند که ۱۱ هزار نفر تعیین تکلیف شده و ۶۳۷ متقاضی وجه واریز کردند که تخصیص زمین برای این افراد انجام شده و ۷۰ واحد شروع عملیات اجرایی و ۳۶ واحد در مرحله دیوار چینی بوده و تا پایان سال ۷۰ واحد به بهره برداری برسد.

طرح هادی در چند روستا بازنگری شده است؟

از دو هزار و ۹۸۵ روستای استان تاکنون هزار و ۵۷۵ روستای بالای ۲۰ خانوار مشمول طرح هادی شده و طرح هادی ۷۶۹ روستا در دست بازنگری است و هر ساله تعدادی از روستاها از این طرح بهره مند می شوند.

بنیاد مسکن در مناطق زلزله زده اندیکا چند واحد بازسازی کرد؟

خدمت رسانی بنیاد مسکن در حوزه مسکن بسیار گسترده است به طوری که در زلزله اندیکا در استان خوزستان، بازسازی ۴۰۰ واحد مسکونی توسط ستاد معین بنیاد مسکن لرستان در دستور کار قرار گرفت تا افراد زلزله زده زودتر بتوانند در مسکن های بازسازی شده ساکن شوند.

در مجموع اولویت اصلی بنیاد مسکن، کمک به روستائیان و ساخت مسکن برای محرومان در نقاط دورافتاده است و تلاش می شود تا بتوانیم خدمات بیشتری را به این افراد ارائه دهیم.

انتهای پیام/