مدیرعامل هلدینگ نیروگاهی بنیاد مستضعفان گفت: واحد بخار نیروگاه سیکل‌ ترکیبی خرم‌آباد به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات به شبکه سراسری برق کشور متصل شد.

به گزارش سفیرافلاک، به نقل از روابط عمومی بنیاد مستضعفان، محسن امیری اظهارداشت: واحد بخار نیروگاه سیکل‌ ترکیبی خرم‌آباد با ظرفیت ۱۶۰ مگاوات به شبکه سراسری برق کشور متصل شد و با سنکرون شدن این واحد، ظرفیت تولید برق این نیروگاه به عنوان بزرگترین نیروگاه لرستان به ۴۸۴ مگاوات افزایش می‌یابد.

وی افزود: با بهره‌برداری از واحد بخار نیروگاه سیکل‌ترکیبی خرم‌آباد، ضمن افزایش راندمان نیروگاه به حدود ۵۰ درصد، از هدر رفت بیش از ۱۰۰ میلیون لیتر گازوییل و ۱۸۰ میلیون متر مکعب گاز در سال با ارزش جهانی حدود ۲۰۰ میلیون یورو جلوگیری می‌شود.

 مدیرعامل هلدینگ نیروگاهی بنیاد مستضعفان عنوان کرد: بخش بخار این نیروگاه توسط گروه مپنا به‌ عنوان سازنده و همچنین پیمانکار نصب و راه‌اندازی پروژه، در ۱۵ کیلومتری شرق شهر خرم‌آباد احداث شده است و با بهره‌برداری از آن، پایداری شبکه برق غرب کشور افزایش قابل توجهی می‌یابد.

وی هزینه احداث این نیروگاه را بیش از ۱۵۰ میلیون یورو برشمرد و گفت: در دوران احداث بخش بخار نیروگاه، تا ۸۰۰ نفر در این پروژه مشغول به کار بودند و پس از شروع دوران بهره‌برداری مجموع کارکنان شاغل در نیروگاه به حدود ۹۰ نفر افزایش می‌یابد.

امیری با بیان اینکه این نیروگاه پیش از این دارای دو واحد گازی به ظرفیت ۳۲۴ مگاوات بوده است، تصریح کرد: راه‌اندازی بخش بخار علاوه بر افزایش ظرفیت نیروگاه به ۴۸۴ مگاوات، از جنبه حفظ ثروت ملی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: این پروژه با هدف افزایش بازده، ارتقای پایداری و کاهش خاموشی در غرب کشور، افزایش اشتغال در دوران ساخت و در ادامه در دوران بهره‌برداری در خرم‌آباد احداث شده است.

مدیرعامل هلدینگ نیروگاهی بنیاد مستضعفان تصریح کرد: علاوه بر موضوع مصرف بهینه سوخت و جلوگیری از هدررفت ثروت ملی،‌ حفظ محیط زیست، افزایش ثبات و برقراری زیرساخت اصلی توسعه صنایع در استان لرستان و همچنین کمک به رفع محرومیت در این منطقه، در این پروژه به شکل پر رنگی مدنظر بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در صورت همکاری وزارت نیرو، هلدینگ برق و انرژی بنیاد مستضعفان آمادگی اجرای بلوک دوم سیکل ترکیبی نیروگاه خرم‌آباد را داشته و بدین منظور محدودیتی از نظر فضا و امکانات زیرساختی در نیروگاه وجود ندارد.

انتهای پیام/