تحلیلگران سیاسی با اشاره به گسترش موج اسلام خواهی در جهان مطرح کردند: شکل‌گیری انقلاب، بار دیگر دین اسلام را احیا کرد و گفتمان انقلاب برگرفته از آموزه‌های دینی و قرآنی است.

به گزارش سفیرافلاک، تاریخ انقلاب اسلامی ایران روزهایی پرفراز و نشیب دارد که هر کدام دنیایی حرف برای گفتن دارند، بهمن سال ۵۷ روزهایی سرنوشت‌ساز و شیرین بود که انقلابی باشکوه و بی‌نظیر را رقم زد، ملتی که سالها در بند اسارت و ظلم ظالمان بودند، در بهمن ۵۷ توانستند از زیر بار ظلم رهایی یابند و به استقلال دست یابند.

پیروزی انقلاب اسلامی ایران مسیر را برای رهایی از ظلم ترسیم کرد و امروز می‌بینیم که ملت‌های آزادیخواه با تاسی از انقلاب اسلامی ایران در مقابل نظام سلطه ایستاده‌اند و صدور انقلاب و بیداری اسلامی از مهمترین دستاوردهای انقلاب است.

در دوران حکومت پهلوی، تلخ‌ترین و سیاه‌ترین روزها برای ملت ایران بود، استقلال در آن روزها معنایی نداشت ولی ملت ایران با توکل بر خدا و رهبری امام خمینی(ره) به میدان آمدند و طومار حکومت ستمشاهی را در هم پیچیدند.

استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی شعار مهم ملت ایران بوده و ملت ایران براساس همین شعار در مسیر انقلاب حرکت می‌کنند، این انقلاب زمینه‌ساز ظهور امام عصر(عج) است و این پرچم به دست امام زمان(عج) تحویل داده می‌شود.

در همین راستا میزگردی با حضور کارشناسان و تحلیلگران سیاسی انجام شده است که مشروح آن را در زیر می‌خوانید.

شکل‌گیری انقلاب و احیا دین

امیر علی حیدر امیری تحلیلگر سیاسی غرب آسیا اظهار‌داشت: پیروزی انقلاب اسلامی ایران بر مبنای آموزه‌های قرآن و دینی بود، قرآن متعلق به زمان خاصی نیست، بر این اساس، انقلاب ما بر مبنای آموزه‌های دینی شکل گرفت چون زمانی که امام(ره) برای پیروزی انقلاب اقدام کرد، طاغوت تمام ارزش‌های دینی و قرآنی را نادیده گرفته بود و با شکل‌گیری انقلاب، بار دیگر دین اسلام احیا شد.

وی افزود: امام راحل فرمودند که قرآن، اساس تمام حرکتها است و در آیات قرآن اشاره شده که اگر دین خدا را یاری کنید، خدا هم یاریگر شماست و گام‌های شما را استوار می‌کند، برهمین اساس این قانون الهی است که اگر ملتی در راه ایمان و اعتقاد خود در جهت ریشه کن کردن ظلم و فساد به پا خیزند، خداوند همه اسباب الهی را به کار می‌اندازد تا این حرکت به پیروزی برسد.

نفوذ کلام امام(ره) در بین ملت

تحلیلگر سیاسی غرب آسیا تصریح کرد: خاستگاه انقلاب اسلامی ایران، آموزه‌های دینی است و از همین رو با عمل صالح و برگرفته از این همین اصل، انقلاب پیروز شد و به لطف خدا روز به روز مقتدرتر حرکت می‌کند.

امیری با بیان اینکه امام خمینی(ره) نفوذ کلام عجیبی داشت، گفت: زمانی که افراد احساس ناامیدی و دلسردی می‌کردند، می‌فرمودند این انقلاب پیروز می‌شود و این قاطعانه صحبت کردن امام راحل سبب شد تا دل مومنان محکم شود و سبب می‌شد تا رعب و وحشت در دل دشمنان ایجاد گردد.

وی خاطرنشان کرد: این اقدام و سخن گفتن امام(ره) نشان داد که پابرجا و با قدرت است و با ایمان به خدا و اخلاصی که داشت، قاطعیت در سخنان ایشان موج می‌زد و در نهایت پیروز هم شدیم و مردم سخنان حکیمانه این مرد الهی را پذیرفتند و به رهبری ایشان انقلاب به پیروزی رسید.

گفتمان انقلاب برگرفته از آموزه‌های دینی است

تحلیلگر سیاسی غرب آسیا صدور انقلاب را یکی از دستاوردهای انقلاب برشمرد و خاطر نشان کرد: انقلاب اسلامی ایران برخلاف خیلی از انقلاب‌ها که بدون گفتمان و استقلال بودند، دارای گفتمان است و همین سبب شده که قلب‌های بیدار با جان دل این گفتمان را بپذیرند.

وی اظهارداشت: صدور انقلاب ما نظامی نیست بلکه فرهنگی و گفتمانی برگرفته از آموزه‌های دینی است که در دنیا پذیرش می‌شود و امروز مستضعفین و ستمدیدگان، انقلاب را مرجع و پناهگاه خود می‌دانند و تا نامی از آزادی می‌آید، نام انقلاب به ذهن‌ها می‌رسد.

تحلیلگر سیاسی غرب آسیا تصریح کرد: لذا گفتمان انقلاب از شبه قاره هند گرفته تا آفریقا و آمریکای لاتین و اروپا، ریشه دوانده و هر روز گسترش این گفتمان، شتاب بیشتری دارد.

ایجاد روحیه خودباوری مهمترین دستاورد انقلاب است

امیری مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی ایران را ایجاد روحیه خودباوری برشمرد و افزود: این روحیه سبب شد تا مردم باور داشته باشند که می‌توانند و چون به خودباوری رسیدند، بر مشکلات غلبه کرده و پوزه دشمنان را به خاک مالیدند.

وی بیان کرد: همچنین طی این سال‌ها ایران اسلامی در عرصه علمی، نظامی، موشکی، بهداشتی، زیرساختی، سیاست بسیار پیشرفت داشته و این پیشرفت‌ها به یُمن خودباوری ملت ایران بوده است که امامین انقلاب این خودباوری را در بین مردم رواج دادند.

سنت پیامبر(ص) و ارزش‌های الهی در انقلاب مشهود است

مهدی اسماعیلی کارشناس مسائل سیاسی گفت: امام(ره) فرمودند که انقلاب، انفجار نور بود و نورانیت قرآن و سنت پیامبر(ص) و ارزش‌های الهی در انقلاب مشهود است، بنابراین انقلاب ما یک انقلاب اسلامی بود که به پیروزی رسید، در زمان پهلوی مخالفت‌هایی برای گسترش دین اسلام وجود داشت و مردم برای یک حکومتی دینی قیام کردند و در مقابل حکومت طاغوت، نظام اسلامی قرار گرفت.

وی افزود: انقلاب اسلامی ایران برگرفته از قرآن و سیره معصومین(ع) بود که هویت بخشی صورت گرفت به گونه‌ای که یک انسان می‌تواند هم زندگی خوبی داشته باشد و هم در مسیر سعادت و الهی حرکت کند و شرایطی که سعادت دنیوی و اخروی را برای بشر رقم می‌زند فقط در دین اسلام است.

جبهه حق پیروز میدان شد

کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: در صدور انقلاب اسلامی ایران دیدیم که جریان‌ها و فرقه‌های مختلفی در مقابل اسلام قرار گرفتند ولی در نهایت آنچه ماند جبهه حق در برابر جبهه باطل بود و از همین رو کشورهای زیادی به دین اسلام مراجعه کرده چرا که حرفی که قرآن دارد، بروز، موثر و راهبردی در زندگی بشر است.

اسماعیلی بیان کرد: یکی از مسائل‌، توهین‌ها به مقدساتی است که هر از چندگاهی می‌بینیم و این نشات گرفته از این است که می‌دانند ریشه اساسی مشکلات آنها و آنچه سد راه ظلم قرار گرفته است، قرآن و دین اسلام است و امام خمینی(ره) با تاسی از همین موارد، انقلاب را رهبری کرد و به پیروزی رساند.

موج اسلام خواهی در جهان گسترش یافته است

وی بیان کرد: از همان ابتدا تاکید امام(ره) بر همین بود که باید احکام اسلامی در جامعه جاری باشد و این حرف به دلیل این که حرفی نو بود و عدالت محور است و همچنین با حقوق انسان‌ها و سبک زندگی مردم سازگاری دارد، فراگیر شد.

کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: امروز شاهد صدور انقلاب به جای جای دنیا هستیم که فراگیر شدن این مهم، در واقع صدور تفکر و اعتقادی است که آحاد مردم و بشریت این را در نظر بگیرند و در مسیر همین حرکت کنند و امروز موج اسلام خواهی در جهان دیده می‌شود که نشات گرفته از حرکت بی‌نظیر امام راحل است.

اسماعیلی اظهارداشت: صدور انقلاب، شروع حرکتی بر بیداری افکار مردم و حرکت دامن دار آزادیخواهان جهان بود که باید تلاش کنیم این حرکت پرشتاب به راه خود ادامه دهد و باید پرچمدار جبهه حق باشیم چرا که همیشه حق بر باطل پیروز است.

پیروزی انقلاب، زمینه ساز تحولی عظیم

غلامرضا یاسینی کیا تحلیلگر سیاسی اظهارداشت: انقلاب اسلامی ایران در حالی به پیروزی رسید که ملت و کشور سال‌ها تحت ظلم و ستم حکومت پهلوی بودند و زمانی که تاریخ را نگاه می‌کنیم می‌بینیم که ملت ایران دارای فرهنگ اصیل بودند که در طول دوره حکومت قاجار و پهلوی سعی کردند این اصالت فرهنگ را به انحطاط ببرند.

وی افزود: در دوران حکومت پهلوی، کشورهایی از جمله انگلیس، آمریکا، فرانسه و آلمان ظلم‌های زیادی را به کشور وارد کردند و استقلال کشور را گرفته بودند و همین سبب شد تا ملت ایران برای رهایی از ظلم و ستم، برای پیروزی انقلاب به رهبری امام خمینی(ره) برخاستند و این انقلاب بی نظیر را رقم زدند که تحولی عظیم ایجاد کرد.

تسری استقلال در بین ملت‌ها و جنبش‌ها

تحلیلگر مسائل سیاسی تصریح کرد: انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب اسلامی است که به انقلاب امام عصر(عج) می‌رسد و با پیروزی انقلاب، استقلال به کشور بازگشت و این شعار اصیل ملت ایران بود و این استقلال برای آمریکا و همدستانش بسیار سخت بود چون این استقلال در ملت‌ها و جنبش‌های دیگری نیز تسری یافت و زمینه را برای صدور انقلاب فراهم کرد.

یاسینی کیا خاطرنشان کرد: آمریکا و سایر دشمنان که تاب دیدن استقلال ایران را نداشتند از همان ابتدا دشمنی خود را علیه ملت ایران آغاز کردند و سعی داشتند تا انقلاب را از بین ببرند ولی ایستادگی ملت ایران، رهبری امامین انقلاب، نصرت الهی و اتحاد سبب شد تا همه توطئه‌های دشمن خنثی شود.

استقلال، با پیروزی انقلاب معنا گرفت

وی بیان کرد: هر انقلاب دو مولفه دارد که یکی ملت و یکی رهبری است که اگر این دو در کنار هم باشند منجر به پیروزی می‌شود، رهبری امام خمینی(ره) به عنوان یکی از مهمترین مولفه‌هایی بود که توانست انواع قومیت‌ها را کنار هم قرار دهد و با وحدت بتوانند در مسیر انقلاب حرکت کنند.

تحلیلگر مسائل سیاسی اظهارداشت:امام(ره) با رهبری امت و پیش‌بینی‌هایی که در مسیر داشتند در جهت دهی به امت توانست این انگیزه را در ملت ایجاد کند تا نظام ستمشاهی را ساقط نماید، بعد از پیروزی انقلاب که معجزه بود، استقلال در کشور معنا یافت.

یاسینی کیا با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران، گفت: عدالت و پیشرفت‌های متعدد را طی این سال‌ها در کشور مشاهده کردیم که در عرصه علمی، فرهنگی، نظامی، پزشکی، سیاسی و سایر عرصه‌ها بسیار پیشرفت داشته است که باید این دستاوردها به خوبی تبیین شود.

انتهای‌پیام/