دو مطالعه جدید نشان می‌دهند که تقویت‌کننده‌های واکسن کووید۱۹ به‌روزرسانی شده که برای انواع اومیکرون در حال ظهور طراحی شده‌اند، به نظر نمی‌رسد محافظت بهتری نسبت به واکسن اصلی ارائه دهند.

به گزارش سفیرافلاک، بر اساس یک مطالعه آزمایش خون که توسط دکتر «دیوید هو»، پروفسور میکروبیولوژی و ایمونولوژی از دانشگاه کلمبیا انجام شد، واکسن‌های تقویت‌کننده‌های دوظرفیتی mRNA جدید تولید شده فقط به ویروس کووید ۱۹ و همچنین واکسن‌های دوره موج اول حمله می‌کنند.

بر اساس مطالعه دیگری که توسط دکتر «دان باروک»، مدیر مرکز تحقیقات ویروس شناسی و واکسن در مرکز پزشکی بث ایزرئیل دیکانس بوستون انجام شد، واکسن‌های دو ظرفیتی همچنین نتوانستند سطوح آنتی بادی بالاتر یا پاسخ ایمنی بهتری نسبت به واکسن‌های اصلی کووید ۱۹ ایجاد کنند.

به گفته محققان، «این دو مطالعه با هم نشان می‌دهند که با این ویروس به سرعت در حال تکامل، واکسن‌های توسعه‌یافته برای سویه‌های مختلف تفاوت زیادی از نظر محافظت ایجاد نمی‌کنند».

کارشناسان می‌گویند به نظر می‌رسد که سیستم ایمنی انسان پس از قرار گرفتن در معرض اولین واکسن‌های mRNA کووید، به‌جای جهش‌های جدید که توسط سویه های جدیدتر اتفاق می‌افتد، آماده پاسخگویی به جنبه‌هایی از سویه اصلی کووید هستند که در همه سویه ها مشترک است.

نتیجه این دو مطالعه این است که افراد افزایش موقتی در آنتی بادی‌های کووید ۱۹ را از یک تقویت کننده دو ظرفیتی دریافت خواهند کرد، اما آنتی بادی‌ها لزوماً در هدف قرار دادن انواع جدیدتر بهتر نیستند.

  • منبع خبر : مهر