استاد ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه قدرت انتقال زیرسویه‌های جدید اومیکرون دوبرابر سویه اصلی است، گفت: میزان بیماری‌زایی این زیرسویه‌ها تفاوتی با اومیکرون ندارد.

به گزارش سفیرافلاک، دکتر طلعت مختاری آزاد با بیان اینکه ویروس کرونا به‌طور مداوم در حال تغییر کردن است، اظهارداشت: زیرسویه‌های BQ1 و XBB اومیکرون که در کشور شناسایی شده‌اند، قدرت انتقال بیشتری نسبت به اومیکرون دارند اما میزان بیماری‌زایی آن‌ها بیشتر از گونه‌های پیشین نیست.

امیدواریم شدت پیک هشتم زیاد نباشد

وی درباره پیش‌بینی‌ها از شدت موج هشتم کرونا، افزود: از آنجا که اکثر افراد جامعه واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند و بخشی نیز در موج قبلی به کرونا مبتلا شده‌اند، امیدواریم که پیک هشتم کرونا با شدت بسیار زیادی رخ ندهد.

علائم زیرسویه‌های جدید با اومیکرون تفاوت زیادی ندارد

مختاری درباره تفاوت علائم بالینی زیرسویه‌های جدید اومیکرون با سویه اصلی، گفت: اگرچه گفته می‌شود که زیرسویه‌های جدید اومیکرون، علائم گوارشی بیشتری نسبت به سویه قبلی ایجاد می‌کنند اما علائم بالینی عمدتاً مشابه سویه اصلی اومیکرون است و تفاوت فاحشی را نشان نمی‌دهد، همچنین در مبتلایان BQ1 و XBB نسبت به سویه‌های اولیه، کمتر شاهد از دست دادن بویایی و چشایی هستیم.

قدرت انتقال زیرسویه‌های جدید ۲برابر اومیکرون

استاد ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره قدرت انتقال زیرسویه‌های جدید، تصریح کرد: قدرت انتقال زیرسویه‌های جدید کرونا دو برابر اومیکرون است. مردم باید توجه داشته باشند که علی‌رغم واکسیناسیون ممکن است به بیماری مبتلا شوند اما تزریق واکسن کرونا تا حد زیادی از شدت بیماری و مرگ‌ومیر بر اثر کرونا، جلوگیری می‌کند.

تصمیم‌گیری برای دوز پنجم واکسن کرونا؟

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر تزریق دوز پنجم واکسن کرونا، بیان کرد: در زمان حاضر تصمیم گرفته شده است که افراد بالای ۱۸سال مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای که ۶ ماه از تزریق آخرین دوز واکسن کرونا به آن‌ها گذشته است اقدام به تزریق دوز یادآور واکسن کرونا کنند و برای واکسیناسیون سایر افراد جامعه نیز در جلسات آتی کمیته واکسن تصمیم‌گیری خواهد شد.

انتهای پیام/