معاملات بورس روز سه‌شنبه در حالی رقم خورد که شاخص کل برخلاف روز قبل گام برداشت. ارزش معاملات خرد نیز افت قابل‌توجهی داشت و در حدود ۶ هزار و ۳۳۶ میلیارد تومان ثبت شد.

به گزارش سفیرافلاک، در پایان معاملات روز سه‌شنبه نماگر اصلی تالار شیشه‌ای با افت هفت هزار و ۸۹۲ واحدی که معادل ۰٫۴۸ درصد این شاخص است رو‌به‌رو شد. شاخص کل هم‌وزن نیز برخلاف شاخص کل رفتار کرد و با افزایش ۰٫۰۶ درصدی به سطح ۵۲۲ هزار و ۹۹۴ واحدی رسید.

گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات امروز را ۱۲ میلیارد و ۱۵۰ میلیون و ارزش معاملات را ۶ هزار و ۳۳۶ میلیارد تومان نشان می‌دهد.

روند بازار سرمایه در روز سه‌شنبه

روز سه‌شنبه روند معاملات بورس به نحوی بود که شاخص کل منفی و شاخص هم‌وزن اندکی مثبت بود. بازار طی معاملات این روز کم‌رمق ظاهر شد.

ارزش معاملات خرد افت قابل‌توجهی داشت و در حدود ۶ هزار و ۳۳۶ میلیارد تومان ثبت شد و درحالی‌که شاخص کل نیم درصد منفی خورد، شاخص کل هم‌وزن یک‌دهم درصد مثبت خورد و شاهد یک واگرایی بین رفتار سهم‌های کوچک-متوسط و سهم‌های بزرگ بودیم.

دلیل اصلی عملکرد نوسانی شاخص کل چیست؟

بورس تهران پس از ۹ هفته متوالی نزول فرسایشی، سرانجام در آبان ماه امسال در مسیر صعودی قرار گرفت. این روند صعودی موفق شد بازار سرمایه را در همین مدت کوتاه ۴۴۵ هزار واحد به بالا پرتاب کند.

حال به نظر می‌رسد روند صعودی با مشکلی روبه‌رو شده است و این موضوع نگرانی سهامداران و فعالان بازار سرمایه را برانگیخته است. موضوع موردبحث بین سه نهاد مهم شورای رقابت، سازمان بورس و وزارت اقتصاد عرضه خودرو در بورس کالاست.

سعید شاکرمی، کارشناس بازار سرمایه، در گفتگو با تجارت‌نیوز مطرح کرد: دلیل اصلی  این رخداد انتشار اخبار ضدونقیض در مورد صنعت خودرو  بود، که منجر به افول شرایط معاملات شد؛ در عمل موضوع عرضه خودرو در بورس کالا به یک چالش جدی برای بازار‌ تبدیل‌شده است و مرتباً مباحث متناقضی پیرامون این موضوع مطرح می‌گردد که باعث شده کلیت معاملات را تحت تأثیر خود قرار دهد.

وی ادامه داد: متأسفانه بورس تهران از رفتارهای شتابان و متناقض ارکان اقتصادی و سیاست‌گذاران کشور رنج می‌برد. از طرفی عکس‌العمل فعالین بازار سرمایه نیز به این اخبار هیجانی  بوده و به کوچک‌ترین خبری عکس‌العمل جدی و احساسی نشان می‌دهند.

شاکرمی افزود: با توجه به این شرایط، بازاری که انتظار رفتار عاقلانه‌تر از آن می‌رفت، متأسفانه حرکتی همراه با نوسانات زیاد‌ را طی معاملات امروز تجربه کرد.

پیش‌بینی بورس فردا

این کارشناس اظهار کرد: انتظار می‌رود با توجه به آخرین سخنان وزیر اقتصاد و همچنین نظرات مدیران ارشد بورس، عرضه خودرو در بورس کالا همراه با تغییراتی تداوم یابد و با برطرف شدن ابهامات موجود، راه هر یک از صنایع متمایز شود و بار دیگر رفتار منطقی‌تر درروند معاملات مشاهده شود.

شاکرمی در پایان گفت: شایان‌ذکر است اصلاحات دو روز اخیر بازار  برای ادامه روند صعودی لازم به نظر می‌رسید. بااین‌وجود کلیت معاملات چهارشنبه بهتر از سه‌شنبه خواهد بود و احتمال تداوم اصلاح قیمتی بازار و خروج نقدینگی از بازار کم برآورد می‌شود.

  • منبع خبر : تجارت نیوز