تحلیلگر مسائل سیاسی و بین‌الملل نوشت: دنیا به‌سرعت به سمت تحولات بسیار متفاوتی پیش می‌رود بنابراین ما به‌عنوان فرزندان اسلام باید آینده متحول جهان پیش رو را پیش‌بینی و برای آن آماده شویم.

به گزارش سفیرافلاک، براساس برخی از جدیدترین نظریات روابط بین‌الملل و جغرافیا سیاسی و جامعه‌شناسی سیاسی بسیار محتمل است دنیا وارد فاز بسیار متفاوتی از امروز خود شود؛ ساختارهای امروزی (نظامات کنونی اداره یعنی دولت_ملت‌ها) به هم بریزد و آرایش جدیدی از ساختار مدیریتی در کل دنیا به وقوع بپیوندد که نشانه‌های زیادی برای آن ذکر می‌شود.

۱- در امتداد نظریه جهانی‌شدن پدیده‌ای به‌نام عبور از کلان‌شهرها به شهرهای جهانی و جهان شهری است؛ در این پدیده برخی شهرها آن‌قدر در ابعاد اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و… رشد می‌کنند که در عرض نام آن کشور و دیگر کشورها از آن‌ها یاد می‌شود و حجم بالای فعالیت‌های مستقیم اقتصادی و فرهنگی این شهرها در سطح جهان، میزبانی دفاتر شرکت‌های چندملیتی به حدی می‌رسد که دیگر قابل‌کنترل در درون یک حکومت فراگیر نیست و یک هویت تمام‌عیار مستقل پیدا می‌کنند و مانند یک کشور کوچک درصحنه بین‌الملل ظهور می‌کنند.

به عبارت روشن‌تر پدیده جهان شهری ممکن است به نقطه‌ای برسد که شهرت اقتصادی، سیاسی و فرهنگی پاریس از فرانسه جلو بزند و شهرت توکیو از ژاپن و شهرت نیویورک از آمریکا و شهرت پکن از چین و …این اتفاق ممکن است یک معنای خاص از تجزیه مدل امروزی کشورها باشد و جهان شهری جایگزین ساختار کنونی حاکم برجهان شود.

۲- تحول دوم بسیار عجیب‌تر و درهم‌شکننده‌تر است. آن پدیده‌ای بوده که ممکن است مؤلفه مکان و سرزمین که از اول تاریخ معیار اصلی تقسیم حکومت‌ها و کشورها بوده است را کنار بزند و از آن عبور شود!

یعنی در دنیا کشورهای شکل بگیرند که ملاک هویتی آن‌ها مرزهای سرزمینی نباشد بلکه معیار، هویت‌های جمعی باشد که حول یک ارزش، اندیشه یا سبک خاصی از زندگی شکل می‌گیرد.

در هر سرزمین ممکن است ده‌ها و صدها هویت شکل بگیرد به عبارتی در یک سرزمین ده‌ها و صدها کشور وجود داشته باشد یعنی یک هویت و تشکیلات از سراسر جهان عضو داشته باشد و مرزهای این جوامع جدید، نامرئی و همان هویتی باشد که پذیرفته‌اند و مؤلفه اصلی این جهان به‌جای سرزمین بسترهای مجازی خواهد بود.

 البته علی‌رغم شکل‌گیری زیرساخت‌های تعاملی و سرعت برداشته شدن مرزها و ادغام جهان، همچنان موانع جدی سر راه این آینده‌پژوهی‌ها قرار دارد و ممکن است در آینده بسیار دورتری اتفاق بیفتد یا ممکن است اساساً دنیا دقیقاً به این شکل درنیاید و اما احتمال آن کم نیست و چیزی که قطعی است بالاخره دنیا به‌سرعت به سمت تحولات بسیار متفاوتی از اکنون خود پیش می‌رود بنابراین ما به‌عنوان فرزندان اسلام باید آینده متحول جهان پیش رو را پیش‌بینی و برای آن آماده شویم.

 انتهای پیام/

  • نویسنده : حجت‌الاسلام علی امیری، تحلیلگر مسائل سیاسی و بین الملل