مخیری با اشاره به زنگ خطر افزایش آنفلوآنزا در لرستان، گفت: در آذر ماه ۱۵۴ مورد نمونه گیری در استان انجام شده است.

حمید مخیری در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهارداشت: در مهرماه شاهد شیوع بیماری آنفلوانزا بودیم و طغیان بیماری تا نیمه اول آبان ادامه داشت به طوری که در مهرماه از ۲۴۵ مورد نمونه گیری صورت گرفته، ۸۶ مورد مثبت اعلام شد.

وی افزود: در نیمه اول آبان نیز ۴۷۳ مورد نمونه گیری انجام شد که ۸۲ مورد مثبت بودند ولی از نیمه دوم آبان تاکنون بیماری فروکش کرده بود.

مدیر گروه مبارزه با بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی لرستان تصریح کرد: در حال حاضر با افزایش ابتلای بیماری آنفلوانزا روبرو هستیم که با سرعت رو به افزایش است و تاکنون از ۱۵۴ مورد نمونه گیری انجام شده در آذرماه، ۱۰ مورد مثبت بوده است.

مخیری بیان کرد: علائم آنفلوانزا شامل گلودرد، تب بالا، آبریزش بینی، بدن درد و خستگی است منتها رده سنی کودکان و سالمندان باید بیشتر مراقب باشند، البته هر شخصی که مبتلا می شود ممکن است تمامی این علائم را نداشته باشد، همچنین در برخی از موارد افراد حتی بدون مراجعه به پزشک بهبود می‌یابند و برخی هم نیاز به بستری دارند.

وی با تاکید بر رعایت نکات بهداشتی خاطرنشان کرد: لازم است که همه افراد در مکان های شلوغ حتما از ماسک استفاده نمایند چرا که سرعت انتقال آنفلوآنزا زیاد است و وقتی یک فرد سالم با بیمار آنفلوانزا ارتباط داشته باشد، بین سه تا پنج روز طول می کشد تا علائم در این فرد ظاهر شود و این بیماری بین پنج تا هفت روز در بدن فرد مبتلا باقی می ماند که در این مدت در صورت ارتباط با هر فرد می تواند ناقل باشد.

انتهای پیام/