بسیاری از کاربران علاوه بر جستجو، برای دانلود برنامه‌ها نیز به گوگل مراجعه می‌کنند.

به گزارش سفیرافلاک، گوگل یکی از معروف‌ترین موتور‌های جستجو در اینترنت است که بسیاری از کاربران نه‌تنها برای جستجوی پاسخ سؤالات خود، بلکه برای دانلود برنامه‌ها بر روی کامپیوتر یا اپلیکیشن‌های گوشی نیز به آن متوسل می‌شوند.

اما یک خطر حتمی وجود دارد که در اولین نتایج جستجو نهفته است.

سازمان Spamhaus که متخصص در ردیابی ایمیل‌های اسپم و فعالیت‌های مرتبط با هرزنامه است، اعلام کرده که افزایش قابل‌توجهی در میزان برنامه‌های مخربی که از طریق نتایج جستجوی گوگل ظاهر می‌شوند در روز‌های گذشته ثبت شده است.

این اطلاعات مشخص می‌کنند که بیشترین تعداد فایل‌هایی که حاوی برنامه‌های مخرب هستند در داخل فایل‌های Word پنهان‌شده‌اند.

تبلیغات گوگل که در صفحه اول نتایج جستجو ظاهر می‌شوند، به محلی برای انتشار نرم‌افزار‌های مخرب آن تحت نام‌های مستعار مشابه شرکت‌های معروف مانند «ادوبی»، «مایکروسافت» و «تیمز» تبدیل‌شده است.

در همین زمینه، شرکت امنیت سایبری «سنتینل وان» توانسته است یک کمپین تبلیغاتی را در گوگل شناسایی کند که نرم‌افزار‌های مخرب را روی سیستم‌های «ویندوز» و «مک او اس» به‌طور یکسان نشر می‌دهند و درصدد سرقت اطلاعات کاربران هستند.

گوگل در پاسخ به این اتهامات، در بیانیه‌ای گفت: کاربران بد اغلب برای مخفی کردن هویت خود و فرار از سیاست‌ها و قوانین ما به اقدامات پیچیده متوسل می‌شوند. برای مبارزه با این موضوع در چند سال گذشته، ما سیاست‌های جدیدی را راه‌اندازی کرده‌ایم که تقویت‌شده‌اند. روند راستی آزمایی ما برای تبلیغ‌کنندگان و توانایی ما برای شناسایی عملیات‌های تقلبی افزایش‌یافته است. ما از افزایش فعالیت‌های تبلیغاتی تقلبی آگاه هستیم. رسیدگی به آن‌ها یک اولویت حیاتی است و ما در تلاش هستیم تا این حوادث را به‌سرعت حل کنیم.

راه محافظت

برای انجام اقدامات احتیاطی لازم در برابر این لینک‌ها و پَروَنجاهای مخرب، هر کاربری می‌تواند به وب‌سایت «virustotal.com» مراجعه کند که طی مراحلی ساده می‌تواند این فایل‌ها را اسکن کند.

سایت مذکور همچنین می‌تواند لینک‌های وب‌سایت‌ها را قبل از ورود به آن‌ها بررسی کند که به جلوگیری از سرقت اطلاعات کاربران یا نصب هرگونه نرم‌افزار مخرب بر روی دستگاه‌های الکترونیکی، اعم از رایانه، لپ‌تاپ یا حتی تلفن هوشمند کمک می‌کند.

انتهای‌پیام/

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان