واگذاری تصدی‌گری بیشتر به سمن‌ها، حمایت از طرح‌های برتر اجتماعی و فرهنگی سازمانهای مردم نهاد و استقلال بیشتر به سمن‌ها از جمله موارد بودی که در جلسه هم‌اندیشی سازمان‌های مردم نهاد بر آن تاکید شد.

به گزارش سفیرافلاک، جلسه هم اندیشی سازمان‌های مردم نهاد توسط دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و با هدف هم اندیشی، باز آموزی فرآیند ثبت و تمدید مجوزهای سمن‌ها، فراخوان همکاری و آموزش مدیریت بحران با حضور معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار و مدیران کل اجتماعی، بحران و روابط عمومی برگزار شد تا در این رابطه تصمیم گیری‌های لازم انجام گیرد.

مجید منعمی معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار لرستان در این جلسه وجود سازمان‌های مردم نهاد را یک نعمت در نظام مقدس  جمهوری اسلامی دانست و اظهارداشت: حلقه‌های میانی مدنظر مقام معظم رهبری در دولت سیزدهم به شدت مورد توجه است و در این راستا دستیاران مردمی سازی استانداران انتخاب و مشغول به فعالیت شده‌اند که نشان دهنده توجه به مردم در دولت مردمی است.

 وی با تاکید بر اینکه باید تلاش کنیم تا سرمایه اجتماعی به مطلوبیت مورد نظر برسد افزود: جمهوری اسلامی داعیه‌دار تمدن نوین اسلامی است و ما باید بپذیریم که هزینه‌های رسیدن به این آرمان را بپردازیم؛ دشمنان بیکار نمی‌نشینند چون این امر مطلوب آنها نیست.

لزوم بررسی الگوهای موفق حضور سازمان‌های مردم نهاد در رفع مشکلات

معاون استاندار لرستان با اشاره به اینکه زمینه‌های حفظ امنیت در امور اجتماعی و فرهنگی تعریف شده است تا بتوان مشکلات را برطرف کرد عنوان کرد: الگوهای موفق حضور سازمان‌های مردم نهاد در رفع مشکلات باید بررسی و طرح‌های مناسب ارائه شوند.

وی بیان کرد: انتظار داریم این مطالب در جهت تحقق فراخوان ارائه شده برای حل مشکلات در حوزه‌های شش‌گانه و تدوین طرح‌های اجرایی به کار گرفته شود.

منعمی با بیان اینکه سمن‌ها باید استقلال خود را حفظ کنند و با این ویژگی در صحنه فعالیت‌های اجتماعی حضور یابند گفت: استقلال توام با تعامل با مسئولان دولتی مطلوب‌ترین کاری است که در شرایط امروز جامعه می‌توان انجام داد و اگر این امر اتفاق بیفتد ما می‌توانیم امور تصدی‌گری بیشتری را به سمن‌ها واگذار کنیم.

وی تصریح کرد: ما تجربه موفقی از واگذاری امور به مردم را داریم که مصداق بارز آن دفاع مقدس و آموزش امور دینی در سال‌های اول پیروزی انقلاب اسلامی است.

لزوم استفاده از ظرفیت سمن‌ها در جهت پیشرفت و مردمی سازی کارها

معاون استاندار لرستان اظهارداشت: موضوع سمن‌ها برای دولت مهم است و اعتقاد دارد که باید از این ظرفیت در راستای پیشرفت و مردمی سازی استفاده مفید انجام گیرد.

وی افزود: می‌توان از طریق یک سایت در فضای مجازی برای ایجاد هماهنگی بین مسئولان دولتی و سمن‌ها در استان بهره برد.

کریم خورشیدوند مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری لرستان نیز در این جلسه اظهار داشت: در صدد هستیم که در موضوعات فرهنگی، سکونت‌گاه‌های غیررسمی، باز اجتماعی شدن متکدیان و کودکان کار، طلاق و مفاسد از طرح‌های برتر سمن‌ها که در زمینه‌های تخصصی فعالیت می‌کنند با انعقاد تفاهم‌نامه و تامین اعتبار مورد نیاز حمایت کنیم .

در این جلسه کارشناس سمن‌های استانداری به بیان آیین نامه و نحوه ثبت صدور مجوز فعالیت سازمان‌های مردم نهاد پرداخت و در ادامه مدیران انجمن‌ها و موسسات مردم نهاد به بیان نظرات، موانع و راهکارهای کمی و کیفی فعالیت‌های مردمی پرداختند. .

مهدی پازوکی مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان نیز در پایان این جلسه مباحث آموزشی، شبکه سازی مردم نهاد در برنامه‌های قبل از وقوع، حین و بعد از وقوع سوانح طبیعی را بیان کرد.

انتهای پیام/