پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی در شهرستان بروجرد از سوی بانک ها رضایت بخش نیست و جوانان زیادی در انتظار دریافت این وام هستند.

به گزارش سفیرافلاک، «مشاغل خانگی» به عنوان یکی از راهکارهای مناسب در ایجاد درآمد و بهبود معیشت خانواده‌ها، توسعه اقتصادی و اجتماعی و کاهش آسیب‌های اجتماعی با توجه به ساختار زود بازده و نیاز به سرمایه‌ای به مراتب کمتر، حائز اهمیت است.

با پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی توانمندسازی متقاضیان از حیث تأمین مواد اولیه، ارائه آموزش از جمله آموزش‌های بازارمحور، مشاوره و مهارت به وجود می آید و متقاضی به سمت کسب و کار مورد نظر خود هدایت می‌شود که این خود می‌تواند زمینه ساز اشتغال برای افراد بیکار دیگری شود.

متقاضیان در انتظار دریافت تسهیلات

در بروجرد که دومین شهرستان پرجمعیت استان لرستان محسوب می‌شود بخشی از اعتبارات مشاغل خانگی تخصیص یافته و طرح‌ها به بانک معرفی شده است اما بخشی دیگر همچنان در گیر و دار کارهای بانکی مانده‌اند و روند پرداخت تسهیلات به متقاضیان رضایت بخش نیست و جوانان زیادی که طرح‌های خود را برای ایجاد مشاغل خانگی ارائه کرده‌اند همچنان در انتظار دریافت این تسهیلات هستند.

برای اطلاع بیشتر از آخرین وضعیت اجرای این طرح در شهرستان بروجرد گفتگویی داشتیم به گیوه کی رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد که به شرح زیر آمده است.

اعتبار ۱۴ میلیارد تومانی برای ایجاد مشاغل خانگی در بروجرد

عبدالعلی گیوه کی در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: در بحث وضعیت پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی بروجرد،۱۴ میلیارد و ۷۹۶ میلیون تومان تسهیلات در نظر گرفته شد که از این میزان هشت میلیارد و۸۰۰ میلیون تومان در قالب ۲۴۸ طرح مستقل و ۱۶ طرح پشتیبان به بانک توسعه تعاون معرفی شده است.

وی افزود: همچنین سه میلیارد و ۱۴۰ میلیون تومان نیز در قالب ۲۷ طرح پشتیبان به بانک رفاه ارجاع شده که در مجموع کل مبالغ طرح‌های معرفی شده ۱۱ میلیارد و ۹۶۰ میلیون تومان است.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد عنوان کرد: از میزان رقم تخصیص یافته برای تسهیلات مشاغل خانگی، دو میلیارد و ۸۳۶ میلیون تومان از سهم بروجرد هنوز تخصیص نیافته است.

عملکرد بانک‌ها در پرداخت تسهیلات راضی کننده نیست

وی با اشاره به اینکه عملکرد بانک‌ها در پرداخت تسهیلات راضی کننده نیست، گفت: می‌طلبد که بانکها برای تسریع در روند پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی همراهی بیشتری داشته باشند تا بتوان این تسهیلات را به موقع پرداخت کرد و منجر به اشتغال شود.

با توجه به بحث تولید و اشتغالی که در بطن مشاغل خانگی به وجود می‌آید می‌طلبد مسئولان حمایت ویژه‌ای از این طرح داشته باشند و با برداشتن موانع گره گشای کسب و کار جوانان باشند.

انتهای پیام/