رئیس فراکسیون توسعه متوازن کشور با اشاره به تعیین رشد 8 درصدی در برنامه هفتم توسعه بر لزوم بهره‌وری سرمایه، نیروی کار و سایر عوامل تولید تاکید کرد و گفت: یکی از خلأهای موجود، عدم آشنایی کارآفرینان و مردم با نحوه تهیه طرح‌های دارای توجیه اقتصادی است.

به گزارش سفیرافلاک به نقل از روابط عمومی پارک علم و فناوری لرستان، محمد خدابخشی در جلسه بررسی پیشنهادات فعالان حوزه فناوری لرستان پیرامون فصل علم وفناوری برنامه هفتم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، اظهارداشت: سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه توسط رهبر معظم انقلاب در شهریور سال گذشته ابلاغ شده که پیشنهادات بایستی مبتنی بر سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه باشد و پیشنهادات خارج از این سیاست‌ها نیز قابل ارائه هستند اما احتمال تصویب آن‌ها کمتر است به‌همین دلیل باید تلاش کنیم احکام پیشنهادی مبتنی بر سیاست‌های کلی ابلاغ شده باشد.

وی با اشاره به تعیین رشد هشت درصدی در برنامه هفتم توسعه، بر لزوم بهره‌وری سرمایه، نیروی کار و سایر عوامل تولید تاکید کرد وافزود: یکی از خلأهای موجود، عدم آشنایی کارآفرینان و مردم با نحوه تهیه طرح‌های دارای توجیه اقتصادی است و این موضوع یکی از ضعف‌های نظام آموزشی ماست که در هیچ دانشگاه و مرکز آموزش عالی به‌طور مشخص و منسجم نگارش طرح‌های دارای توجیه اقتصادی به افراد آموزش داده نمی‌شود.

خدابخشی با تاکید بر اصل ۴۸ قانون اساسی مبنی بر فراهم نمودن زمینه رشد برای مناطق مختلف کشور به فراخور استعدادهای موجود در آن مناطق، گفت: با بررسی پیشنهادات این جلسه، قانون موثری جهت توسعه متوازن کشور تدوین می‌شود.

در ادامه فرهاد نامداری رئیس پارک علم و فناوری لرستان هدف از برگزاری این جلسه را بحث و تبادل‌نظر درخصوص سیاست‌های کلی برنامه پنج ساله هفتم توسعه برشمرد و عنوان کرد: مشکلات، موانع قانونی و اجرایی توسعه واحدهای فناور و دانش‌بنیان مستقر در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد کشور به‌ویژه در استان‌های کمتر برخوردار مدنظر است.

وی با اشاره به ضرورت کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و توسعه انرژی‌های نو و تجدیدپذیر و همچنین اهمیت امنیت غذایی و سلامت جامعه، پیشنهاد حمایت دولت از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور فعال در این زمینه‌ها در قالب بودجه سنواتی را مطرح کرد و گفت: مکلف شدن دولت جهت ایجاد، توسعه وتکمیل زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و کمک به ایجاد مراکز داده در اراضی پارک های علم و فناوری در استان‌های کم‌برخوردار را خواستاریم.

رئیس پارک علم و فناوری خاطرنشان کرد: وزارت مسکن و شهرسازی و جهاد کشاورزی با اولویت قراردادن واگذاری اراضی ملی و منابع طبیعی به پارک‌های علم وفناوری، زمینه توسعه فیزیکی پارک‌های علم وفناوری را فراهم کنند به نحوی که حداقل زمین قابل واگذاری به واحدهای فناور در پارک علم وفناوری استان‌ها به میزان حداقل ۵۰ هکتار تا پایان برنامه باشد.

نامداری خاطرنشان کرد: می‌طلبد پیش‌بینی اعتبار لازم جهت ایجاد، توسعه و تکمیل زیرساخت‌های اساسی این اراضی در بودجه سنواتی جهت حمایت از تجاری‌سازی محصولات دانش‌بنیان و فناور و تولید این محصولات در اراضی پارک‌های علم وفناوری در نظر گرفته شود و نیاز است این امر در استان‌های کمتر برخوردار با توجه به ضرورت ایجاد اشتغال در اولویت اعتباری قرار گیرد.

وی خواستار همکاری وزارت نیرو، شرکت ملی گاز و شرکت ملی مخابرات در خصوص واگذاری انشعابات مربوط به اراضی پارک‌های علم وفناوری با احتساب تخفیف ۵۰ درصدی شد و افزود: نیاز است جهت رونق تولید محصولات دانش‌بنیان و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق کمتر برخوردار، شرکت‌های فناور و دانش‌بنیانی که در اراضی پارک‌های علم وفناوری واقع در محدوده شهری اقدام به ساخت وساز می‌کنند از پرداخت عوارض معمول شهرداری از قبیل عوارض نوسازی، بهسازی و هزینه‌های مربوط به صدور پروانه ساخت معاف باشند.

رئیس پارک علم و فناوری لرستان بیان کرد: واحد تحقیق و توسعه شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و واحدهای فناور عضو پارک علم وفناوری در صورتی که کارگاه یا کارخانه تولیدی آن‌ها خارج از محدوده اراضی پارک باشد، محصولات منتج از این واحدهای تحقیق و توسعه نیز از مزایای این ماده بهره‌مند شوند.

نامداری بیان کرد: همچنین صندوق نوآوری و شکوفایی کشور مجاز شود از شرکت‌های فناور مستقر در پارک علم وفناوری و مراکز رشد دارای مجوز از شورای عالی گسترش، حمایت‌های لازم در سقف آیین‌نامه و دستورالعمل‌های مربوطه را با محوریت مناطق کم‌برخوردار به عمل آورد.

انتهای پیام/