بورس تهران دیروز وضعیت بسیار خوبی داشت و در جریان معاملات، آمار خوبی به ثبت رسید. حقیقی‌ها فعلا به شدت نسبت به آینده بازار سهام امیدوار هستند.

 به گزارش سفیرافلاک، روز گذشته اتفاقات خوبی در بازار سهام رقم خورد. مهم‌ترین و برجسته‌ترین رویداد معاملات دیروز، شکسته شدن رکورد تزریق پول خرد به بازار بود.

روز گذشته بیش از ۱۰۳۰ میلیارد تومان پول توسط سرمایه‌گذاران حقیقی به بازار تزریق شد که رقم بسیار بزرگی است. تزریق یک‌هزار میلیارد تومان پول در یک روز، اتفاقی بود که در سال ۱۴۰۱ رخ نداده و بی‌نظیر بود.

تزریق چنین پول بزرگی به بازار نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران حقیقی به شدت نسبت به آینده بازار امیدوار هستند. معمولا در روندهای نزولی، سرمایه‌گذاران حقیقی پول از بازار خارج می‌کنند و در روندهای صعودی، پول توسط این دسته از سرمایه‌گذاران به بازار تزریق می‌شود.

اما نکته مهم اینجاست که معمولا روند تزریق پول به بازار، نشانه کاملی برای تشخیص مسیر پیش روی بازار نیست چراکه همین دو ماه قبل که بازار قصد صعودی شدن داشت، حتی تا چند روز پس از آنکه روند صعودی جدیدی آغاز شده بود، پول حقیقی‌ها در حال خروج از بورس بود.

خریداران، قدرتمندتر از همیشه

حتی در تابستان سال ۹۹ هم که بورس آماده سقوطی بزرگ می‌شد، پول زیادی توسط حقیقی‌ها وارد بازار شد که این نشان می‌دهد تغییر مالکیت سهامداران حقیقی و حقوقی، با یک تاخیر چند روزه نشان دهنده روند بعدی بازار است.

دیروز اتفاق بزرگ دیگری که رخ داد، ثبت یک رکورد عالی در بخش قدرت خریداران حقیقی بود. شاخص قدرت خریداران حقیقی دیروز به عدد ۱٫۵۸ رسید که قدرت بسیار زیاد خریداران را نشان می‌دهد.

از طرفی می‌توان این طور برداشت کرد که فروشندگان افرادی هستند که دارایی کوچکی دارند و در مقابل خریداران قدرت کمتری در آن‌ها مشاهده می‌شود.

بازار متعادل‌تر می‌شود

اما در بخش رقم معاملات خرد هم شاهد رشد بودیم. ارزش معاملات خرد در معاملات دیروز ۸۹۰۰ میلیارد تومان بود که در مقایسه با روز شنبه که ۶۸۰۰ میلیارد تومان معامله انجام شده بود، رشد ارزش معاملات اتفاق افتاد.

در چنین شرایطی، با توجه به اینکه بسیاری از سرمایه‌گذاران در سود هستند و ممکن است دست به شناسایی سود بزنند، مهم‌ترین نکته، بالا رفتن ارزش معاملات خرد است.

با توجه به وضعیت خوب بازار روز گذشته، طبیعی است که در ابتدای معاملات امروز هم شاهد رشد شاخص‌ها باشیم اما پیش‌بینی می‌شود با افزایش عرضه‌ها در نیمه‌دوم زمان معاملات، شاهد بازاری متعادل‌تر باشیم.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : اقتصاد نیوز