رئیس دانشگاه لرستان با بیان اینکه نظام سلطه از صدور انقلاب نگران است، گفت: انقلاب اسلامی ایران مبتنی بر آموزه‌های الهی است و برای بسیاری از کشورهای الگو شده است.

به گزارش سفیرافلاک، با پایان یافتن حکومت ستمشاهی پهلوی، نوری از امید و انگیزه جامعه را فرا گرفت و در پرتو نور حکومت‌الهی، بستر برای شکوفایی استعدادها و پیشرفت‌ها فراهم شد به‌طوری‌که در گام اول انقلاب دستاوردهای بسیار مهمی برای کشور حاصل شد.

انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره)در حالی به پیروزی رسید که ظلم و ستم حکومت پهلوی همه جا را تیر و تار کرده بود اما معمار کبیر انقلاب با توکل به خدا و با عزمی راسخ به پشتیبانی مردم قیام کرد و انقلاب‌اسلامی ایران به پیروزی رسید.

انقلاب اسلامی ایران نه فقط در یک عرصه، بلکه در تمامی بخش‌ها به گونه‌ای موفق عمل کرده که بسیاری از کشورها با تاسی از انقلاب اسلامی ایران، سد راه دشمنان و نظام سلطه شده‌اند و آنها را زمین‌گیر کردند.

به برکت پیروزی انقلاب اسلامی ایران و خون شهدا، امروز ایران اسلامی درعرصه هسته‌ای، پزشکی، فناوری، دانش‌بنیان، علمی، سیاسی، فرهنگی، ورزشی و سایر بخش‌ها به موفقیت‌های زیادی دست یافته که تبیین هر یک از این دستاوردها در دهه‌فجر می‌تواند افتخارآفرین باشد.

گفتمان انقلاب اسلامی ایران امروز به سرعت در حال گسترش است و همین سبب نگرانی دشمن است، در حالی چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب را جشن می‌گیریم که نهال انقلاب به درختی تنومند تبدیل شده و ریشه دوانده است و هیچ یک از توطئه‌ها و فتنه‌های دشمن علیه نظام جمهوری اسلامی ایران راه به جایی نخواهد برد.

در همین راستا گفتگویی تفصیلی با علی نظری رئیس دانشگاه لرستان انجام شده است که مشروح آن را در زیر می‌خوانید.

انقلاب اسلامی ایران براساس کدام آموزه‌های قرآنی به پیروزی رسید؟

طبیعتا مبنای انقلاب اسلامی و اساس انقلاب، قرآن، بعثت انبیاء و آموزه‌های دینی است و یکی از مهمترین اصولی که در قرآن همواره به آن تاکید شده، استکبار ستیزی است به‌طوری‌که در قرآن کریم تقابل جبهه حق و باطل در جای جای آن اشاره شده است.

در داستان حضرت موسی و مبارزه با فرعون همین نکته وجود دارد چراکه فرعون خودبین بود و می‌خواست همه ضعیف‌تر از او باشند که این نشان از خوی استکباری فرعون داشت که هر کودک متولد شده پسر را می‌کشت اما خداوند خط بطلان بر این استکبار کشید.

در انقلاب اسلامی ایران اگر به تحلیل و تولید محتوا بپردازیم به خوبی می‌بینیم که در سخنان امامین انقلاب نیز به مبارزه با استکبار و نظام سلطه اشاره شده است و این ایستادگی در برابر دشمن، یکی از محورهای مهم سخنان امامین انقلاب است حتی از نظر ادبی و آماری هم مبارزه با استکبار در راهبردهای امام راحل و مقام معظم رهبری وجود دارد.

آنچه انقلاب اسلامی ایران از آموزه‌های دینی یادگرفت، همان اعتماد و اتکا به نصرت‌الهی است که چون خداوند وعده داده است کسانی که در برابر باطل و چپاولگران و کسانی که به حقوق ملتها تجاوز می‌کنند، ایستادگی کنند نصرت الهی آنان را همراهی می‌کند.

در واقع کسی که دین خدا را یاری کند، خدا هم برای یاری و مدد همراهی می‌کند و باید در این زمینه اعتماد کامل به خدای متعال داشت که در پیروزی انقلاب اسلامی ایران به خوبی نصرت‌الهی مشاهده شد.

چرا انقلاب گفتمان محسوب می‌شود و صدور انقلاب گسترش یافته است؟

وقتی امام خمینی(ره) این اصل را نهادینه کردند که جامعه اسلامی می‌تواند در برابر زورگویان ایستادگی کند و می‌توان به نظام سلطه نه گفت و اجازه دخالت را به آنها نداد، زمانی که دنیا این را به عینه دید که در زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران با تکیه بر خداوند، قرآن و مکتب امام حسین(ع)، انقلاب پیروز شد و همچنین در دوران هشت سال دفاع مقدس که ملت ایران ایستادگی کرد، ملت‌های آزادیخواه هم تصمیم گرفتند در برابر نظام سلطه بایستند.

طی این سالها انقلاب اسلامی ایران در پیچ و خم‌های زیادی به قدرت خداوند اتکا کرده و محکم و استوار ایستاده است و وقتی دنیا اعم از روشنفکران و توده‌های مردم این را فهمیدند، اقدام به الگوگیری نمودند که امروز شاهد اقتدار جبهه مقاومت هستیم که از حزب اله لبنان گرفته تا سوریه و کشورهای دیگر، با الگوگیری از این انقلاب در برابر زورگویان عالم ایستاده‌اند.

پیروزی انقلاب اسلامی ایران سبب شد تا کشورهای دیگر اعتماد به نفس پیدا کنند و استکبار ستیزی و ایستادگی در برابر دشمن را در دستور کار قرار دهند که در واقع این همان موضوع صدور انقلاب است که در سراسر جهان معروف است که فرزندان روح‌الله متولد شده‌اند و در برابر جبهه کفر ایستاده‌اند.

نقش امامین انقلاب در پیروزی و استمرار انقلاب چگونه است؟

امام(ره) و مقام معظم رهبری همیشه به آن اصولی که مطرح می‌کنند، اعتماد و اعتقاد راسخ دارند مانند اصل مبارزه با استکبار و مقاومت و ایستادگی در برابر دشمن، که امامین انقلاب این را پذیرفته و قاطعانه در مورد آن صحبت می‌کنند، این قاطعیت باعث امیدبخشی در دیگران و در دوران پیروزی انقلاب اسلامی ایران سبب شد تا قاطعیت در سخنان امام(ره) به مردم امید دهد.

کسانی که پیرو این مکتب هستند و همچنین مردمی که در همه صحنه‌ها و عرصه‌ها حضور دارند، عمده‌ترین دلیل این حضور همان انگیزه است که توسط امامین انقلاب به جامعه منتقل شده است که به دنبال آن ملت به فضل و نصرت‌الهی امیدوار هستند و زمانی که رهبر جامعه‌ای به این اصل اعتقاد داشته باشد و به آن عمل کند، موجب انگیزه در بین ملت نیز می‌شود.

مهمترین تفاوت انقلاب اسلامی ایران با سایر انقلاب‌ها در چیست؟

جنس انقلاب اسلامی ایران این است که مبتنی بر آموزه‌های الهی است و این را به مردم یاد می‌دهد که موحدانه زیست نمایند، جنس انقلاب اسلامی ایران فرهنگی و با اندیشه است و با فطرت استکبار ستیزی سازگاری دارد به دلیل اینکه انسان‌ها فطرتا استکبارستیز هستند و دوست ندارند که زیر چکمه متجاوزان و زورگویان لِه شوند.

انسانها دوست دارند که خودشان مستقل فکر کنند، مستقل تصمیم بگیرند و مستقل برای زندگی و جامعه خود برنامه‌ریزی نمایند و شعار آزادی و رهاندن انسان از اسارت و بندگی فقط برای خدا در واقع شعاری است که با فطرت انسان سازگاری دارد.

مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران چیست؟

مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی ایران، گسترش تفکر انقلابی و صدور انقلاب است البته پیروزی انقلاب اسلامی ایران تحولی عظیم در کشور رقم زد، این تحول را می‌توان در بخش‌های علمی، فرهنگی، پزشکی، ورزشی و قهرمانی و سایر عرصه‌ها مشاهده کرد که هر یک از این دستاوردها افتخاری است که می‌توان اراده و استعداد ملت ایران را به دنیا نشان داد.

طی این سال‌ها جوانان این سرزمین با تکیه بر خودباوری و با اعتماد به نفس در بسیاری از عرصه‌ها درخشیده‌اند و رفیع‌ترین قله‌های علمی و سایر عرصه‌ها را فتح کرده‌اند، اگرچه دشمنان این ملت توطئه‌ها و ترفندهای مختلفی را به کار برده‌اند ولی عزم و اراده ملت ایران همه این توطئه‌ها را خنثی کرده است.

امروز جوانان این سرزمین در گام دوم انقلاب با افتخارتر و مقتدرتر برای برداشتن گام‌هایی مهم، تلاش می‌کنند تا ایران عزیز روز به روز سربلندتر و با اقتدارتر در جهان بدرخشد.

از همین رو دهه‌فجر نیز بهترین فرصت برای تبیین و دستاوردهایی است که طی این سال‌ها با تلاش و زحمات فراوانی به دست آمده است که باید همه این دستاوردها در همه عرصه‌ها به خوبی برای نسل جوان بازگو شود.

انتهای‌پیام/