محققان یک حسگر ارزان قیمت ساخته‌اند که فلزات سنگین را در عرق تشخیص می‌دهد.

به گزارش سفیرافلاک، فلزات سنگین مانند سرب و کادمیوم در باتری‌ها، لوازم‌آرایشی و بهداشتی، مواد غذایی و سایر مواردی که بخشی از زندگی روزمره ما هستند وجود دارند. آن‌ها زمانی که در بدن انسان تجمع پیدا کنند، سمی‌ خواهند بود و به‌طور بالقوه باعث ایجاد مشکلاتی برای سلامتی می‌شوند. بااین‌وجود تشخیص آن‌ها در مایعات بدن به تجهیزات گران‌قیمت و محیط آزمایشگاهی کنترل‌شده نیاز دارد.

محققان دانشگاه سائوپائولو(USP) در برزیل اکنون یک حسگر قابل‌حمل ساخته‌اند که از موادی ساده برای تشخیص فلزات سنگین در عرق ساخته‌شده که نمونه‌برداری از آن راحت است.

در این تحقیق گروه‌هایی از موسسه‌های فیزیک و شیمی سائو کارلوس و همچنین محققانی از دانشگاه مونیخ در آلمان و دانشگاه فناوری چالمرز در سوئد حضور داشتند.

نتایج این تحقیقات در مقاله‌ای در مجله «Chemosensors» منتشرشده است.

پائولو آگوستو ریموندو پریرا(Paulo Augusto Raymundo Pereira) آخرین نویسنده این مقاله می‌گوید: ما اطلاعات مهمی در مورد سلامت افراد با اندازه‌گیری میزان قرار گرفتن آن‌ها در معرض فلزات سنگین به دست می‌آوریم. سطوح بالای کادمیوم می‌تواند منجر به بروز مشکلات کشنده در مجاری هوایی، کبد و کلیه‌ها شود. مسمومیت با سرب به سیستم عصبی مرکزی آسیب می‌رساند و باعث تحریک‌پذیری، اختلالات شناختی، ناباروری، فشارخون بالا در بزرگ‌سالان و تأخیر در رشد و نمو در کودکان می‌شود.

بدن انسان فلزات سنگین را عمدتاً با عرق و ادرار دفع می‌کند و تجزیه‌وتحلیل این سیالات زیستی بخش مهمی از آزمایشات سم‌شناسی و همچنین درمان است.

پریرا گفت: جهان به حسگرهای انعطاف‌پذیری نیاز دارد که به‌راحتی، باقیمت ارزان و سریع به تولید انبوه برسند و دستگاه ما برای تشخیص در محل، نظارت مستمر و تجزیه‌وتحلیل غیرمتمرکز ترکیبات خطرناک مناسب است.

برخلاف سایر آزمایش‌های استاندارد طلا برای تشخیص فلزات سنگین در سیالات زیستی، این حسگر ازنظر مواد مورداستفاده در ساخت و مراحل تولید، ساده است. اساس دستگاه، پلی اتیلن ترفتالات(PET) است که روی آن‌یک نوارچسب مسی انعطاف‌پذیر رسانا با یک حسگر که روی آن چاپ‌شده و یک‌لایه لاک یا اسپری محافظ ناخن قرارگرفته است.

این دستگاه به یک پتانسیواستات متصل است که ابزاری قابل‌حمل است که غلظت هر فلز را با اندازه‌گیری اختلاف‌پتانسیل و جریان بین الکترودها تعیین می‌کند. نتیجه‌ی اندازه‌گیری‌های آن با استفاده از نرم‌افزاری کاربردی بر روی رایانه یا تلفن همراه هوشمند نمایش داده می‌شود.

این سیستم به‌اندازه کافی ساده است که توسط افراد غیرمتخصص و بدون آموزش و همچنین متخصص‌ها در مکان‌هایی مانند بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و مطب‌های پزشکان مورداستفاده قرار بگیرد. این دستگاه همچنین می‌تواند در موقعیت‌های مختلف استفاده شود.

عملکرد این حسگر در تشخیص سرب و کادمیوم در آزمایش‌هایی با استفاده از عرق مصنوعی در شرایط تجربی ایده‌آل ارزیابی شد.

مارسلو ال. کالگارو(Marcelo L. Calegaro)، یکی از نویسندگان این مقاله می‌گوید: تا زمانی که این اختراع نهایی نشده بود، ما هیچ گزارشی مبنی بر استفاده از حسگرهای مسی انعطاف‌پذیر برای تشخیص فلزات سمی در عرق پیدا نکردیم اما جستجوی بیشتر ممکن است مواردی مشابه را نشان دهد که به‌طور بالقوه مانع از درخواست ثبت اختراع می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل، او بر اصلاحات و برنامه‌های اضافی دیگری کار می‌کند. یکی از ایده‌ها استفاده از همین دستگاه برای تشخیص آفت‌کش‌ها در آب و غذا است.

انتهای پیام

  • منبع خبر : ایسنا