با اجرای طرح قمرود و انتقال آب از الیگودرز، 99 روستای این شهرستان با چالش بی‌آبی مواجه شدند و بنا بود برای روستاهای آسیب دیده ایستگاه پمپاژ موقت طرح انتقال آب قمرود راه‌اندازی شود اما پس از گذشت 9 سال هنوز این امر اجرایی نشده است.

به گزارش سفیرافلاک، با اجرای «پروژه قمرود» و انتقال آب از شهرستان الیگودرز به قم و برخی از شهرهای مرکزی کشور، ۹۹ روستای الیگودرز با تنش آبی مواجه شدند و این طرح ملی اگرچه برای مناطق مذکور حیات‌بخش بود اما بی‌آبی و تنش آبی سبب شد تا ۱۵ هزار جمعیت روستایی الیگودرز با مشکلات آبی جدی رو به رو شوند.

با انتقال آب از الیگودرز ۹۹ روستا با چالش بی‌آبی مواجه شدند به طوری که بسیاری از این روستاها در فصل تابستان باتانکر آبرسانی می‌شوند و خشکی رودخانه‌ها سبب مهاجرت ساکنان برخی از این روستاها شده است.

پروژه قمرود یکی از پروژه‌های بزرگ و حیاتی است که دارای اهمیت ملی است اما با توجه به شرایط پیش آمده برای روستاهای خسارت دیده از این طرح، می‌طلبید اقدامات کوتاه مدت برنامه‌ریزی شده با جدیت بیشتری دنبال می‌شد و برای بلند مدت نیز برنامه‌ریزی مطلوبی انجام می‌گرفت تا این روستاها نیز متضرر نشوند.

و اما برای تامین آب روستاهای خسارت دیده شهرستان الیگودرز ناشی از اجرای طرح قمرود، راهکار کوتاه مدت استفاده از ظرفیت بلااستفاده ایستگاه پمپاژ اضطراری قمرود بود و در نهایت مجوز حقآبه تخصیص آب نیز ابلاغ شد اما علی‌رغم صرف هزینه‌های میلیاردی برای این ایستگاه به دلیل نبود اعتبار برای ادامه کار، این ایستگاه همچنان بدون استفاده باقی است و پس از گذشت ۹ سال مردم هنوز از راه‌اندازی آن بهره‌ای نبرده‌اند.

مظفر جمالی‎‌نژاد مدیرکل دیوان محاسبات استان لرستان در حاشیه بازدید از طرح‌های حوزه آب شهرستان الیگودرز در جمع خبرنگاران در رابطه با وضعیت این ایستگاه پمپاژ اظهارداشت: سال ۹۳ با تکمیل طرح و انتقال آب قمرود از ایستگاه پمپاژ موقت این طرح رفع نیاز شده است اما این ظرفیت هم اکنون بدون استفاده مانده است درصورتی که با راه‌اندازی آن می‌توان به جهش تولید در بخش‌ کشاورزی و همچنین عمران و آبادانی منطقه کمک کرد.

عدم استفاده از ایستگاه پمپاژ آب میلیاردی

وی افزود: علی‌رغم تحمیل هزینه‌های بالای احداث و داشتن ارزش روز چند صد میلیارد تومانی اما بیش از ۹ سال است که این ایستگاه بلا استفاده باقی مانده و در حال مستهلک شدن است .

مدیرکل دیوان محاسبات استان لرستان عنوان کرد: به منظور جهت تامین آب روستاهای خسارت دیده شهرستان الیگودرز ناشی از اجرای طرح قمرود سال ۹۲ مطالعاتی انجام گرفت و یکی از راهکارهای کوتاه مدت استفاده از ظرفیت بلا استفاده ایستگاه پمپاژ اضطراری قمرود است که در۲۰ کیلومتری شهرستان الیگودرز و با هدف تامین آب روستاهای آسیب دیده از محل حق آب‌های تخصیص یافته قرار دارد.

وی  بیان کرد: سال ۹۴ انتقال و واگذاری ایستگاه طرح قمرود در دستور کار قرار گرفته که در نهایت بر اساس صورت جلسه‌ای که در پایان شهریور ماه سال ۹۵ بین شرکت‌های آب منطقه‌ای استان‌های لرستان و قم توافق شده بیش از ۶ سال است که به شرکت آب منطقه‌ای استان واگذار شد.

جمالی‌نژاد گفت: حقابه تخصیص آب لرستان از طرف  شرکت مادر تخصیص مدیریت منابع ایران به ۶٫۴ دهم میلیون‌متر مکعب در سال جهت آبیاری اراضی کشاورزی  با استفاده از ایستگاه پمپاژ اضطراری و تاسیسات خط انتقال موجود در ابتدای سال ۱۴۰۱ به  شرکت آب منطقه‌ای لرستان ابلاغ شده است.

نبود اعتبار و عدم استفاده از حقآبه تخصیص آب

وی اظهارداشت: با گذشت بیش از ۹ سال از زمان بلا استفاده بودن این ایستگاه و قریب ۱۰ ماه از سپری شدن ابلاغ مجوز حقآبه تخصیص آب لرستان این طرح به دلیل عدم تامین اعتبار مسکوت بوده و عملیاتی نشده است به همین جهت مکاتبات لازم با  هدف تکمیل مطالعات و تکمیل شبکه آبیاری اراضی کشاورزی و اجرای این طرح  با مقامات استان و دستگاه‌های اجرایی انجام و موضوع به عنوان یک اولویت مهم در دستور کار و پیگیری قرار دارد.

مصوبه سفر رئیس جمهور برای آبرسانی ۹۹ روستا

حمید رضا کرموند مدیر عامل سابق شرکت آب و فاضلاب لرستان نیز آبان ماه امسال در رابطه با پروژه آبرسانی به روستاهای خسارت دیده از طرح قمرود اظهارداشت: پروژه روستاهای خسارت دیده در طرح قمرود یک طرح ملی است که با هدف آبرسانی به روستاهای خسارت دیده در طرح انتقال آب به استان های  مرکز است.

وی افزود: این پروژه در دو فاز بوده که فاز اول آن شامل تصفیه خانه آب، مخازن و اجرای شبکه ۴۲ روستا است که هم اکنون تصفیه خانه اجرا شده و خطوط انتقال شبکه نیز ۸۰ درصد پیشرفت دارند.

مدیر عامل سابق شرکت آب و فاضلاب لرستان طرح آبرسانی به روستاهای خسارت دیده در طرح قمرود از مصوبات سفر رئیس جمهور بوده که با اجرای آن ۹۹ روستا با جمعیتی بالغ بر ۱۵ هزار نفر دارای آب پایدار می‌شوند.

انتهای پیام/