بدون شک شهید سلیمانی در ولایتمداری و هزینه کردن خود برای نظام و رهبری از افراد کم‌نظیر تاریخ معاصر است.

به گزارش سفیرافلاک، ولایتمداری شهید حاج قاسم سلیمانی آن‌قدر شفاف، واضح و صریح است که نیاز به تحلیل و تفسیر ندارد و کافی است نگاهی به دست‌نوشته‌ها، سخنان و وصیت‌نامه حاج قاسم بیندازیم. برجسته‌ترین اصل در زندگی حاج قاسم ارتباط با ولی‌فقیه از جنس فرمانده و سرباز بود.

ولایتمداری جوهره اساسی مکتب حاج قاسم و بارز‌ترین اصل در زندگی ایشان است و این مهم را با رفتار و عمل خود نشان دادند که تنها حجت سیاسی الهی ولایتمداری است و در این راه مقدس کوشید و حماسه‌ها آفرید. سردار دل‌ها در ولایت‌پذیری و ولایتمداری هیچ‌گونه پنهان‌کاری و یا مصلحت‌اندیشی نداشت و تفکر ولایی ایشان برخاسته از معرفت عمیق ایمانی ایشان بود.

سخنان صریح ایشان تأییدکننده این مهم است، حاج قاسم عاقبت‌به‌خیری را در ولایتمداری می‌دید و اعتقاد داشت که نظام با ستون ولایت‌فقیه یک حرم است و حفظ این حرم تضمین‌کننده حفظ حرم‌های مقدس است. حاج قاسم با تمام وجود ذوب در ولایت بود و ایشان را می‌توان مصداق بارزی ازجمله شهید صدر با عنوان ذوبوا فی الخمینی (ره)، کما هوا ذاب فی الاسلام دانست.

راز عظمت حاج قاسم و رسیدن به غله‌های عظیم جهاد، بصیرت، اخلاص و نهایتاً شهادت همین ذوب در ولایت‌فقیه بودن و اطاعت صددرصدی از امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) است. عدم توجه به دنیاگرایی و تلاش صادقانه و با اخلاص ایشان در راه مقدس ولایت‌فقیه ایشان را به یک چهره ممتاز در جهان اسلام و الگویی کم‌نظیر تبدیل کرد. گرچه بار‌ها مورد خشم و تعرض دشمنان اسلام قرار گفت، اما از مکتب و منش ولایت‌فقیه کوتاه نیامد.

هیچ‌گاه اسیر فتنه‌های دشمن نشد و همواره برمدار و صراط مقدس ولایت حرکت کرد و ثابت‌قدم ماند. شهید سلیمانی نه‌تنها راهرو خط ولایت‌فقیه بلکه نماد و الگو مسیر ولایت مداری است، بدون شک الگو و نماد شدن شهید سلیمانی عزیز اراده خدای متعال است.

اراده الهی است که حاج قاسم نماد و الگوی ما و آیندگان قرار گیرد. شهدای انقلاب اسلامی و افراد دیگر کم نیستند که در ولایت‌فقیه ذوب باشند، اما حاج قاسم به‌عنوان نماد برجسته شد.

ولایتمداری مخلصانه‌ حاج قاسم در میدان عمل برجسته شد، در بحبوحه‌ دفاع مقدس در لشگر ثارالله و بعد‌ها در سپاه کرمان و مقابله با ناامنی‌های سیستان و بلوچستان و در برهه‌ای دیگر در سپاه قدس و مبارزه با تروریست‌ها با تمام وجود در خدمت ولایت و مردم بود.

 البته حاج قاسم را نمی‌توان صرفاً محدود به میدان مبارزه نظامی کرد، ایشان در بصیرت افزایی مردم پیشگام بود. در بحران‌ها و مسائل روز پشتیبان ولایت بود و در دفاع از ولایت‌فقیه یک رزمنده‌ی خستگی‌ناپذیر بود.

بدون شک شهید سلیمانی در ولایتمداری و هزینه کردن خود برای نظام و رهبری از افراد کم‌نظیر تاریخ معاصر است و در این امر هیچ‌گاه به دنبال منافع دنیایی نبوده است و خود را کاندیدای تیر و شهادت می‌دانست و هیچ توقع دنیایی نداشت، تواضع از مه‌ترین ویژگی‌های حاج قاسم در این مسیر مقدس بود.

مسئله اصلی در ارتباط با حاج قاسم، مسئله‌ای است که در صدر اسلام حضرت فاطمه زهرا (س) می‌دیدند و بصیرت داشتند و در ادامه حاج قاسم سلیمانی به‌عنوان سرباز مکتب اسلام هم درک عمیق و کاملی به این مسئله داشتند و آن مسئله وجود بابرکت ولایت است، در صدر اسلام حضرت فاطمه (س) بر این مهم پایبند بودند و در زمان ما و غیبت معصوم علیه‌السلام، پیرو مکتب اسلام ناب یعنی حاج قاسم این دغدغه را داشتند.

حاج قاسم بر این نکته پایبند بود که اگر اصل مهم ولایت‌فقیه نباشد بقیه فضائل در جایگاه خودشان آثار خودشان را نخواهند داشت. اخلاص و جهاد حاج قاسم اگر مؤثر شد، چون در بستر ولایت بود، اگر نمازشان آن‌قدر اثر داشت، چون در محور و بستر ولایت بود. وصیت‌نامه حاج قاسم ولایت نامه است، ایشان بار‌ها بر ولایتمداری توصیه کرده‌اند، ایشان خطاب به علما و مردم می‌فرمایند، حضرت آقا را تنها و مظلوم می‌بینم او نیازمند همراهی است و می‌فرمایند ولایت‌فقیه بر امور دیگر ترجیح دهید و یکی از اصول عاقبت‌به‌خیری را ولایتمداری می‌دانستند.

یکی از خاطرات جالب در مورد حاج قاسم که سندی برای ولایتمداری ایشان است، بسیار جالب و قابل‌تأمل است، داستان از این‌ قرار است زمانی که حاج قاسم در سیستان بودند یکی از اشرار را که قاچاق مواد مخدر می‌کرد و هم چند نفر را شهید کرده بود با روش‌های پیچیده اطلاعاتی برای مذاکره دعوت می‌کنند به منطقه خاصی و پس از ورود به آنجا فرد دستگیر می‌شود، شهید سلیمانی در جلسه‌ای که خدمت رهبر انقلاب بودند شرح دستگیری فرد دستگیرشده را مطرح می‌کنند.

رهبری معظم انقلاب بلافاصله می‌فرمایند: که همین‌الان زنگ بزنید آزادش کنند. حاج قاسم بدون چون‌ و چرا اطاعت می‌کنند، تماس می‌گیرند که فرد آزاد شود، بعد از اطاعت و انجام‌ وظیفه از حضرت آقا می‌پرسند که به چه علت چنین دستوری دادید که بحث مهمان بودن آن فرد مطرح می‌شود.

 توجه کنید بعد از انجام دستور از حضرت آقا سؤال کردند، آن‌هم برای اینکه به حکمت دستور حضرت آقا آگاهی یابند و در آینده مراقبت کنند که دوباره انجام ندهند.

این نکته مهم است که حاج قاسم در قبال دستور ولی‌فقیه، اطاعت محض کردند و تا امر ایشان را شنیدند بدون چون‌وچرا عمل کردند.

از این قبیل مثال‌ها در زندگی پرافتخار حاج قاسم زیاد است که باید برای همه ما الگو راه باشد؛ باید به این مسئله بپردازم که روحیه حاج قاسم یعنی ولایتمداری با اخلاص و توام با خستگی‌ناپذیری موجب حرکت و برکت عظیمی شد که آینده‌ درخشان انقلاب اسلامی را تضمین کرد و این مهم به این صورت اتفاق افتاد که امت انقلابی و مخصوصاً جوانانی که حاج قاسم را قلبی دوست داشتند ایشان را الگو کردند و ایمانشان و اعتقادشان به ولایت هزاران برابر شد و این اصل مهم تقویت شد. به این دلیل که محبوب انسان محبوب او می‌شود، امکان جدا دانستن این دو ممکن نیست و کسی که دوستدار حاج قاسم است هزاران برابر آن، دوستدار و فدایی ولایت است.

در پایان این یادداشت؛ این سخن از حاج قاسم را مرور کنیم، امید است باجان و دل از راه ایشان که راه اسلام است دفاع کنیم: «قوام ایران اسلامی و بقای آن به رهبریت آن است. مردم از من قبول کنید من عضو هیچ حزب و جناحی نیستم و به هیچ طرفی جز کسی که خدمت می‌کند به اسلام و انقلاب تمایل ندارم؛ اما این را بدانید و الله علمای شیعه را تماماً و از نزدیک می‌شناسم. الآن ۱۴ سال شغل من همین است. علمای لبنان را می‌شناسم. علمای پاکستان را می‌شناسم. علمای حوزۀ خلیج‌فارس را می‌شناسم. چه شیعه و چه سنی و الله، اشهد بالله، سرآمد همه این روحانیت، این علما از مراجع ایران و مراجع غیر ایران، این مرد بزرگ تاریخ یعنی آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای است».

انتهای پیام/

  • نویسنده : حسین رشیدیان ظفرآبادی