کارشناس مسائل دینی نوشت: لیله‌الرغائب، شب بارش رحمت‌الهی است و می‌توان از هر لحظه این شب بیشترین بهره را برد.

به گزارش سفیرافلاک، لیله‌الرغائب نخستین شب جمعه ماه‌رجب از شب‌های بسیار گرانقدر است، ماه رجب از ماه‌های بسیار بزرگی است که در آموزه‌های اسلامی بیان شده که این ماه، ماه رحمت پروردگار است.

نخستین شب جمعه ماه رجب، لیله‌الرغائب نام دارد. رغائب یعنی تمایل پیدا کردن، دوست داشتن و در این شب به دلیل اینکه در روایات اسلامی ما و در منابع شیعی از شب‌های بسیار عزیز است، فرشتگان بر زمین نازل می‌شوند تا رحمت‌الهی را بر جامعه بشری عرضه کنند.

خوب است که بندگان خدا در این شب میل و رغبت بیشتری به عبادت و اطاعت خدا، نماز، دعا، نیایش، صدقه و توبه داشته باشند و از هر لحظه این ماه ره توشه‌ای برای آخرت ذخیره کنند.

همه شرافت و ارزش شب‌های جمعه ماه رجب، در این شب وجود دارد، مرحوم شیخ عباس قمی در مفاتیح در مورد این شب می‌فرمایند شب جمعه اول ماه رجب لیله الرغائب نام دارد که از طرف پیامبر(ص) برای این شب اعمالی نقل شده است.

مهمترین اعمال این شب، نمازی است که اگر کسی این نماز را در این شب به جا آورد، در روایت است که پس از مرگش هنگامی که در قبر گذاشته می‌شود، ثواب نمازش را خداوند به بهترین صورت برای او می‌فرستد.

روزه در این روز ثواب زیادی دارد و سفارش شده است، علاوه بر این اعمال توصیه شده که بین نماز مغرب و عشا ۱۲ رکعت نماز اقامه شود و در هر رکعت یک حمد، سه مرتبه سوره قدر و ۱۲ مرتبه سوره توحید خوانده شود و پس از این نماز قرائت‌هایی در مفاتیح ذکر است که انجام شود.

این شب یکی از شب‌های با فضیلت است که هم خصوصیت شب جمعه را دارد و هم فضیلت ماه رجب، در شب‌های جمعه خداوند عنایت زیادی به بندگان دارد و توصیه به دعا و نیایش شده است، خدا در این شب فرشتگانی را می‌فرستد و کسانی که در حال عبادت باشند آنها را ثواب زیادی می‌دهد از جمله برای آنها بخشش گناهان می‌نویسد.

خداوند در این ماه رحمت‌های بیکران را نازل می‌کند و می‌طلبد تمسک و توسلی داشته باشیم و بیشتر از زمان‌های دیگر به سوی خداوند برای طلب آمرزش بشتابیم.

انتهای پیام/

  • نویسنده : حجت الاسلام محمد پیریایی، کارشناس دینی