باغدار نمونه بروجردی با تلاش و پشتکاری که دارد از هر هکتار باغ بیش از ۱۳۰ تن سیب برداشت می‌کند و محصولات با کیفیت به کشورهای هند و روسیه صادر می‌شود.

به گزارش سفیرافلاک، بروجرد به دلیل شرایط آب وهوایی و خاک حاصلخیز رتبه اول تولید محصولات باغی در استان را دارد که محصولاتی از جمله سیب، هلو، آلو، آلبالو، شلیل و میوه‌های دیگر با کیفیت بسیار بالایی تولید و علاوه بر مصرف داخلی، به کشورهای دیگر هم صادر می‌شود.

سالانه بالغ بر ۱۰۰ هزار تن انواع محصولات باغی در تولید می‌شود که به دلیل وسعت باغات سیب، این شهرستان به عنوان قطب سیب شناخته شده به‌طوری‌که هر ساله بیش از ۴۰ هزار تن سیب گلاب و پاییزه از باغات بروجرد برداشت می‌شود.

عطر سیب در گلدشت و درختانی که سیب‌های ریز ودرشت به همراه دارند، فراموش نشدنی است و کشاورزان زیادی برای پرورش این محصول ماه‌ها زحمت می‌کشند تا در فصل برداشت بتوانند با کیفیت‌ترین میوه را برداشت کنند.

سال گذشته یکی از کشاورزان بروجرد به عنوان باغدار نمونه انتخاب شد که پس از منتخب شدن در مرحله استانی، به مرحله کشوری هم راه پیدا کرده است.

تلاش ۳۰ ساله در باغات سیب

جعفر روئین‌تن در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: ۴۷ سال سن دارم و از سن ۱۷ سالگی مشغول به کار کشاورزی شدم، علاقه و پشتکار زیادی در کار داشتم و در سال ۷۱ در یک‌ونیم هکتار باغی که در اختیار داشتم، اقدام به کاشت درختان میوه کردم که ۹۰ درصد درختان باغ، سیب هستند.

وی افزود: سیب‌های تولیدی باغ ما گلاب و پاییزه است اما عمده برداشت‌ها سیب پاییزه است چرا که سیب گلاب هم از نظر وزنی کمتر است و هم اینکه درختان کمتری این نوع سیب را دارند.

برداشت ۱۳۰ تن سیب از هر هکتار

باغدار نمونه بروجردی تصریح کرد: با توجه به اینکه میزان برداشت سیب از هر هکتار حدود ۴۰ تن می‌باشد اما با رسیدگی‌هایی که از باغ داشتم، از هر هکتار بیش از ۱۳۰ تن سیب با کیفیت برداشتت کردم و در مجموع از یک‌ونیم هکتار باغ سیب بالغ بر ۱۵۰ تن سیب برداشت شد.

روئین‌تن عنوان کرد: از هر درخت سیب به طور متوسط بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ کیلو سیب برداشت می‌شود و با توجه به اینکه ۴۰۰ درخت سیب دارم، توانستم بیش از میانگین سیب برداشت نمایم و به همین دلیل به عنوان باغدار نمونه شهرستانی و استانی معرفی شدم و به عنوان باغدار نمونه سیب به مرحله کشوری هم رفته‌ام.

وی بیان کرد: میزان برداشت سیب بستگی به نوع رسیدگی به درخت‌ها، سن درخت و سایر عوامل دارد که برای بهتر شدن میزان تولیدات سیب سعی کردم از جهاد کشاورزی هم کمک بگیریم که در راستای هرس، سمپاشی، مبارزه با آفت‌ها و سایر اقدامات به طور اصولی اقدام نمایم.

صادر سیب‌های با کیفیت

باغدار نمونه بروجردی تصریح کرد: سیب هایی که در باغ برداشت کردم به دلیل اینکه کیفیت بسیار بالایی داشتند، علاوه بر اینکه در بازارهای داخلی مصرف شد به کشورهای هند و روسیه هم صادر کردم و کیفیت بالا سبب شد تا رسیدن سیب به مقصد، به هیچ عنوان از کیفیت آن‌ها کاسته نشود.

روئین‌تن خاطرنشان کرد: عمده باغات سیب بروجرد در گلدشت و شیخ میری است که باغ‌ بنده هم در روستای شیخ میری سادات است و شرایط آب و هوایی که در این منطقه وجود دارد سبب شده تا باغات سیب از رونق زیادی برخوردار باشد.

سالانه ۴۰ هزار تن سیب در بروجرد برداشت می‌شود

جواد گودرزی مدیر جهاد کشاورزی بروجرد در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهارداشت: سطح باغات سیب بروجرد هزار و ۸۳۰ هکتار است که سالانه بالغ بر ۵۰ هزار تن سیب گلاب و پاییزه از این سطح باغات سیب برداشت می‌شود.

وی افزود: امسال ۱۰ هزار تن سیب گلاب در ابتدای تابستان و ۴۰ هزار تن سیب پاییزه در فصل پاییز برداشت شد البته ماینگین برداشت سیب گلاب از هر هکتار ۱۵ تن می‌باشد که این رقم در بروجرد ۲۵ هکتار است و میانگین برداشت سیب پاییزه ۴۰ تن در هکتار است که باغدار نمونه بروجردی از هر هکتار بیش از ۱۳۰ تن برداشت کرد.

مدیرجهاد کشاورزی بروجرد تصریح کرد: باغات سیب بروجرد به‌دلیل وسعت و کیفیتی که دارند نه تنها مصرف آن در بازارهای داخلی است بلکه در صورت فراهم بودن شرایط، صادر هم می‌شود.
انتهای پیام/