لرستان با نرخ تورم 50.2 درصد رکورد تورم را شکست و یک صدرنشینی تلخ دیگر را به کارنامه خود افزود.

به گزارش سفیرافلاک، «صدر نشینی نرخ تورم در لرستان»، «لرستان، پرچمدار تورم کشور»، «لرستان با نرخ تورم ۵۰ درصد بدون رقیب در صدر کشور»،« لرستان با اقتدار در رتبه نخست تورم کشور ایستاد»، این بخشی از تیترهای خبری بود که طی روزهای گذشته پس از اعلام جدول نرخ تورم در کشور، از سوی رسانه‌های استان به آن پرداخته شد البته این نوع صدرنشینی‌ها برای استانی مانند لرستان تعجبی ندارد که همواره رکورددار مشکلاتی همچون بیکاری، خودکشی و … بوده است.

مرکز آمار ایران شاخص قیمت مصرف کننده به تفکیک استان، نرخ تورم ماهانه، نقطه به‌نقطه و سالانه در استان‌های مختلف را در سه بخش کل خانوارها، خانوار شهری و روستایی بررسی کرده بود که میانگین کشوری ۴۵٫۰ و بیشترین نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به آذر ماه مربوط به استان لرستان (۵۰٫۲) و کمترین آن مربوط به خوزستان (۴۰٫۰) بود.

صدرنشینی نرخ تورم در استان لرستان مسئله بسیار قابل تاملی است چرا که اقتصاد و تورم با تار و پود زندگی مردم گره خورده است و اگر مسئولان برای کاهش آن چاره اندیشی نکنند، چرخ زندگی مردم به سختی بیشتری می‌چرخد و این خود آسیب‌های اجتماعی دیگری را در پی دارد.

رتبه نخست لرستان در نرخ تورم ما را برآن داشت تا در یک گفتگو با کارشناس مسائل اقتصادی به چرایی آن بپردازیم که بدین شرح آمده است؛

رضا سپهوند کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، در رابطه بانرخ تورم در استان لرستان اظهارداشت: نرخ «تورم» با محاسبه شاخص‌ها و افزایش شاخص‌ها از یک دوره به دوره‌ای دیگر محاسبه می‌شود و معمولا حاوی سبدی از کالاها و خدمات است که به صورت دوره‌ای حساب می‌شود و با مقایسه جاهای مختلف با هم، نرخ آن اعلام می‌شود.

وی افزود: در ایران نیز مرکز آمار ایران و بانک مرکزی به صورت دوره‌ای نرخ تورم را در بخش‌ها و استان‌های مختلف محاسبه و با هم مقایسه می‌کنند.

افزایش عجیب نرخ مسکن در لرستان

کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به صدرنشینی نرخ تورم در لرستان نسبت به سایر استان‌های کشور، عنوان کرد: بیشترین چیزی که در احراز رتبه اول نرخ تورم در لرستان تاثیر داشته «نرخ مسکن» است چرا که نرخ مسکن در استان افزایش عجیبی پیدا کرده است و سبب شده تا شاخص تورم در استان لرستان بالا برود.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه استان لرستان و به ویژه شهر خرم‌آباد از لحاظ توپوگرافی زمین، زمین‌هایی که مستعد احداث مسکن باشد در اختیار ندارد و زمین نیز پارامتر بسیار مهمی در تعیین قیمت مسکن به حساب می‌آید، همین سبب شده تا بر خلاف بسیاری از استان‌ها که پارامتر زمین را به راحتی در دسترس دارند، نرخ زمین در لرستان و خرم‌آباد فوق العاده افزایش پیدا کند قیمت تمام شده مسکن اثر بگذارد.

اثر نرخ مسکن بر صدرنشینی نرخ تورم لرستان

سپهوند گفت: از آنجا که مسکن خود در سبد کالاهای تورم وزن بسیار مهم و اثرگذاری دارد، سبب شده تا نرخ تورم در لرستان چشمگیر باشد و به صدر جدول برود.

وی تصریح کرد: بسیاری از کالاها مشمول نرخ قیمت‌گذاری دستوری می‌شوند و تقریبا در سراسر کشور به یک شیوه قیمت‌گذاری می‌شوند و تفاوت چندانی ندارند اما بماند برخی مواقع به دلیل دوری از مراکز توزیع کالا نسبت به جاهایی که در مرکزیت قرار دارند نرخ مقداری بالاتر است.

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: ما در لرستان برای برخی از کالاها ممکن است تفاوتی در نرخ اجاره یا نرخ کرایه حمل نسبت به مراکز توزیع داشته باشیم و پولی اضافه‌تر پرداخت کنیم.

وی اظهارداشت: همچنین استان‌های مرزی که از مزیت نزدیکی به دریا و بنادر برخوردارند و کرایه‌های کمتری برای توزیع اجناس می‌پردارند، ممکن است نسبت به ما تورم کمتری نسبت به کالاها و خدمات در آن حوزه داشته باشند ولی به نسبت یکسان تلقی می‌شود، یعنی کالاها و خدماتی که در کشور توزیع می‌شود (کالاهای یارانه‌ای) به نسبت تقریبا متوازن و فرقی ندارند.

 سپهوند افزود: با توجه به اینکه لرستان یک استان دامپرور است در بحث تامین گوشت قرمز مزیت دارد و همچنین در بخش کشاورزی مزیت‌هایی داریم و قیمت برخی محصولات در استان نسبت به استانی مانند تهران ارزان‌تر است ولی در مجموع مهمترین پارامتر برای نرخ تورم در لرستان «نرخ مسکن» است.

لزوم مدیریت و هم‌افزایی درست برای رفع مشکلات

وی عنوان کرد: معتقدم اگر یک مدیریت و هم‌افزایی درستی در رابطه با امکانات دولت داشته باشیم هم در حوزه مسکن می‌توانیم مشکل را حل کنیم و هم بخش بزرگی از مشکل اشتغال را به وسیله مسکن که لوکوموتیو اقتصاد است را مرتفع سازیم. متعجبم که رئیس جمهور این شعار را داده ولی من تحرکی در مدیران کشوری و استانی برای این کار نمی‌بینیم.

کارشناس مسائل اقتصادی بیان کرد: یکی از ظرفیت‌هایی که در این زمینه داریم، اموال غیرقابل استفاده دولت است به طور مثال در وزارت آموزش و پرورش مدارس بلااستفاده‌ رها شده‌ای وجود دارد که با یک مدیریت درست می‌توانیم این اموال دولت را وارد چرخه ساخت مسکن کرده و از آموزشی به مسکونی تغییر کاربری دهیم و برای خود معلمان استفاده شود تا یک نهضتی راه بیندازیم که هم مردم امیدوار باشند و هم اشتغال ایجاد شود و هم تورم در بخش مسکن پایین بیاید اما متاسفانه ما هیچ اقدامی در این زمینه نمی‌بینیم و به شعارهای کلی اکتفا می‌شود.

انتقاد امام جمعه موقت خرم‌آباد به گرانی‌های لرستان

آشفته بازار قیمت‌ها و وضعیت گرانی در لرستان سبب شد تا روز گذشته حجت الاسلام بهروز شمسی‌فر امام جمعه موقت خرم‌آباد نیز از تربیون نماز جمعه به گرانی‌های استان انتقاد کند.

امام جمعه موقت خرم‌آباد در خطبه‌های نماز جمعه شهر خرم‌آباد به اختلاف قیمت برخی اجناس در بازار استان‌ اشاره کرد و گفت: این امر ناشی از عدم نظارت و مدیریت دقیق است بنابراین انتظار می‌رود مشکلات مردم در این زمینه برطرف و گرانی‌ها کمتر شود.

وی سپس به نقش تحریم‌ها در گرانی‌های موجود اشاره و عنوان کرد: برخی از گرانی‌ها هم ربطی به تحریم ندارد که لازم است در این رابطه مسئولان نظارت‌های خود را بیشتر و با افراد متخلف به شدت برخورد کنند.

استان لرستان علی‌رغم مشکلات عدیده‌ای که در بخش‌های اقتصاد، مسکن، اشتغال، صنعت و… دارد، دارای ظرفیت‌های بسیار غنی است که اگر این ظرفیت‌ها با مدیریت صحیح و قوی در جهت رفع مشکلات به کار گرفته شوند، می‌تواند باری از دوش مردم بردارد و لرستان را از این صدرنشینی‌های تلخ و منفی بیرون آورد.

انتهای پیام/