توحیدی گفت: شهادت مظلومانه 68 کودک دانش‌آموز بروجردی در سال 65 نشان دهنده خوی وحشی‌گری دشمن بود.

به گزارش سفیرافلاک، احمدرضا توحیدی ظهر امروز در اولین همایش ملی حقوق کودک در پرتو قواعد حقوق بشر دوستانه که در سالن زرینکوب اداره ارشاد اسلامی بروجرد برگزار شد، اظهارداشت: حمله به مراکز علمی، صنعتی، مسکونی و حمله به کشتی‌ها و پالایشگاه‌ها و مناطق ممنوعه و هواپیمای غیرنظامی ایران از اقدامات دشمن بود که این مراکز را موشک باران کردند.

وی افزود: در جنگ تحمیلی هزاران نفر شهید، جانباز و آزاده شدند و با توجه به اینکه جنگ هشت سال طول کشید اما شورای امنیت هیچگاه عراق را متهم به تجاوز نکرد.

مدیرعلمی و پژوهشی مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست جمهوری با بیان اینکه خصمانه بودن تجاوز دشمنان علیه ایران در دوران دفاع مقدس با بمباران مدرسه در بروجرد و شهادت ۶۸ کودک دانش‌آموز مشخص و واضح است، گفت: در جنگ تحمیلی به بروجرد که شهر کوچکی بوده ۴۰ بار حمله هوایی و موشکی شد که این موضوع قابل تامل است.

توحیدی بیان کرد: شهادت مظلومانه کودکان در بروجرد و شهرهای مختلف ایران در دوران دفاع مقدس بارها اتفاق افتاد که نشان از خوی وحشی‌گری رژیم بعث عراق است که طبق مقررات بین‌المللی در جنگ نباید به مدارس و بیمارستان حمله کرد ولی رژیم بعث عراق خوی وحشی‌گری خود را در بمباران این مناطق و همچنین در آزار و اذیت اسرا و آزادگان بارها به نمایش گذاشت.

وی خاطرنشان کرد: بمباران شیمیایی و موشکی شهرها نیز طبق مقررات بین‌المللی ممنوع بود که دشمنان انجام دادند و سازمان‌های بین‌المللی نیز سکوت کردند.

مدیرعلمی و پژوهشی مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست جمهوری گفت: امروز کتاب‌ها و فیلم‌های بسیاری از دوران دفاع مقدس تولید شده که اندیشمندان و دانشگاهیان می‌توانند از آنان استفاده کنند و می‌طلبد روایتی از شهادت این دانش‌آموزان در کتاب‌های درسی گنجانده شود.

در ادامه حجت‌الاسلام محمد مهدی بغدادی دکترای روابط بین‌الملل از لبنان، اظهارداشت: ایران اسلامی با قدرت در مقابل استکبار جهانی ایستاده است و به الگویی برای بسیاری از کشورها تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه بروجرد شهر علم و دانش است، گفت: علمای بزرگی از جمله مرجع بزرگ شیعیان در این شهر وجود داشته و همچنین بروجرد شهر شهدای بزرگ، نویسندگان و شاعران است.

دکترای روابط بین‌الملل از لبنان تصریح کرد: حادثه دردناک شهادت کودکان بی‌گناه و بی‌دفاع در بروجرد سندی بر خوی وحشی‌گری استکبار جهانی است، اگرچه جنگ یک پدیده اجتماعی است و بی‌عدالتی و انتقام در جنگ‌ها به کار برده می‌شود، وقتی از جنگ و صلح در روابط بین‌الملل صحبت می‌شود که استکبار جهانی برای ماندگاری خود از جنگ استفاده می‌کند.

در پایان این همایش، به پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی بروجرد از فرمانده هوا و فضای سپاه، سردار حاجی‌زاده درخواست شده که یکی از موشک‌های ساخت سپاه پاسداران به نام ۶۸ کودک شهید دانش‌آموز نامگذاری شود و ماکت آن در محل اصابت موشک نصب گردد.

انتهای‌پیام/