آمارهایی که امروز از کاهش جمعیت منتشر می‌شود تکان دهنده بوده و اگر اقدام حساب شده‌ای صورت نگیرد، تهدید بزرگی در راه است.

به گزارش سفیرافلاک، طی سال های اخیر نرخ باروری با شیب بسیار تندی در کشور همراه بوده و طبق آمارها هر ساله این نرخ کمتر از سال قبل است، در میان بحران کاهش جمعیت، شیوع کرونا نیز این موضوع را بحرانی تر کرده است که به دلیل مشکلات و استرس های موجود تمایل برای فرزند آوری کمتر شده است.

از مهمترین شعارهای کاهش جمعیت در  دهه ۷۰ این بود که پسر یا دختر، دو فرزند کافیست، اما حالا کودکان متولد شده همان سالها در حسرت خاله یا عمه شدن و عمو یا دایی شدن ماندند.

در طول این سالها علیرغم همه مشکلات اما دستگاه های متولی از ابلاغ و اجرای سیاست های تشویقی برای زوج های جوان ناتوان بودند، نداشتن راهکار و برنامه لازم در این راستا سبب شده تا بسیاری از زوج ها به دلیل مشکلات اقتصادی شرایط لازم را برای تعدد فرزند نداشته باشند در حالی که اگر مشوق های فرزندآوری در دستور کار قرار گیرد قطعا می توان از بحران عبور کرد.

در این راستا میزگردی با حضور فریبا احمدی کارشناس خانواده، یحیی ابراهیمی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شوای اسلامی و فریبا ولی پور مدیرکل امور بانوان استانداری لرستان برگزار شده است که مشروح آن را در زیر می خوانید.

فریبا احمدی کارشناس خانواده اظهار داشت: کاهش جمعیت دلیل های مختلفی دارد که یکی از آنها بالا رفتن سن ازدواج است به طوری که جوانان ترجیح می دهند تحصیلات دانشگاهی داشته باشند و بعد از آن حتما در یک شغل مشغول به کار شوند.

مشکلات اقتصادی و عدم تمایل به فرزند آوری

وی افزود: گاهی دوران تحصیل و یافتن شغل جوانان به ۸ سال هم می رسد و طلایی ترین دوران زندگی جوانان برای یافتن شغل و یا تسهیلاتی برای ایجاد شغل اینگونه سپری می شود.

احمدی تصریح کرد: بسیاری از جوانان دلیلشان برای تاخیر در ازدواج، مشکلات اقتصادی است و با توجه به هزینه های سنگین برای برگزاری مراسم، رهن یک خانه و یا وسایل اولیه زندگی باید تسهیلاتی دریافت کنند که با توجه به این هزینه ها، رقم تسهیلات ازدواج را کافی نمی دانند.

کارشناس خانواده عنوان کرد: رشد جمعیت نیاز به کار فرهنگی و مشوق هایی اساسی دارد تا زوجین با خیال راحت برای تشکیل خانواده و فرزند آوری برنامه ریزی کنند.

وی بیان کرد: بسیاری از زوجین هم پس از تشکیل خانواده مرفه بودن فرزند را در اولویت قرار می دهند به طوری که می خواهند هر آنچه امکانات و راحتی است را یکجا برای کودک خود فراهم کنند در حالی که بیشترین نیاز کودک همبازی و داشتن خواهر و برادر است.

احمدی اظهار داشت: علاوه بر همه این موارد، برخی از مادران شاغل از بچه دار شدن نگران هستند که یا ممکن است شغل خود را از دست بدهند و یا این که مراقبت های لازم از کودک صورت نگیرد در حالی که نیاز است برای مادران شاغلی که بچه دار می شوند سیاست های تشویقی در نظر گرفته شود و شرایط را برای آنها و کودک مناسب کنند.

تک فرزندی تهدیدی برای آینده

کارشناس خانواده تصریح کرد: آثار منفی تک فرزندی تهدیدی است که خانواده ها باید جدی بگیرند، کودکان تک فرزند از بسیاری بازی های دسته جمعی و یا گروهی محروم هستند و در واقع برخی از تجربیات را هیچ گاه درک نمی کنند در حالی که خانواده هایی که چند فرزند دارند در آینده بهتر می توانند در جامعه حاضر شوند و در کارهای گروهی و جمعی شرکت کنند.

یحیی ابراهیمی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شوای اسلامی اظهارداشت: مشوق هایی برای افزایش فرزندآوری در نظر گرفته شده اما یکی از مهمترین مشکلات زوج ها، مشکلات معیشتی است که در گام اول سبب بالارفتن سن ازدواج شده است و تسهیل شرایط می تواند کمک کند تا جوانان در سن مناسب ازدواج نمایند و فرزندآوری رخ دهد.

وی افزود: امروز رشد جمیعت به زیر یک درصد رسیده که باید برای این مهم فکری شود و باید برای افزایش جمعیت و رفع مشکلات جوانان اقدام کرد تا منجر به نتیجه شود که در این راستا رهبری بر موضوع جمعیت تاکید فروانی دارند که یکی از سیاستهای ابلاغی است و کاهش جمعیت تهدیدی است که در دهه های اخیر ممکن است مشکل آفرین باشد و برهمین اساس مجلس شورای اسلامی این قانون و طرح را مصوب کرد.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: زمانی که این قانون و طرح وارد مرحله اجرا می شود متاسفانه برخی از دستگاه های اجرایی در برابر اجرای آن مقاومت می کنند لذا می طلبد دولت مصصم به اجرای این طرح باشد تا به نتیجه برسد.

لزوم کنترل سقط های غیر قانونی

ابراهیمی با اشاره به سقط های غیر قانونی عنوان کرد: از سوی دیگر باید سقط های غیرقانونی کنترل شود و با افرادی که شرایط را برای سقط جنین مهیا می کنند برخورد شود چرا که یکی از عوامل موثر در کاهش جمعیت، سقط جنین است که به صورت غیر قانونی انجام می شود.

وی بیان کرد: سقط جنین باید طبق غربالگری و براساس نظر پزشک باشد تا عنوان قانونی داشته باشد وگرنه در غیر این صورت هرگونه سقط غیر قانونی است البته آمار دقیقی را نمی توان از سقط های قانونی و یا غیر قانونی اعلام کرد ولی متاسفانه در برخی از موارد داروهای سقط جنین به راحتی در دسترس قرار دارد که این داروها قاچاق بوده و در برخی از موارد عوارض ناگواری را برای فرد به همراه دارد.

فریبا ولی پور اظهارداشت: موضوع جمعیت یکی از موضوعات مهمی است که برای جلوگیری از کاهش جمعیت و تشویق خانواده ها برای تعداد فرزند مد نظر قرار دارد و برنامه ها و طرح هایی در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: در همین راستا قرار است که موضوع کاهش جمعیت فقط به عنوان یک موضوع کلی نباشد بلکه مسائل و مشکلات جمعیتی در هر استان به تفکیک احصا شود و سپس راهکارهای لازم برای رفع آنها ارائه گردد تا از این طریق هم بتوان مشکل کاهش جمعیت را برطرف کرد.

استفاده از ظرفیت نخبگان

مدیرکل امور بانوان استانداری لرستان تصریح کرد: در همین راستا قرار شد که در استان لرستان از ظرفیت نخبگان، گروه های مردمی و حاکمیتی نیز استفاده شود و لازم است که همه تشکل ها پای کار باشند و با برنامه ریزی و دوری از موازی کاری بتوان آسیب ها و مشکلات بحران جمیعت را مطرح و راهکارهایی برای آنها ارائه شود تا از این مسئله عبور کنیم.

ولی پور بیان کرد: برهمین اساس نیز قرار است که اتاق وضعیت در ثبت احوال ایجاد شود و رصد روزانه و هفتگی از میزان موالید نیز گزارش شود که هدف از این کار نشان دادن حساسیت و ضرورت جمعیت می باشد.

وی خاطر نشان کرد: هفته گذشته طرح اولیه بوم شناسی بحران جمعیت همه استانها در کشور ارائه شد که لرستان توانست رتبه دوم را کسب کند و قرار است تا هفته آینده طرح نهایی تحویل داده شود و سپس در یک بازه زمانی چهار ماهه، راهکارهای عملیاتی انجام شود.

انتهای پیام/