نبود سنگ یا مواد اولیه، نبود سرمایه در گردش و فرسودگی تجهیزات از جمله مشکلاتی است که تعطیلی ۴۰ واحد سنگبری دورود را رقم زده است.

به گزارش سفیرافلاک، یکی از ظرفیت‌های کم نظیر استان لرستان وجود «معادن سنگ» است، به طوری که در این استان بیش از ۱۰۰ معدن با یک چهارم ذخایر سنگ کشور وجود دارد که استفاده درست و بهینه از این ظرفیت می‌تواند زمینه ساز اشتغال زیادی برای جوانان این دیار باشد.

با توجه به وجود معادن سنگ در استان لرستان، سنگبری های زیادی نیز شکل گرفته تا از طرفیت سنگ این معادن به عنوان مواد اولیه استفاده کنند.

در  لرستان بیش از ۲۴۰ واحد سنگبری وجود دارد که بخشی از این سنگبری‌ها فعال و بخشی نیز به دلایل مختلفی از چرخه کار و فعالیت خارج شده‌اند.

وجود ۱۱۰ واحد سنگبری در دورود

یکی از شهرستان‌های لرستان که دارای واحدهای سنگبری متعددی است «دورود» است به طوری که در این شهرستان حدود ۱۱۰ واحد سنگبری وجود دارد.

مشکلاتی از قبیل نداشتن مواد اولیه، نبود سرمایه در گردش و فرسودگی تجهیزات سبب شده تا از ۱۱۰ واحد سنگبری ۴۰ واحد تعطیل شوند که این تعطیلی مسلما بیکاری تعدادی از افراد را به دنبال داشته است.

متاسفانه با وجود معدن بسیار بزرگی به نام «دریژان» یکی از مشکلات جدی واحدهای غیر فعال دورود نداشتن سنگ یا مواد اولیه است که این واحدها را به تعطیلی کشانده است.

در بحث مشکلات سنگبری های شهرستان دورود گفتگویی داشتیم با فرماندار این شهرستان که در ادامه این گزارش آمده است.

وجود معدن بسیار بزرگ «دریژان» در دورود

احمد گودرزیان در گفتگو با خبرنگار سفیر افلاک اظهارداشت: در شهرستان دورود یک معدن سنگ بسیار بزرگی وجود دارد که به اسم «معدن سنگ ازنا» ثبت شده اما در دورود به معدن «دریژان» معروف است.

وی افزود: سال‌هاست که از این معدن سنگ بسیار بزرگ، سنگ استخراج و به بهره‌برداری می‌رسد به طوری‌که سنگبری‌های دورود، استان، کشور و به ویژه اصفهان از ظرفیت آن استفاده می‌کنند.

فرماندار دورود عنوان کرد: معدن سنگ مذکور ۱۵ پیمانکار دارد که از این معدن بهره‌برداری می‌کنند و متولی اصلی آن بنیاد کوثر است.

وی تعداد سنگبری‌های دورود را حدود ۱۱۰ واحد برشمرد و بیان کرد: از این تعداد سنگبری حدود ۷۰ واحد فعال و مابقی غیر فعال‌اند.

نداشتن سنگ و تعطیلی  برخی از سنگبری‌های دورود

گودرزیان مشکل واحدهای غیر فعال را نداشتن سنگ دانست و گفت: طی جلسه‌ای که با مسئولان معدن و شرکت بنیاد کوثر داشتیم بنا شد سنگ این واحدهای سنگبری تامین شود چون مدتی است سنگی به این واحدها نمی‌دهند بنابراین اگر این اتفاق بیفتد در هر واحد سنگبری بین پنج تا هشت شغل ایجاد می‌گردد که در مجموع تعداد زیادی اشتغال ایجاد می‌شود.

وی تصریح کرد: در مجموع واحدهای سنگبری به روز می‌شوند و تجیهزات آنها از حالت سنتی خارج می‌شود که در این رابطه نیز در جلسه‌ای که با ابراهیمی معاون استاندار، مدیر صمت و برخی از مسئولان مربوطه داشتیم به این نتیجه رسیدیم که این اتفاق باید بیفتد و سنگ آن‌ها تامین شود تا سنگبری‌ها رونق بگیرند.

با توجه به تعطیلی ۴۰ واحد سنگبری در شهرستان دورود و از دست رفتن بخشی از اشتغال در این سنگبری ها می‌طلبد مسئولان جهت رفع مشکلات این واحدها پیگیری بیشتری داشته باشند تا رونق تولید بار دیگر به این واحدها بازگردد.

انتهای پیام/