سلاجقه با بیان اینکه اجازه فعالیت معادن در مناطق چهارگانه را نمی‌دهیم گفت: اصلاحیه ماده ۲۴ قانون معادن را به مجلس شورای اسلامی داده‌ایم.

به گزارش سفیر افلاک، علی سلاجقه امروز در حاشیه مراسم افتتاح تصفیه خانه زندان مرکزی خرم‌آباد در جمع خبرنگاران اظهارداشت: طرحی که برای تصفیه خانه زندان مرکزی خرم‌‌آباد اجرا شده یکی از بهترین طرح‌های زیست محیطی است.

وی افزود: همچنین در بُعد توسعه نیز یک کار بسیار بی نظیر در پتروشیمی لرستان انجام شده است در حالی که این منطقه یک منطقه کشاورزی محور است و اکنون محصولات آن در حال جمع‌آوری است اما می بینیم که یک مجموعه پتروشیمی در آنجا احداث شده که در تمام زمینه‌ها از صفر تا صد از لحاظ فرهنگ‌سازی محیط زیست و هم مسائل پسماند و بحث تفکیک از مبدا اقدامات بسیار خوبی در این واحد انجام گرفته که از این جهت قابل تقدیر است.

رئیس سازمان محیط زیست کشور عنوان کرد: پسماند به عنوان یک ثروت ملی می‌تواند تبدیل به ارزش افزوده‌های بسیار بالا و کالاهای ثانویه قابل استفاده شود که در مجموعه پتروشیمی خرم‌آباد شاهد این اتفاق بودیم.

وی بیان کرد: حدود ۱۰۰ میلیارد تومان برای تصفیه خانه این واحد هزینه شده ‌است و خوشبختانه با اقدامات انجام گرفته تمامی فاکتورهای زیست محیطی و تعهدات اجتماعی به خوبی در این مجموعه رعایت شده است.

سلاجقه تصریح کرد: در بحث تصفیه خانه زندان مرکزی خرم‌آباد نیز با توجه به شیب عمومی که این منطقه به سمت شهر و روستاهای پایین دست دارد دغدغه‌ای در مورد از بین رفتن منابع آب و خاک برای مردم ایجاد شده بود به طوری که بوی مشمئز کننده‌ای مردم منطقه را اذیت می‌کرد که با هزینه ۲۰ میلیارد ریال اعتبار شاهد تصفیه ۴۰۰ متر مکعب فاضلاب در شبانه روز هستیم که دستاورد بسیار خوبی است.

وی به انجام نمونه برداری‌های محیط زیست لرستان از آب خروجی زندان مرکزی خرم‌آباد اشاره کرد و گفت: همه یافته‌ها در بعد آنیون و کاتیون و سایر مسائل زیست محیطی زیر حد استاندارد است و مردم منطقه خاطرشان آسوده باشد آبی که در چرخه تولید استفاده می کنند فاقد آلودگی است.

رئیس سازمان محیط زیست کشور در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با معادن تصریح کرد: به تمامی معادنی که در مناطق چهارگانه محیط زیست قرار دارند مجوز زیست محیطی داده نمی‌شود مگر اینکه معدن راهبردی و مورد نیاز کشور باشد که در این صورت نیز با رعایت مسائل محیط زیستی و گزارش ارزیابی محیط زیستی که از آنها می‌گیریم باید فعالیت داشته باشند.

وی اظهارداشت: در خارج از مناطق با مشکلی که مواجه هستیم بحث ماده ۲۴ و ماده ۲۴ مکرر قانون معادن است که اصلاحیه آن را به مجلس شورای اسلامی داده‌ایم که هرکجا معادنی از نظر زیست محیطی آلاینده تشخیص داده شوند به طور حتم سازمان محیط زیست ورود کرده و تکالیف خود را انجام دهد.

انتهای پیام/