مدرسی با بیان اینکه بخشی از جهاد تبیین، تربیت رسانه‌ای والدین و معلم است، گفت: باید روحیه‌ پیامبری داشته باشیم چرا که اصل تربیت در میدان رخ می‌دهد.

به گزارش سفیرافلاک، سعید مدرسی در نشست روشنگری و بصیرت افزایی اظهارداشت: ما باید به اتفاقات رخ‌داده نگاه بلندمدت داشته باشیم چون با یک واقعه میدانی مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه نسل جدید ما یک نسل تربیت نایافته است، افزود: والدین و آموزش‌وپرورش چه آموزشی برای این نوجوان تعیین کرده که هویت پیدا کند؟ اکنون این فضا و وظیفه‌ تربیتی از خانواده و مدرسه به رسانه منتقل‌شده است.

مدیر موسسه تربیت رسانه‌ای باران با بیان اینکه نوجوان ما ایده آل گراست، هویت یکپارچه‌اش شکل نگرفته است و مسئولیتی بر عهده‌اش نیست عنوان کرد: نوجوان ما عجول است تمایل به دیده شدن دارد. عدالت‌خواه است اما کم‌تجربه‌. فضای مجازی برای او تبدیل به پناهگاه شده است که رقیب خانواده است.

وی با اشاره به اینکه رسانه، واقعیت و تاریخ، عدالت و هویت را برای نوجوان معنا می‌کند نه خانواده و آموزش‌وپرورش بیان کرد: اگر این فتنه جمع شد نباید فکر کنیم کار تمام است، چون نوجوان ما در خانه با همین رسانه مشغول لهو می‌شود. او در لحظه زندگی می‌کند و برای آینده‌اش برنامه‌ای ندارد.

مدرسی با بیان اینکه نوجوان ما فطرت پاک دارد اما چون همراهی والدین را ندارد همواره دچار چالش اجتماعی است گفت: باید بعد از فتنه این بازنمایی غلطی که نسبت به بسیج در اذهان برخی شکل‌گرفته تصحیح شود که این امر با جهاد تبیین میسر است.

وی تصریح کرد: اولین گام برای جهاد تبیین داشتن وجههی رحمانی است بنابراین باید به گفت‌و‌گوی میدانی و عینی با نوجوان بپردازیم. این چیزی است که مسیح علی نژاد آن را فهمید و اجرا کرد و ما هنوز دنبالش نرفته‌ایم. برعکس ما میدان را رها کرده و به مجازی مشغول شده‌ایم.

مدیر موسسه تربیت رسانه‌ای باران خاطرنشان کرد: هرچقدر در مجازی کار فرهنگی انجام بدهید به دست مخاطب نمی‌رسد چون هوش مصنوعی شما را متناسب با علایق و سلایقتان با محتوا مواجه می‌کند بنابراین فضای مجازی باید شما را به فضای واقعی هدایت کند.

وی اظهارداشت: برای جهاد تبیین ابتدا باید قول لیّن داشت و سپس به جدال احسن پرداخت. باید روحیه‌ پیامبری داشته باشیم چرا که اصل تربیت در میدان رخ می‌دهد.

مدرسی افزود: بخشی از جهاد تبیین، تربیت رسانه‌ای والدین و معلم است که این کار در آمریکا از سوم ابتدایی شروع و در ایران از پایه‌ دهم آغاز می‌شود.

انتهای پیام/