وضعیت بورس دیروز افتضاح بود. با روند معاملات دیروز، نمی‌توان انتظار خاصی از بازار امروز داشت و همین که شیب افت بازار کمتر شود، کفایت می‌کند.

به گزارش سفیرافلاک، بزرگ‌ترین خروج پول ازبازار سهام طی سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ در روز گذشته اتفاق افتاد. سرمایه‌گذاران حقیقی در روز گذشته حدود ۱۹۳۰ میلیارد تومان پول از بازار خارج کردند که رقمی کم‌سابقه در تاریخ بازار سهام محسوب می‌شود.

این خروج پول در شرایطی اتفاق افتاد که بورس رشد خارق‌العاده‌ای نکرده که نگرانی بابت سقوط مجدد آن وجود داشته باشد. اگر شرایط مانند تابستان ۹۹ بود که بازار دو سه سال رشد کرده و شاخص‌های آن چند صد درصد بالا رفته بودند، چنین خروج پولی طبیعی بود. اما برای شرایط فعلی، طبیعی نیست که چنین هیجان فروشی در بازار ایجاد شود.

البته از زاویه دید سرمایه‌گذاران که نگاه کنید، تا حدود حق را به آن‌ها می‌دهید. دولت سال‌ها پیش سهام شرکت‌های خودروساز را به مردم فروخته، اما هنوز هم مدیران این شرکت‌ها را خود دولت انتخاب می‌کند و بدتر از آن، قیمت محصولات آن‌ها هم توسط دولت تعیین می‌شود.

نقش دولت در سقوط بورس

دخالت‌های دولتی در امور شرکتی است که باعث افزایش ترس سرمایه‌گذار می‌شود. از طرفی تصمیمات ناگهانی، ریسکی مجزا بر سرمایه‌گذار تحمیل می‌کند. اتفاقاً ترس جدید بازار، بابت همین تصمیمات ناگهانی است.

اخیراً بحث پایان عرضه خودرو در بورس بارها مطرح‌شده که هر دفعه، نظرات موافق و مخالفی منتشرشده است. چیزی که باعث ترس جدید بازار شده، این است که تصور می‌شود زور مخالفان عرضه خودرو در بورس بیشتر از زور موافقان این اقدام است.

البته مناسبات بین‌المللی هم اثرگذاری خود رادارند که تلفیق این دو موضوع، منجر به یک سقوط بزرگ در بورس تهران شده است.

خریداران عقب‌نشینی کردند

دیروز علاوه بر خروج ۱۹۳۰ میلیارد تومان پول از بورس، شاخص قدرت خریداران حقیقی هم از عدد ۱٫۰۵ به ۰٫۷۳ رسید که نشان می‌دهد خریداران قدرتمند به‌وضوح عقب کشیده‌اند و دست به خرید نمی‌زنند.

البته نکته مثبت بازار این بود که ارزش معاملات خرد از ۶۸۰۰ میلیارد تومان به ۷۱۰۰ میلیارد تومان رسید. این افزایش ۳۰۰ میلیارد تومانی در ارزش معاملات خرد، گرچه نشانه مثبتی است اما درصورتی‌که رشد ارزش معاملات تداوم نداشته باشد، ارزشی ندارد.

برای بازار امروز با توجه به شرایط معاملات دیروز، انتظاری جز افت نمی‌توان داشت. تنها می‌توان امیدوار بود که شدت افت بازار کمتر شود که البته این موضوع، محتمل است.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : اقتصاد نیوز