ائمه جمعه لرستان با اشاره به اینکه جهاد تبیین مهم‌ترین عامل تداوم انقلاب اسلامی ایران است، گفتند: فرزندآوری در اقتدار ملی این مرز و بوم تاثیر مستقیم دارد.

به گزارش سفیرافلاک، حجت الاسلام والمسلمین سید احمدرضا شاهرخی درخطبه‌های نمازجمعه این هفته خرم‌آباد با اشاره به ایام فاطمیه(س) اظهار داشت: پیامبر اکرم (ص) در مورد حضرت فاطمه زهرا (س) فرمودند که دخترم روح و جان من است، احترام پیامبر اسلام به دخترش احترام پدر به دختر نبود بلکه احترام یک فرزند به مادرش بود و به استقبالش می شتافت، انسان در رابطه با مادر چنین کاری می کند و امام عصر(عج) فرمودند: مادرم الگوی من است و از ایشان پیروی می کنم.

وی افزود: نسخه حکومتی امام عصر(عج) نسخه عبادتی، راه و روش برچیدن ظلم در جامعه و اقامه عدالت برگرفته از راه و روش حضرت فاطمه(س) است، برگرفته از دفاع مظلوم در برابر ظالمان است که وقتی به عبادت می ایستاد، محراب عبادت، آسمان ها را نورافشانی می کرد و همه بشریت خصوصا بانوان در همه عرصه ها، الگوی آنها باید این بانوی بزرگ باشد که در عین فعالیت های اجتماعی، سیاسی و دفاع از امامت و ولایت ولی در درون خانه همسری وفادار برای حضرت علی(ع) و مادری مهربان برای فرزندانش بود.

نماینده ولی فقیه در لرستان عنوان کرد: در این مقطع از زمان نیاز داریم بانوان و دختران و امت اسلامی این خصوصیات و ویژگی ها را باهم داشته باشند.

وی با تاکید بر تلاش برای افزایش جمعیت تصریح کرد: این امری ضروری می باشد و برای آینده ایران افزایش جمعیت اساسی و پایه ای است، فرزند آوری و جلوگیری از حرکت کشور به سمت پیری در اقتدار ملی این مرز و بوم تاثیر مستقیم دارد و در تمام برنامه هایی که تدوین می شود باید براساس جمعیت جوان تنظیم شود، در همین راستا حدود ۲۰ سال فرصت داریم که برنامه های افزایش جمعیت به نتیجه برسد و در غیر این صورت، سالمندی و فرسودگی کشور را فرامی گیرد و پیامدهای ناگواری در پی دارد.

شاهرخی بیان کرد: ازدواج در سن مناسب و به هنگام از کارهای لازم و واجب برای افزایش جمعیت است، فرزند آوری و تکثیر نسل در این مقطع از زمان جزء امور مهم و اساسی است البته در مورد جمعیت جوان و افزایش جمعیت پرسش هایی است که چه چیزی سبب شده تا جامعه میل به کم فرزندی پیدا کند و چرا زن و مرد از داشتن فرزند دوری می کنند چرا که طبیعت انسان علاقه به فرزند است ولی چه چیزی سبب کاهش آن شده است؟

امام جمعه خرم آباد خاطر نشان کرد: چرا سن ازدواج بالا رفته و فرزندآوری محدود شده است؟ البته طرح حمایت از خانواده و جمعیت در سال ۹۹ به تصویب شورای نگهبان رسید و پدران و مادران و زوج ها هنوز به جزئیات این طرح باید آگاهی داشته باشند و سبب می شود اصرار فراوانی به مجریان کنید تا طرح را اجرا کنند.

وی گفت: در این طرح تسهیلات فرزندآوری مانند مسکن، خودرو و ده ها امتیاز دیگر در آن وجود دارد که لازم است به دقت مطالعه شود و نسبت به آن اطلاع کافی  ضروری است و با توجه به اهمیت پایه ای این قانون در حمایت از خانواده که مدت اجرای آن هفت سال است همه دستگاه ها برای آنها وظایفی مهیا شده و باید نسبت به اجرای آن مبادرت نمایند.

نماینده ولی فقیه در لرستان با اشاره به مباحث فرهنگی اظهار داشت: رهبری در دیدار با شورای عالی انقلاب فرهنگی بر مباحث فرهنگی تاکید کردند، علم، اقتصاد و فرهنگ سه مولفه مهم در تقویت کشور است خصوصا فرهنگ در سطح باورها و عقاید چرا که کشورها سرمایه گذاری می کنند تا باورها و عقایدی که مورد نظر آنهاست را پیاده کنند، این که سرمایه گذاری اینترنت و ماهواره کرده اند برای این است که بر باورها و عقاید مردم اثر بگذارند.

وی افزود: همه باید تلاش کنند برای عقاید و باورها تا برنامه های تثبیتی داشته باشیم، برنامه های تبلیغی و تبیینی داشته باشیم و همه باید بتوانند عقاید و باورهای اسلامی و انسانی را با شیوه های تاثیرگذار تثبیت و تبیین کنند.

شاهرخی گفت: گاهی رویدادهای فرهنگی پنهانی در باورهای اسلامی و انسانی تاثیر می گذارد، کسانی که در ایجاد نظام اسلامی نقش آفرینی کردند مهمترین معروف را انجام دادند و امروز بالاترین معروف حفظ نظام اسلامی است و هر کسی در این راه تلاش کند آمر به معروف است، اعتلای فرهنگ اسلامی و ایرانی و تلاش در راه سلامت اخلاقی خانواده و اجتماعی از بزرگترین معروف ها است، تکثیر نسل و فرزندآوری جزء معروف ها می باشد، همچنین رفع بیکاری و اشتغال از مصادیق معروف است.

جهاد تبیین مهم‌ترین عامل تداوم انقلاب اسلامی ایران

حجت الاسلام سید علی حسینی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته بروجرد اظهار داشت: دانشجویان با بصیرت در محیط دانشگاه، سایر دانشجوها را از وضعیت کشور آگاه کنند چرا که برخی از دانشجویان دوست و دشمن را نمی شناسند و باید با سند و دلیل آنان را آگاه کنند.

وی با اشاره به روز حقوق بشر افزود: هفتاد سال است که از نامگذاری حقوق بشر گذشته است، حقوق بشر چه اقدامی برای بشریت انجام دادند؟ در مقابل رژیم کودک کش اسرائیل و عربستان سعودی چه کاری کرده اند؟ در واقع حقوق بشر دست پرورده استکبار جهانی است و هیچ اقدامی برای بشریت انجام ندادند.

امام جمعه بروجرد عنوان کرد: حقوق بشر غربی و وابسته به استکبار جهانی است که برای اغتشاشات در ایران اقدام می کند ولی اغتشاشات در کشورهای اروپایی را سرکوب می نماید.

وی با بیان این که قوه قضاییه احکام قاطعی صادر کرده است، تصریح کرد: این احکام اسلامی و انقلابی است و باید تداوم داشته باشد و در این زمینه مردم نیز از قوه قضاییه حمایت می کنند.

حسینی خاطر نشان کرد: طراحان اصلی اغتشاشات، آمریکا، اسرائیل، سعودی ها و همدستان آنان هستند، ایران بیش از چهار دهه است که شروع به پیشرفت کرده و کشورهای آنان در دسترس موشک های دور برد ایران اسلامی است و عده ای تلاش دارند تا بی بند و باری و فساد را در جامعه رواج دهند  ولی به آنها اجازه داده نمی شود.

امام جمعه بروجرد گفت: تعدادی از اشرار و اراذل و اوباش نیز با گرفتن پول، معاندان را همراهی می کنند، برخی از افراد فریب خورده که با بی غیرتی همراه این گروه شده اند و دشمنان را همراهی می کنند ولی کسانی که در ایران به اغتشاشات دامن می زنند افراد نادانی هستند که خود دیکتاتور و بی غیرت و بی شرف هستند که وطن فروش می باشند و برای فرو پاشی کشور قدم بر می دارند.

وی با اشاره به این که دولت جمهوری اسلامی امروز وظیفه دارد تا با رونق اقتصادی و رسیدگی به معیشت مردم از ملت ایران حمایت کند گفت: دولت باید با روش دیپلماسی کشورهای غربی که در اغتشاشات ایران دخالت داشتند در جوامع بین المللی محکوم کند و قوه قضاییه باید قاطعانه با اغتشاش گران برخورد قاطع کند.

حسینی بیان کرد: ملت ایران نیز با جهاد تبیین و معرفی پیشرفت های کشور، انقلاب و اسلام را یاری کنند.

دشمنان چشم دیدن ایران قوی را ندارند

حجت الاسلام ابراهیم طهماسبی ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه کوهدشت اظهار داشت: اگر ثروت در راه آخرت نباشد فساد برانگیز می باشد و روح سیری ناپذیری دنیا انسان را نابود کرده و بسیار خطرناک است.

وی با اشاره به اینکه انفاق در راه خداوند متعال موجب افزایش مال انسان می شود، افزود: الگوی مصرف در خدمت منافع ملی نیست و متاسفانه در بین برخی خانواده ها مناسب نیست.

امام جمعه کوهدشت عنوان کرد: واردات بی رویه به اقتصاد داخلی کشور لطمه وارد کرد و افزایش بیکاری و تورم را در پی داشت، بایستی در راستای حمایت از کالای ایرانی اهتمام ویژه ای داشت و همچنین در الگوی مصرف کوشا بود و از اسراف دوری کنیم.

وی با اشاره به اینکه فقر گاهی اوقات خودساخته است، تصریح کرد:طبق روایات کسی که حیا ندارد ایمان هم ندارد و هم چنین کسی که در زندگی برنامه ریزی نداشته باشد در اداره زندگی می ماند؛ بایستی در زندگی درست مصرف کنیم و با برنامه پیش برویم.

طهماسبی ضمن گرامیداشت سالروز تشکیل شورای انقلاب فرهنگی، گفت: فرهنگ همان اصلاح درست روش ها است و بسیار مهم می باشد، بایستی در مورد مسائل فرهنگی که در رفتار و کردار ما تاثیر دارد توجه ویژه ای داشته باشیم.

امام جمعه کوهدشت با اشاره به اینکه ابرقدرتی آمریکا از بین رفته است، بیان کرد:دشمنان چشم دیدن ایران قوی را ندارند و چون از تحریم های ظالمانه خود علیه کشور ایران ناامید شدند دست به آشوب و اغتشاشات کور زدند.

وی گفت: دشمنان در قضایا آشوب های اخیر با دروغ افکنی و شایعه پراکنی و ایجاد تردید‌ می خواستند که به خیال باطل خود به انقلاب ضربه بزنند ولی کاری از پیش نخواهند برد.

طهماسبی با اشاره به تلاش شبانه روزی دولتمردان، گفت: رئیس جمهور تلاش های خوبی را تا به حال انجام داده است، متاسفانه در سفر رئیس جمهور به سنندج برخی از دشمنان و اغتشاشگران به مغازه داری که از روی محبت شکلاتی به او تعارف کرده بود را مورد فشار و تهدیداتی قرار دادند.

امام جمعه کوهدشت بیان کرد: به مجالس اهل بیت(ع) احترام بگذاریم، برخی از هماهنگی ها در سطح شهرستان مناسبت نیست مخصوصا در مسائل فرهنگی بایستی اهتمام ویژه ای صورت گیرد.

وی افزود:برخی از ادارات مسئول ندارند، استانداری باید بازرسهایی را اعزام کند؛ تک روی در شهرستان به صلاح نیست، هشدار می دهم بایستی هماهنگی بیشتری صورت بپذیرد و مسائل به طور جد پیگیری شود، انقلاب مال همه مردم است مسائل شخصی مطرح نیست، متولی فرهنگی شهرستان امام جمعه است، گاهی اوقات هماهنگی ها مناسب نیست، بایستی هماهنگی بیشتری باشد و مسائل با اولویت بیشتری پیگیری شود.

انتهای پیام/