ویسکرمی گفت: تصویب طرح عدالت آموزشی پزشکان مناطق محروم، مشکل کمبود پزشک در این مناطق را برطرف می کند.

مهرداد ویسکرمی در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهارداشت: طبق قانون باید ۳۰ درصد ظرفیت پذیرش پزشکی به مناطق محروم اختصاص یابد اما در قانون سال ۸۹ مجلس، تعهدات بسیار سنگینی لحاظ و سبب شد تا این میزان ظرفیت در مناطق محروم پُر نشود حتی در اصلاحیه این قانون در سال ۹۳ نیز، خیلی از مسائل تعیین تکلیف نشدند.

وی افزود: در قانون سال ۸۹ میزان تعهد پزشکان عمومی، دندانپزشکی و داروسازی سه برابر مدت تحصیل در نظر گرفته و سبب شده تا بخشی از پزشکان به جای رفتن به مناطق محروم به مناطق برخوردار یا خارج از کشور می رفتند که مشکلاتی را ایجاد کرده بود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در طرح جدید، قرار است که تعهد این پزشکان یک و نیم برابر مدت دوره تحصیل باشد و بعد از گذراندن حدود پنج سال می توانند برای تخصص هم شرکت کنند، همچنین برای متخصصان، تعهد ۱.۷ برابر دوره تحصیل در نظر گرفته شده است البته در این طرح جدید به ازای تولد هر فرزند پس از تصویب قانون، شش ماه از مدت تعهد کم می شود.

ویسکرمی گفت: به خاطر تعهدات سخت قانون فعلی، در حال حاضر ۹۰ پزشک متخصص داریم که با سهمیه مناطق محروم جذب شده ولی مراجعه نکردند که اگر تا زمان تصویب قانون جدید مراجعه کنند مشکلی وجود ندارد و در غیر اینصورت باید هزینه پزشک جایگزین خود در مدت غیبت را پرداخت نماید و تعهد را هم بگذرانند.

رئیس کمیته آموزش و پژوهش کمیسیون بیان کرد: همچنین در این طرح بحث معافیت از مالیات برای پزشکان مناطق محروم لحاظ شده که در مجموع سامانه ای در نظر گرفته شده تا در هنگام اجرای طرح، نظارت کافی صورت گیرد، همچنین برای کسانی که به صورت غیرقانونی اقدام به جابجایی پزشکان مناطق کنند، مجازات درجه شش در نظر گرفته شده است.

ویسکرمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۴۰ درصد پزشکان در پایتخت هستند و با تصویب این طرح، مشکل کمبود پزشک در مناطق محروم برطرف می شود و بیمار مناطق محروم برای درمان مجبور به سفر کردن به شهرهای بزرگ نیست.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: چهار هزار پزشک هم اکنون مشمول این طرح جدید هستند و در صورت تصویب نهایی می تواند در ارائه خدمات پزشکی به مردم مناطق محروم بسیار مفید باشد.

انتهای پیام/