سد معشوره که یکی از مطالبات جدی مردم لرستان است، پس از گذشت ۲۰ سال همچنان در مراحل اولیه است و مردم خواستار تسریع در روند اجرای این پروژه هستند.

به گزارش سفیرافلاک، سد «معشوره» یا «گاوشمار» از جمله طرح‌های پنج‌گانه‌ای بوده که از نتیجه مطالعات دهه ۱۳۰۰ و پس از وقوع سیلاب بزرگ و پرخسارتی که دشت خوزستان را دربرگرفت، در کنار سد دز، کارون و گتوند جانمایی شد.

سال ۱۳۸۱ بود که کار مطالعات پیش توجیهی سد معشوره با هدف صرفاً برقابی با حجم مخزن هزار و ۷۳۶ میلیون مترمکعب توسط وزارت نیرو آغاز شد و سپس بعد از سیلاب ویرانگر فروردین‌ماه ۱۳۹۸ در لرستان در یک فرایند مطالعاتی و مشارکتی با وزارت نیرو، مجوز نهایی تخصیص آب استان در تاریخ ۲۷ خرداد سال ۱۴۰۰ ابلاغ شد که بر اساس آن تخصیص سد تنگ معشوره به میزان ۱۸۵ میلیون مترمکعب شامل ۱۹ میلیون مترمکعب شرب کوهدشت و دلفان، ۷ میلیون مترمکعب صنعت کوهدشت و دلفان، ۷۴ میلیون مترمکعب کشاورزی دشت‌های پلدختر و شیراوند و ۸۵ میلیون مترمکعب برای کشاورزی کوهدشت به همراه ۳۰۰ میلیون مترمکعب حجم کنترل سیلاب ابلاغ شده است.

اکنون دو دهه از طرح احداث سد معشوره که از آن به عنوان سد مهم توسعه کشاورزی لرستان یاد می شود، می گذرد اما هنوز به سرانجامی نرسیده و مردم در انتظار سرعت بخشیدن به کار این پروژه مهم هستند.

مهرداد ویسکرمی در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک در رابطه با سد معشوره اظهارداشت: با توجه به محدودیت اعتباری که وجود دارد ولی چند سد در اولویت وزارت نیرو قرار دارد که یکی از این سدها، سد معشوره است که پیگیری های زیادی برای این پروژه صورت گرفته و قرار شد مطالعات این سد بروز شود و سپس مرحله بعدی انجام گردد.

آغاز کار مطالعات جدید سد معشوره تا ۲ ماه آینده

وی افزود: با توجه به تاکید وزارت نیرو بر مطالعه بروز، ظرف دو ماه آینده کار مطالعه این سد انجام می شود و با همین قرارداد هم، پیش ساختمانها و فرازبند آماده می شود، همچنین برای تملک در این بخش، برنامه و بودجه اعلام کرد که زمین هایی را که زیر آب می رود کمک نماید و در مجموع زیرساخت‌ها آماده و از دیماه مرحله بعدی اجرا شود که دولت اراده خوبی برای انجام این پروژه دارد.

حجت‌الاسلام محمدرضا مبلغی نماینده مردم کوهدشت و رومشکان در گفت‌وگو با رسانه ها در رابطه با آخرین وضعیت سد معشوره اظهار کرد: کار ساخت سد معشوره تقریباً منتفی شده بود و آنقدر تخصیص آن پایین آمده بود که براساس تخصیص ۵۰ میلیون مترمکعب سدی ساخته شود از این رو یک سد کوچک ساخته می‌شد که جوابگوی هیچ چیزی نبود بنابراین ارزش ساخت نداشت.

تلاش نمایندگان لرستان برای احداث سد معشوره

وی افزود: با تلاش و همدلی نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و اینکه همه با هم همدل و همزبان شدیم و همه با هم این موضوع را مطالبه کردیم، چراکه داخل و خارج استان از این سد سود می‌برند.

مبلغی عنوان کرد: متأسفانه به دلایل واهی وزارت نیرو در طول سال‌های گذشته از اجرای این سد خودداری کرد، بلکه به این سمت رفت که اصلاً این سد را نسازد.

وی بیان کرد: با آمدن آیت‌الله رئیسی و با ارتباطی که گرفتیم و صحبت‌هایی که شد و عدالت‌خواهی که وی دارند، سبب شد وقتی به لرستان سفر کردند صریحاً دستور بدهند که سد معشوره باید ساخته شود.

احتمال بازدید وزیر نیرو از سد معشوره

نماینده مردم کوهدشت و رومشکان گفت: وزیر نیرو و رئیس مجلس از سد بازدید کرده‌اند و احتمال دارد در آینده با دعوت ما کمیسیون انرژی مجلس از سد بازدید کنند.

وی تصریح کرد: این مطالبه‌ای که از طریق استان نسبت به احداث سد صورت گرفته و با جدیت انجام شده است سبب شد بالاترین تخصیص و حجم ساخت سد را داریم.

مبلغی بیان کرد: همچنان شاهد مقاومت‌هایی هستیم ولی این مقاومت‌ها نمی‌تواند در مقابل آن اراده‌ای که می‌خواهد سد ساخته شود مقاومت کند و چند روز پیش نیز اطلاع دادند که تا پایان آذرماه به سمت عقد قرارداد اصلی می‌رویم و در حال اجرای مقدمات احداث سد هستیم.

نماینده مردم کوهدشت و رومشکان در مجلس بیان کرد: در حال پی کنی سد هستیم که بتن‌ریزی انجام شود، بنابراین اگر این اتفاق بیفتد یک مژده بزرگ برای مردم لرستان به ویژه حوزه انتخابیه کوهدشت و رومشکان است که آب شرب، کشاورزی، زیرزمینی و صنعت آنان تأمین می‌شود.  

انتهای پیام/