رهبران نوشت: جاى تردید نیست که براى حفظ عزت و آزادى جامعه و بالندگى مذهب تشیع باید حوزه و دانشگاه باهم وحدت و اتحاد و همگرایى داشته باشند.

به گزارش سفیرافلاک، روز ۲۷ آذر سالروز وحدت حوزه و دانشگاه، برابر با سالروز شهادت آیت الله محمد مفتح، عالم ربانی و مجاهدی نستوه است که از پیشروان اندیشه وحدت حوزه و دانشگاه بود.

در قرآن و منابع اسلامى هم وحدت ادیان مطرح است، چنان که می‏خوانیم: قُل یا اَهلَ الکِتابِ تَعالَوا اِلى کَلِمَهٍ سَواءٍ بَینَنا وَ بَینَکُم اَلّا نَعبُدَ اِلاّ اللّه و لانُشرِکَ بِهِ شَیئاً… بگو اى اهل کتاب بیایید به سوى سخنى که میان ما و شما یکسان است تا جز خداوند یگانه را نپرستیم و چیزى را همتاى او قرار ندهیم. ( سوره آل عمران، آیه ۶۴) و هم وحدت مذاهب در درون جامعه اسلامى چنان که قرآن با فرمان صریح دستور میدهد: وَاعتَصِمُوا بِحَبلِ اللّه جَمیعاً وَ لا تَفَرَّقُوا … همگى (مسلمانان) به ریسمان خدا چنگ زنید و پراکنده نشوید (همان، آیه ۱۰۳ ) هم وحدت بین اقشار و اصناف جامعه مورد تأکید و سفارش اسلام بوده است.

جاى تردید نیست که براى از بین بردن سیاست‏هاى تفرقه‏ انگیز دشمنان اسلام، مخصوصاً جامعه تشیع، بر دو مغز متفکر جامعه، حوزه و دانشگاه است که براى حفظ عزت و آزادى جامعه و بالندگى مذهب تشیع باهم وحدت و اتحاد و همگرایى داشته باشند. حضرت على (ع) میفرماید: هیچ ملتى در انجام کارى با هم متحد نشدند، مگر این که خداوند گرفتارى آنان را بر طرف کرد و آن‏ها را از بلاى ذلت نجات داد.

مقصود از وحدت فرهیختگان جامعه همان است که پیامبر اکرم(ص) در مدینه فاضله خود به وجود آورد و تمام اقشار جامعه در رأس آن‏ها عالمان و آگاهان را در صف واحدى براى دفاع از اسلام و قرآن و رسیدن به ارزش‏ها قرار داد، «جان دیون پورت» می‏نویسد: «…محمد یک نفر (آدم) ساده قبایل پراکنده کوچک و برهنه و گرسنه کشور خودش را مبدل به یک جامعه فشرده و با انضباط نمود.» عوامل و محورهاى وحدت‏ نیاز به گفتن نیست که براى ایجاد وحدت در میان هر قشر و جوامع نیاز به عوامل و حلقه‏ هاى اتصالى است که اعضاى یک جامعه را مانند دانه‏ هاى تسبیح منظم و به هم پیوند و قطعاً عوامل ظاهرى و صورى چون زبان و جغرافیا… نمی ‏توانند آن وحدت مورد نظر را ایجاد نمایند.

سالهاست که در مغرب زمین جدایى دین از علم مطرح و کاملاً پذیرفته شده است، البته این جدایى در ادیان تحریف شده مسحیت و یهود راه دارد، ولى متأسفانه برخى دانشگاهیان بى خبر از معارف دینى اسلام این دیدگاه را توسعه داده و به دین اسلام نیز تسرى داده است در صورتى که دین اسلام هیچ تضادى با علم و علوم نداشته بلکه مؤید و مشوق آن است.

با پیروزى انقلاب اسلامى که از مهمترین عامل آن وحدت نیروهاى حوزوى و دانشگاهى بود استعمار جهانى به صورت عام و آمریکاى جهانخوار ضربه سختى خوردند، قطعاً استعمارگران آرام نخواهند نشست و تلاش مضاعف را براى جدایى حوزه و دانشگاه به کار خواهند بست تا از این راه دوباره به منافع از دست رفته خویش دست یابند، چنان که در گذشته با بدبین کردن دانشگاهیان به حوزه و علماى دین، به اهداف خویش دست یافته‏ اند، امام راحل(ره) در این‏باره فرمودند: نقشه جهانخواران و عمال آنان جدا کردن این دو طبقه مؤثر، متفکر در زمان رژیم طاغوتى بود و مع الأسف موفق شدند کشور را به تباهى کشاند و آن نقشه بار دیگر در دست اجراست، که با غفلت جزئى روبه تباهى خواهیم رفت.

وابستگان و جیره خواران قدرت‏هاى خارجى، منافقان و دوست‏ هاى نادان، و منافع طلب، عامل دیگرى است براى جدایى حوزه و دانشگاه، مخصوصاً در ماه‌های اخیر با نفوذ بعضى از این عناصر در مراکز فرهنگى و دانشگاهى کشور قدم هایى در مسیر جدایى این دو مغز متفکر برداشته شده، اگر جلو آن‏ها توسط عالمان زمان شناس و دانشگاهیان متدین گرفته نشود ممکن است صدمات جبران ناپذیرى ببار آورد، حادثه ناگوار دانشگاهها، تجمع دانشجویان در برخى شهرها در سال جارى زنگ بیدار باشى براى همه دلسوزان کشور بود و اعلام هشدار به کسانى که از دانشجویان بهره بردارى فصلى و انتخاباتى و جناحى و ابزارى می ‏نمایند.

انتهای پیام/

  • نویسنده : همایون رهبران، تحلیلگر مسائل سیاسی